0 obserwujących
86 notek
67k odsłon
216 odsłon

Centrala PGNiG zasilana energią ze słońca

Panele fotowoltaiczne na dachu centrali PGNiG w Waszawie. Fot. PGNiG
Panele fotowoltaiczne na dachu centrali PGNiG w Waszawie. Fot. PGNiG
Wykop Skomentuj4

Instalacja fotowoltaiczna ma moc blisko 50 kW i składa się ze 124 paneli. Zasili w energię jeden z budynków biurowych spółki.

Inwestycja na dachu centrali to pierwsza instalacja fotowoltaiczna PGNiG. Wykonawcą jest polski producent modułów fotowoltaicznych – firma ML SYSTEM.


Instalacja będzie produkować rocznie ponad 42 MWh zielonej energii, czym w dużym stopniu pokryje zapotrzebowanie budynku w energię elektryczną.

- Cieszę się, że udało nam się z powodzeniem zrealizować ten projekt, mimo wyzwań związanych z pandemią COVID, które znacząco utrudniły cały proces. Chcemy uczestniczyć w transformacji energetycznej i aktywnie korzystać z odnawialnych źródeł energii, również na nasze wewnętrzne potrzeby – mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG SA ds. rozwoju.Docelowo PGNiG przeznaczy na instalacje fotowoltaiczne (PV) ponad 35 ha gruntów i ponad 76 tys. m2 powierzchni dachów na obiektach spółek z Grupy PGNiG. To pozwoli na budowę instalacji PV o łącznej mocy ok. 20 MW

Fotowoltaika to jeden z elementów budowy segmentu odnawialnych źródeł energii przez PGNiG, który zostanie ujęty w aktualizowanej strategii Grupy. W ciągu najbliższych kilku lat spółka chce przeznaczyć na stworzenie i rozwój segmentu OZE do 4 mld zł – przeznaczy je zarówno na nowe projekty, jak i kupno już funkcjonujących instalacji.

– Przy budowie i rozwoju segmentu OZE najbardziej interesują nas projekty związane z energetyką wiatrową i fotowoltaiką. To technologie o największym potencjale inwestycyjnym. Przy czym najbardziej dla nas atrakcyjne pod kątem naszych możliwości inwestycyjnych są projekty już istniejące, albo znajdujące się na bardzo zaawansowanym etapie rozwoju. Na rynku takich projektów nie brakuje – mówił w czerwcu Arkadiusz Sekściński. Zapowiedział wówczas m.in. budowę instalacji fotowoltaicznych na obiektach i terenach należących do Grupy PGNiG.


Rozwój OZE w PGNiG to nie tylko wsparcie koniecznej transformacji energetycznej w kierunku nisko- i zeroemisyjnym, ale też szansa na wzrost i stabilizację przychodów spółki. Odnawialne źródła energii nie wykazują bowiem wrażliwości na wahania cen węglowodorów, pod których silnym wpływem znajdują się takie segmenty działalności Grupy jak poszukiwanie i wydobycie oraz obrót i magazynowanie – argumentuje spółka.

”Zielone działania” PGNiG to oprócz fotowoltaiki także program poprawy efektywności energetycznej (więcej o tym: Efektywność energetyczna ważna dla portfela i środowiska) oraz rozwój paliw alternatywnych - wodoru i biometanu. Więcej o tym napisaliśmy tu: Samochody na wodór w Polsce przyspieszą.

BG


Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka