foto: Pixaby
foto: Pixaby
Niezależny Blog Fotograficzny Fotovideorynek Niezależny Blog Fotograficzny Fotovideorynek
161
BLOG

Trendy na rynku bezlusterkowców w 2021 roku

Niezależny Blog Fotograficzny Fotovideorynek Niezależny Blog Fotograficzny Fotovideorynek Fotografia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Analitycy obserwujący światowy rynek bezlusterkowców zwracają uwagę na kolejne zmiany na tym rynku. Każdy z nas posiada swoją własną percepcję rynku sprzętu fotograficznego. Jednak nowe trendy na rynku bezlusterkowców zmienią rozkład sił na rynku producentów bezlusterkowców. Sony zamierza zdobyć pozycję lidera na rynku sprzętu fotograficznego w ciągu najbliższych kilku lat.

Miniaturyzacja bezlusterkowców pełnoklatkowych

W roku 2021 w projektowaniu nowoczesnych bezlusterkowców pojawił się nowy trend miniaturyzacji bezlusterkowców z matrycą pełnoklatkową. Sony zaprojektowało i wprowadziło na rynek pełnoklatkowy bezlusterkowiec Sony 7c o rozmiarze i wadze bezlusterkowców z matrycą systemu APS-C. Waga Sony A7c z akumulatorem oraz kartą pamięci to tylko 509 gramów. Sigma zaprezentowała drugą generację swojego systemowego pełnoklatkowego bezlusterkowca z serii Sigma fp. Pełnoklatkowy bezlusterkowiec systemowy pierwszej generacji Sigma fp jest najmniejszym i najlżejszym pełnoklatkowym bezluterkowcem na rynku. Waży on jedynie 422 gramów z baterią i kartą SD. Sigma fp L – bezlusterkowiec drugiej generacji Sigmy z baterią i kartą SD waży jedynie 427 gramów. Faktem jest, że już wcześniej miniaturyzowano rozmiary bezlusterkowców zmniejszając rozmiar matrycy, ale najnowsze rozwiązania są oparte na miniaturyzacji sprzętu przy zachowaniu pełnoklatkowego rozmiaru matrycy.

Profesjonalizacja bezlusterkowców

Canon oraz Nikon zamierzają wprowadzić flagowe bezlusterkowce pełnoklatkowe, które zastąpią flagowe lustrzanki pełnoklatkowe. Sony wprowadziło pełnoklatkowy bezlusterkowiec reporterski Sony A1. Według informacji internetowych Canon pracuje nad flagowym pełnoklatkowym R3, a Nikon już oficjalnie poinformował o pracach nad reporterskim flagowcem Z9. Zdaniem ekspertów z branży fotograficznej profesjonalne bezlusterkowce pełnoklatkowe powinny posiadać nowoczesne matryce o wysokiej rozdzielczości, procesory obrazu wsparte sztuczną inteligencją, szybki i precyzyjny autofokus oparty o samouczące się sieci neuronowe oraz wysokiej jakości wizjery elektroniczne. Zdaniem tych ekspertów lustrzanki cyfrowe były tylko ważnym etapem w rozwoju profesjonalnego sprzętu fotograficznego w kierunku opracowania nowoczesnych bezlusterkowców. W aparatach bezlusterkowych zamiast toru optycznego obrazu stosowany jest elektroniczny tor przekazywania obrazu z matrycy do wizjera elektronicznego, który nie wymaga stosowania ruchomego lustra oraz nieruchomego pryzmatu pentagonalnego co umożliwia znaczne uproszczenie tych aparatów pod kątem precyzyjnej mechaniki.

Wzrost cen bezlusterkowców

Na rynku sprzętu profesjonalnego sprzętu fotograficznego widać wzrost cen flagowych modeli bezlusterkowców. Cena flagowego Canona EOS-a R5 w momencie pojawienia się na polskim rynku wynosiła około 20 tysięcy zł. Z pewnością kolejne profesjonalne modele bezlusterkowców z matrycą pełnoklatkową w przyszłości będą kosztować powyżej 20 tysięcy zł, gdyż wymagają ogromnych nakładów na badania i rozwój nowych technologii. Konstruktorzy nowych bezlusterkowców stają przed wyzwaniem opracowania energooszczędnych procesorów obrazu o ogromnej wydajności, niskoszumowych matryc o wysokiej czułości użytecznej, wizjerów elektronicznych o wysokiej szybkości odświeżania obrazu oraz jakości obrazu, pyłoszczelnych i bryzgoszczelnych korpusów, zmniejszenia zapotrzebowania na energie elektroniki bezlusterkowca. Jedną z przyczyn wzrostu cen bezlusterkowców jest zmniejszanie się liczby konsumentów, którzy zainteresowani są zakupem tego typu aparatów do do amatorskiego fotografowania. Popularność lustrzanek cyfrowych wynikała z ogromnego zainteresowania amatorów zaawansowanym sprzętem fotograficznym. Rozwój technologii produkcji nowoczesnych smartfonów sprawił, że wielu początkujących miłośników fotografii zrezygnowało z zakupu bezlusterkowca na rzecz zakupu nowoczesnego uniwersalnego smartfona.

Super jasne obiektywy do bezlusterkowców

Super jasne stałoogniskowe obiektywy o jasności F1.2 powoli stają się standardem w systemach pełnoklatkowych bezlusterkowców. Sony dołączyło do elitarnego grona producentów bezlusterkowców oferujących super jasne obiektywy o jasności F1.2 do swoich bezlusterkowców. Obiektywy do bezlusterkowców oferują wysoką ostrość na całej powierzchni klatki oraz większą szybkość i precyzje automatycznego ustawiania ostrości niż ich odpowiedniki do lustrzanek. W obiektywach do bezlusterkowców są montowane silniki autofokusa nowej generacji. Na zachodzie super jasne obiektywy określane są jako "fast lenses", gdyż umożliwiają skrócenie czasu naświetlania. Podstawową zaletą super jasnych obiektywów jest możliwość uzyskania bardzo małej głębi ostrości.

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim

Fotovideorynek

Miłośnicy dobrej fotografii i pasjonaci profesjonalnego sprzętu.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura