Niezależny Blog Fotograficzny Fotovideorynek Niezależny Blog Fotograficzny Fotovideorynek
560
BLOG

Jaki aparat do fotografowania zwierząt?

Niezależny Blog Fotograficzny Fotovideorynek Niezależny Blog Fotograficzny Fotovideorynek Fotografia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Dzisiaj kilka refleksji o aparatach do fotografowania zwierząt. Wielu miłośników fotografii cyfrowej chce fotografować zwierzęta zarówno domowe jak i dzikie. Nie ma jednej prostej odpowiedzi na pytanie: Jaki aparat jest najlepszy do fotografowania zwierząt? Domowe zwierzaki w ujęciach statycznych można fotografować z powodzeniem średniej klasy smartfonem albo nawet tanią amatorską lustrzanką. Znacznie trudniej fotografuje się zwierzęta w ruchu. Fotografujący dziką przyrodę doskonale wiedzą, że podczas fotografowania zwierząt w ruchu wymagania wobec sprzętu gwałtownie rosną. Podczas fotografowania zwierząt w ruchu nie tylko się przydają, ale są niezbędne: szybki i precyzyjny autofokus ciągły oraz duża szybkość zdjęć seryjnych. Uszczelniony i ergonomiczny korpus, intuicyjne menu, podwójne gniazdo kart pamięci, matryca o dużej rozpiętości tonalnej i wysokiej użytecznej czułość ISO, system stabilizacji matrycy to kolejne ważne cechy aparatu, które warto brać pod uwagę w podczas wyborze sprzętu do fotografowania zwierząt.

Aparat do fotografowania zwierząt w ruchu powinien posiadać:

- wysokiej czułości matrycę

- szybki i precyzyjny system autofokusa AF-C oparty o detekcję fazy

- pokrycie punktami AF całej powierzchni matrycy

- wysoką czułość autofokusa

- podwójne gniazda kart pamięci

- szybki i energooszczędny procesor obrazu

- wieloosiową stabilizacje matrycy w korpusie o dużej skuteczności

- intuicyjne menu aparatu

- wysokiej klasy wizjer elektroniczny (dotyczy bezlusterkowców)

- obrotowy ekran o dużej rozdzielczości

- możliwość ładowania akumulatora poprzez łącze USB

- ergonomiczny kształt korpusu

- uszczelniony korpus chroniący wnętrze aparatu przed kurzem i zachlapaniem

- akumulator o dużej pojemności (dotyczy bezlusterkowców)

- dobre chłodzenie (dotyczy bezlusterkowców)

Aktualnie najlepszymi aparatami do fotografowania zwierząt są pełnoklatkowe bezlusterkowce. Wielu miłośników fotografowanai dzikich zwierząt nadal używa flagowych pełnoklatkowych lustrzanek cyfrowych. Wyjątkowa popularnością wśród miłośników fotografii przyrody cieszy się nie pełnoklatkowa legendarna lustrzanka Nikon D500. Pomimo, że jest to lustrzanka z matrycą formatu APS-C to umożliwia robienie doskonałych technicznie zdjęć nie tylko dzikiej przyrody. Na rynku jest spory wybór pełnoklatkowych bezlusterkowców takich producentów jak Nikon, Canon, czy Sony.

Zdaniem ekspertów najszybsze pełnoklatkowe bezlusterkowce pod względem szybkości działania autofokusa na rynku to Sony A1, Sony A9M2, Nikon Z6II, Nikon Z7II, Canon EOR5, Canon EOR6. W internecie można znaleźć testy poszczególnych modeli bezlusterkowców. Zdaniem profesjonalistów nie warto kierować tylko internetowymi opiniami o szybkości autofokusa i jakości generowanego obrazka, ale warto samemu przetestować szybkość i precyzje działania autofokusa czy jakość generowanego obrazka.

Wybieranie aparatu do fotografowania zwierząt a szczególnie dzikich zwierząt warto jednak zacząć od wyboru obiektywów. Fotografuje się zawsze zestawem czyli aparatem z obiektywem. Najlepszy korpus nie zrobi doskonałych zdjęć jeśli założy się do niego słaby optycznie obiektyw z wolnym autofokusem. Do fotografowania zwierząt najczęściej używa się teleobiektywów. Ale to już temat na inny artykuł...

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim

Blog Fotovideorynek

Miłośnicy dobrej fotografii i pasjonaci profesjonalnego sprzętu.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura