0 obserwujących
100 notek
76k odsłon
293 odsłony

PGNiG w czołówce firm regionu

Siedziba centrali spółki PGNiG S.A. w Warszawie. Fot. PAP
Siedziba centrali spółki PGNiG S.A. w Warszawie. Fot. PAP
Wykop Skomentuj4

Polski koncern gazowy zajął wysokie miejsca w prestiżowych rankingach gospodarczych: TOP 500 CEE firmy Coface i Lista 2000 dziennika „Rzeczpospolita”.

W corocznym zestawieniu dwóch tysięcy najlepiej radzących sobie polskich firm – Lista 2000 – przygotowanym przez „Rzeczpospolitą” i opublikowanym 30 listopada 2020 r. PGNiG zajęło trzecie miejsce. Gazowa firma wraz ze zdobywcą pierwszego miejsca PKN ORLEN oraz Jeronimo Martins Polska (właściciel sieci Biedronka) na miejscu drugim – ta trójka to od kilku lat stały zestaw na podium tej listy największych polskich firm.


- Jesteśmy firmą o zdrowych fundamentach, dzięki czemu możemy kontynuować rozwój Grupy PGNiG nawet w niesprzyjającym otoczeniu makroekonomicznym – skomentował wyniki rankingu prezes Paweł Majewski. Dzięki niższej cenie za rosyjski gaz z kontraktu jamalskiego spółka ma stabilniejszą sytuację finansową. Mimo zawirowań związanych z pandemią koronawirusa, wyniki finansowe PGNiG są stabilne - w I półroczu tego roku były najlepsze w historii GPW w Warszawie pod względem wskaźników EBITDA i EBIT. Bardzo dobre wyniki finansowe grupa odnotowała także po trzech kwartałach 2020 r.

- Przed nami nowe otwarcie związane z realizacją założeń aktualizowanej strategii. Równolegle do zadań związanych z zabezpieczeniem stałych dostaw gazu ziemnego dla przemysłu i klientów indywidualnych trwają prace nad projektami mającymi nas mocno zbliżyć do osiągnięcia celów klimatycznych. Mowa tu o biometanie, wodorze i OZE – podkreślił prezes Majewski.


W całym zestawieniu Lista 2000 największy udział w obrotach ma handel, z kolei najwyższą rentowność - producenci leków. Polskie firmy miały za sobą dobry rok. Dobra passa trwała od kilku lat. Dziś już wiemy, że pandemia koronawirusa mocno wpłynie na sytuację w tym roku i w latach następnych. Niektóre branże przeszły w tym roku dwa razy zamrożenie, w sumie nawet ponad dwa miesiące z zerowymi czy znikomymi obrotami. W Polsce prognozowany spadek sprzedaży odzieży w stosunku do 2019 r. wynosi ponad 20 proc.

Z kolei TOP 500 CEE to zestawienie pięciuset najprężniejszych firm z Europy Środkowo-Wschodniej przygotowywane co roku przez międzynarodową firmę Coface zajmującą się ubezpieczaniem należności. PGNiG zajęło w nim 6. miejsce.

W rankingu analizowane są dane finansowe przedsiębiorstw z dwunastu krajów: Chorwacji, Czech, Bułgarii, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Wśród 500 firm z Polski jest 163. Jesteśmy liderem, na drugim miejscu są Czechy, trzecie – Węgry.

„W rankingu prezentujemy 500 przedsiębiorstw i grup kapitałowych z regionu, które zanotowały największe obroty w 2019 roku w ujęciu bezwzględnym. W przypadku grup kapitałowych w rankingu przedstawiamy dane skonsolidowane spółek z grupy, co umożliwia pokazanie rzeczywistego znaczenia i siły największych koncernów regionu. W opracowaniu analizujemy także strukturę sektorową, zmiany rentowności i zatrudnienia oraz kondycję rynków na których działają” – czytamy w „Rzeczpospolitej”, która jako partner rankingu opublikowała wyniki zestawienia 26 listopada 2020 roku.

W 2019 r. PGNiG miało najwyższe w swojej historii przychody 42 mld zł i zysk operacyjny EBITDA 5,5 mld zł.


W TOP 50 CEE największą firmą regionu jest polski PKN ORLEN z 26,1 mld euro przychodów. Kolejne pozycje zajmują Škoda Auto, naftowy MOL, Jeronimo Martins Polska. Łączny obrót przedsiębiorstw za 2019 r. wyniósł 283,7 mld euro (wzrost o 6,6, proc. w porównaniu z 2018). W ujęciu branżowym potęgą jest sektor surowce, minerały i paliwa; branża odpowiada za 23,2 proc. sumy przychodów wygenerowanych przez firmy ujęte w zestawieniu. Drugą branżą z niemal 20-proc. udziałem jest sektor motoryzacja i transport. Trzeci - handel z 15,2-proc. udziałem.  

BG

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka