Blogbudowa
Będzie pan zadowolony
4 obserwujących
11 notek
2082 odsłony
  269   0

1. Konkurs na projekt domu 70 m2

Dzień dobry, pierwsza moja notka tutaj.
Będzie o budownictwie i sprawach okołobudowlanych.
Bloga chciałem założyć trochę później, ale trafiłem na informację, która nieco to przyspieszyła. Dotyczy ona zapowiadanego przez rząd programu Polski Ład. Chodzi o budowę domów o powierzchni do 70 m2.

Na dzień dzisiejszy mamy rządowy projekt dwóch ustaw - i nim zajmiemy się w drugiej kolejności skoro to na razie projekt.

Od wakacji, kiedy to rząd ogłosił ten pomysł, wyjaśniło się jaka to ma być powierzchnia domu. To ma być powierzchnia zabudowy.

Dzisiaj napiszę tylko, że został ogłoszony konkurs. Konkurs architektoniczny na nowy dom, spełniający warunki rządowego programu. Kto ogłosił ten konkurs? Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Link do konkursu jest tutaj:

https://www.gunb.gov.pl/aktualnosc/konkurs-architektoniczny

I drugie pytanie: po co taki konkurs? Przecież są już takie projekty, projekty domków o powierzchni zabudowy do 70 m2.
Otóż 12 sierpnia 2021 premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Pułtusku oświadczył, że rząd zamierza stworzyć pewnego rodzaju pulę projektów gotowych, które będzie każdy mógł pobrać przez internet za symboliczną złotówkę.

Wróćmy do samego konkursu. W załączniku "REGULAMIN KONKURSU", rozdział II jest kilka ciekawych informacji.

Pierwsza rzecz: jak ma wyglądać ten dom? Przepisuję żywcem:

"WYTYCZNE I ZAŁOŻENIA PROJEKTOWE
Projekt koncepcyjny, będący przedmiotem Konkursu, ma dotyczyć wolno stojącego, nie więcej niż dwukondygnacyjnego, budynku mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m2. Dom ma być przeznaczony dla czteroosobowej rodziny i spełniać współczesne oczekiwania użytkowe.Należy  także  przedstawić  istotne  elementy  zagospodarowania  przykładowej  działki,  w  tym możliwość parkowania na działce własnej dwóch samochodów osobowych.Rozwiązania projektowe nie mogą przewidywać realizacji obiektu wyłącznie przy zastosowaniu materiałów budowlanych lub technologii określonego producenta lub objętych prawami własności intelektualnej określonego podmiotu, wyłącznie przez określony podmiot lub wyłącznie pod nadzorem określonego podmiotu."


A zatem:
- do 70 m2 powierzchni zabudowy
- do dwóch kondygnacji.


I druga rzecz: zleceniodawca zakłada, że wybierze ileś projektów i je odkupi od projektantów. Za jeden projekt przewiduje maksymalną kwotę do zapłaty 150 tysięcy złotych brutto. Organizator przewiduje zakup 50 projektów.

I jeszcze:

- zgłoszenia do 29.09.2021

- ogłoszenie wyników 05.01.2022

Nagrody:

W Konkursie Organizator przewiduje przyznanie następujących Nagród:
a. 100 Nagród pieniężnych w wysokości 5 000 zł brutto każda,
b. 6 Nagród rzeczowych w formie wyróżnień,
c. 50  Nagród  w  postaci  zaproszenia  do  negocjacji  w  trybie  zamówienia  z  wolnej  ręki  na wykonanie usługi na podstawie wybranej pracy konkursowej.


Marcin Brixen

Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale