0 obserwujących
87 notek
68k odsłon
181 odsłon

Efektywność energetyczna ważna dla portfela i środowiska

PGNiG chce poprawić efektywność energetyczną swoich budynków. Fot. Shutterstock
PGNiG chce poprawić efektywność energetyczną swoich budynków. Fot. Shutterstock
Wykop Skomentuj3

PGNiG będzie systemowo zarządzać energią w swoich budynkach w Warszawie. Pomoże to obniżyć koszty i chronić środowisko.

Firma technologiczna Lerta zaprojektuje w budynkach centrali PGNiG spójny model zarządzania energią i wskaże, jak można poprawić efektywność energetyczną całego kompleksu biurowego przy ulicy Kasprzaka w Warszawie. 

Lepsze zarządzanie ciepłem i energią jest pożądane u wszystkich – zmniejsza wysokość rachunków i korzystnie wpływa na środowisko. – Program Poprawy Efektywności Energetycznej w Grupie Kapitałowej PGNiG to nasza odpowiedź na rosnącą potrzebę racjonalnego i zrównoważonego wykorzystywania energii oraz surowców energetycznych służących do jej wytworzenia, a co za tym idzie ochrony klimatu i zasobów naturalnych – mówi wiceszef PGNiG Arkadiusz Sekściński. – Chcemy też zwiększyć i urozmaicić produkty z obszaru efektywności energetycznej dla naszych klientów biznesowych i indywidualnych – dodaje. 

Poznańska Lerta specjalizująca się w rozwiązaniach z dziedziny nowoczesnej energetyki jeszcze jako startup brała udział w programie akceleracyjnym dla młodych firm realizowanym w 2018 roku przez PGNiG i MIT Enterprise Forum Poland. Teraz wróciła do PGNiG z nową, „dorosłą” ofertą biznesową i pokonała inne podmioty w postępowaniu zakupowym. 

– Przed nami kolejny, bardzo interesujący rozdział we współpracy z PGNiG – mówi prezes Lerty Borys Tomala. – Cieszymy się, że nasza propozycja została tak wysoko oceniona i że będziemy mieli okazję współtworzyć koncepcję zarządzania energią wraz z liderem rynku, który ambitnie odpowiada na konieczność poprawy efektywności energetycznej i wdrożenia w tym celu nowoczesnych technologii – dodaje. 

PGNiG chce zaprojektować i wdrożyć systemowe rozwiązania oparte o narzędzia informatyczne poprawiające efektywność zarządzania ciepłem, energią elektryczną i chłodem w swoich obiektach biurowych. Projekt Building Management Platform (BMP) to jeden z integralnych elementów Programu Poprawy Efektywności Energetycznej w grupie. Pierwszym etapem realizacji projektu będzie opracowanie koncepcji platformy do zarządzania energią. 

PGNiG posiada już certyfikowany System Zarządzania Energią wdrożony w obiektach biurowych i technologicznych. Jednym z pierwszych efektów jego funkcjonowania są m.in. przeglądy energetyczne, które wykazały zasadność monitorowania i zarządzania bieżącym zużyciem mediów w biurach. To skłoniło PGNiG do uruchomienia projektu BMP.  

Efektywność energetyczna ma mnóstwo zalet. Podnosi bezpieczeństwo energetyczne, pozwala ograniczyć problem ubóstwa energetycznego (który według Instytutu Badań Strukturalnych dotyczy 12 proc. mieszkańców Polski, czyli ok. 4,6 mln osób) oraz racjonalizuje wykorzystanie dostępnych źródeł energii. Co istotne, przyczynia się też do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i smogu. Według danych Danfoss ograniczenie zużycia energii w budynkach, które obecnie odpowiadają za blisko 40 proc. całkowitego światowego zużycia energii, to jeden z najbardziej efektywnych ekonomicznie sposobów redukcji dwutlenku węgla – przypomina Biznesalert.pl.

Innym argumentem są oszczędności. W pandemii koronawirusa szukają ich wszyscy – i mali, i duzi. A w sytuacji, gdy oszczędność pieniędzy, jaką jest poprawa efektywności energetycznej, idzie w parze z korzyściami dla środowiska naturalnego, to zysk jest podwójny. Zresztą PGNiG od dawna namawia na wspólne działania na rzecz ochrony środowiska, w tym na wymianę ogrzewania na gazowe, które emituje znacznie mniej zanieczyszczeń niż węglowe. 

Projekt z Lertą to kolejny przykład współpracy PGNiG z młodymi firmami technologicznymi. Latem w siedzibie PGNiG w Warszawie uruchomiono pilotażowy program pomiaru kamerą termograficzną temperatury ciała osób wchodzących do budynku. Celem była prewencja zakażeń wirusem COVID-19. Dostawcą nowatorskiego rozwiązania był polski startup Scanway. Więcej na ten temat napisaliśmy tu: Polski startup stworzył system zdalnego pomiaru temperatury u ludzi.

KB , BG 

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka