0 obserwujących
62 notki
55k odsłon
782 odsłony

Polski startup stworzył system zdalnego pomiaru temperatury u ludzi

Kamera termograficzna zdalnie mierzy temperaturę ciała. Fot. Scanway (Twitter/ @GK_PGNiG)
Kamera termograficzna zdalnie mierzy temperaturę ciała. Fot. Scanway (Twitter/ @GK_PGNiG)
Wykop Skomentuj17

W siedzibie PGNiG w Warszawie kamery mierzą temperaturę ciała osób wchodzących do budynku. Celem jest prewencja zakażeń wirusem COVID-19.

Dostawcą nowatorskiego rozwiązania jest polski startup Scanway. To kolejny przykład współpracy dużej spółki z mniejszymi, nowatorskimi firmami. Przy wejściu do siedziby Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Warszawie zamontowano kamery termograficzne. Mierzą zdalnie temperaturę ciała osób wchodzących do budynku spółki. Gorączka lub stan podgorączkowy są jednym z objawów zarażenia koronawirusem – testowany system ma zwiększyć efektywność procedur prewencyjnych PGNiG wdrożonych w celu minimalizacja ryzyka związanego z COVID-19.

– PGNiG jest spółką strategiczną, odpowiedzialną za bezpieczeństwo dostaw gazu dla polskie gospodarki. Utrzymanie ciągłości pracy jest dla nas kwestią zasadniczą, dlatego od początku epidemii wdrożyliśmy bardzo restrykcyjne procedury prewencji. Mimo że zdały one egzamin, cały czas dążymy do ich optymalizacji również z wykorzystaniem zaawansowanych rozwiązań technologicznych, takich jak system termograficzny, którego pilotaż uruchomiliśmy dziś w centrali – powiedział wiceprezes PGNiG ds. rozwoju Arkadiusz Sekściński. 

Od początku epidemii koronawirusa w Polsce PGNiG prowadziło prewencyjny pomiar temperatury ciała osób wchodzących na teren jego zakładów za pomocą ręcznych termometrów bezdotykowych. System zdalnego pomiaru, który spółka obecnie testuje, jest znacznie bardziej zaawansowany. Kamery termograficzne skanują okolicę kącika oka, co pozwala na uzyskanie bardzo dokładnego pomiaru o odchyleniu zaledwie 0,3 stopnia Celsjusza. Urządzenia wyposażone są również w system wizyjny pracujący w paśmie widzialnym, który umożliwia szybkie rozpoznanie rysów twarzy i dokładną lokalizację punktu pomiaru. Przyspiesza to całą procedurę, która jest całkowicie zautomatyzowana. 

Rozwiązanie zostało opracowane przez startup Scanway, który specjalizuje się w zaawansowanych systemach wizyjnych, pomiarach 3D, obserwacjach zdalnych i przetwarzaniu obrazów. - Od samego początku pandemii wspieramy polską gospodarkę w ramach przeciwdziałania COVID-19. Kamery termograficzne to jeden z wielu aspektów naszej działalności w tym obszarze, ale ze względu na nasze doświadczenie w zakresie systemów wizyjnych i optycznych – najważniejszy. Cieszymy się, że tak duża organizacja jak PGNiG zdecydowała się na pilotaż innowacyjnego rozwiązania opracowanego przez polski startup. Mamy nadzieję, że nasz system skutecznie wesprze działania PGNiG na rzecz ochrony procesów biznesowych spółki przed skutkami epidemii – powiedział Mikołaj Podgórski, członek zarządu Scanway.

Współpraca pomiędzy PGNiG i Scanway została nawiązana w ramach programu IDEA Global, którego celem jest poszukiwanie, selekcja, a następnie akceleracja innowacyjnych projektów oferowanych przez startupy. PGNiG zostało partnerem IDEA Global w lutym 2020 roku. Akcelerator jest częścią programu Scale Up finansowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.


Jak działa kamera termograficznaKB


Wykop Skomentuj17
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości