0 obserwujących
100 notek
77k odsłon
  129   0

Gazowy gigant doceniony za programy stażowe

PGNiG otrzymało nagrodę Pracodawca Godny Zaufania. Fot. PGNiG
PGNiG otrzymało nagrodę Pracodawca Godny Zaufania. Fot. PGNiG

PGNiG jest laureatem konkursu Pracodawca Godny Zaufania za jakość kształcenia nowych kadr.

Konkurs Pracodawca Godny Zaufania jest organizowany przez Krajową Izbę Gospodarczą i Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Jego celem jest wyróżnienie dużych i średnich firm działających na polskim rynku, które stosują ciekawe i skuteczne rozwiązania kadrowe. 

W X edycji konkursu, której rozstrzygnięcie odbyło się w listopadzie 2020 r., Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. zdobyło nagrodę w kategorii „Programy Stażowe”. Kapituła konkursu doceniła programy rozwoju przyszłych kadr w PGNiG – przede wszystkim GeoTalent, ale firma realizuje także inne programy stażowe: Złoża Kariery i Energia dla Przyszłości.

 

Po zakończeniu programów stażowych duży odsetek stażystów znajduje zatrudnienie w PGNiG. To znak, że do firmy trafiają najlepsi, a same programy stażowe zdają egzamin i służą jej do wyłuskania najzdolniejszych kandydatów do pracy.

Program GeoTalent

GeoTalent to sztandarowy program w PGNiG. Jest adresowany do studentów uczelni partnerskich (Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego) zainteresowanych branżą naftową, którzy chcą pogłębić wiedzę o umiejętności praktyczne dotyczące poszukiwań, rozpoznania i wydobycia węglowodorów ze źródeł konwencjonalnych i niekonwencjonalnych. PGNiG zaprasza w tym wypadku na praktyki m.in. studentów i absolwentów geologii i ochrony środowiska.  

Program GeoTalent składa się z kilku elementów. Głównym są warsztaty prowadzone przez specjalistów z dziedziny geologii i eksploatacji z oddziałów PGNiG w Sanoku, Zielonej Górze i Odolanowie. Drugi element to program ambasadorski; wyróżniający się studenci uczelni partnerskich, aktywnie działający w kołach naukowych i innych organizacjach, wspierają PGNiG w planowaniu, promocji i realizacji różnych wydarzeń.  

GeoTalent to także letnie praktyki dla studentów i świeżych absolwentów wydziałów docelowych. Praktykanci otrzymują zadania, których wykonanie wspiera opiekun praktyk. Mogą korzystać ze specjalistycznego sprzętu w środowisku pracy naturalnym dla danej dziedziny. Po ostatniej, letniej edycji GeoTalent po zakończeniu stażu pracę w PGNiG znalazło trzech stażystów. 

W ramach programu GeoTalent organizowany jest też konkurs prac dyplomowych. Można do niego zgłosić prace licencjackie, inżynierskie, magisterskie i doktorskie związane z branżą poszukiwawczo-wydobywczą węglowodorów (maksymalnie do trzech lat od terminu obrony). W konkursie mogą wziąć udział studenci i absolwenci wszystkich uczelni w Polsce. 

Uczestnicy programu GeoTalent mogą skorzystać z wyjazdów do obiektów PGNiG. W poprzednich edycjach programu stażyści mieli okazję zobaczyć Wiertnię Pniewy 5-H, Kopalnię Gazu Ziemnego Paproć, Centralny Magazyn Rdzeni w Chmielniku, Podziemny Magazyn Gazu Wierzchowice. Obszerne fotorelacje można znaleźć na tej stronie: https://www.geotalent.pl/dla-studentow/wyjazdy/.

Szczegółowe informacje o programie: www.geotalent.pl.

Praktyki w PGNiG: Złoża Kariery

Z kolei program stażowy Złoża Kariery jest adresowany do studentów i absolwentów wszystkich kierunków studiów, nie tylko do tych studiujących kierunki „branżowe” jak w przypadku GeoTalentu. Głównym elementem programu Złoża Kariery są praktyki. Umożliwiają one studentom i absolwentom zdobywanie praktycznego doświadczenia zawodowego w PGNiG. Na stażystów czekają miejsca w poszczególnych jednostkach centrali PGNiG S.A., a także w Oddziale Obrotu Hurtowego. Uczestnicy biorą udział w projektach edukacyjnych, poznają codzienną pracę w spółce, zapoznają się z jej misją i historią. Po ukończeniu ostatniej edycji programu, jesienią 2019 r., firma zatrudniła siedmiu z dziesięciu stażystów, którzy wzięli w nim udział. 

Szczegółowe informacje o programie można uzyskać na stronie: zlozakariery.pl.

Projekt Energia dla Przyszłości

Energia dla Przyszłości to kolejny program stażowy w PGNiG. W tym wypadku realizowany jest wspólnie z PGE, PKN ORLEN i PSE obecnie pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wybrani w procesie rekrutacyjnym najlepsi absolwenci odbywają rotacyjnie płatne staże w poszczególnych spółkach. Pozwala im to zdobyć unikalną wiedzę i niepowtarzalne doświadczenie, poznać od wewnątrz pracę w dużych firmach energetycznych. Ułatwia im też znalezienie pracy w tym sektorze. Po edycji z 2019/2020 roku zatrudnienie w PGNiG znalazło czterech z ośmiu stażystów. 

KW 


Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka