0 obserwujących
8 notek
15k odsłon
320 odsłon

SLD w opozycji

Wykop Skomentuj1

Mimo iż przedwyborcza koalicja SLD, Wiosny i Partii Razem, miała się nazywać KW Lewica, nazwą będzie KW SLD. To wynik procesu sądowego, według którego nazwa "KW Lewica" byłaby zbyt podobna do "KW Polska Lewica". 

To istotna zmiana w postrzeganiu koalicji. Wiosna to partia kojarząca się z nowoczesną lewicą. Partia Razem to tradycyjna lewica marksistowska. Zaś SLD to spadkobierca PZPR. Nazwa Lewica łączyłaby to wszytko, czego chcieliby jej działacze, wciąż posługujący się tym sloganem. 

Tak naprawdę Sojusz Lewicy Demokratycznej, mający silne lokalne struktury, wchłonął swoich koalicjantów. Liderem został Włodzimierz Czarzasty, a Robert Biedroń pozostawił swój mandat eurodeputowanego. Nazwa SLD dla całości jest zwieńczeniem tego wszystkiego.

Sytuacja jest z pewnością korzystna dla Prawa i Sprawiedliwości. Zakładając, że Konfederacji i PSL nie udałoby się dostać do Sejmu, rząd miałby w opozycji KO i SLD, które prawdopodobnie połączy tzw. "Pakt Senacki". 

Mimo, że PO już pokazało ideologicznie, w jaką stronę zmierza, to potyczki polityczne z nimi są trudniejsze, ze względu na wspólny rodowód "solidarnościowy". Gdyby główną partią opozycyjną było postkomunistyczne SLD, walka polityczna miałaby inny, jeszcze korzystniejszy wymiar.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka