
Tokio. W tle góra Fuji
W bieżącym tygodniu, w miniony wtorek, rząd Japonii zatwierdził przyjęty przez Radę Ministrów plan przygotowań na wypadek trzęsienia ziemi, gdyby epicentrum znalazło się pod metropolią Tokio.
Plan ten jest oparty na najnowszych szacunkach szkód odzwierciedlających dane z marca 2011, gdy w Japonii wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera, które spustoszyło region Tōhoku(jap. 平成23年(2011年)東北地方太平洋沖地震)(Fukushima).
Celem owego planu jest próba zmniejszenia o 50% liczby ewentualnych, przyszłych śmiertelnych ofiar w japońskiej stolicy. Program ten jest nową strategią, aktualizuje i unowocześnia ubiegłoroczny plan łagodzenia skutków trzęsienia ziemi z marca 2014 roku.
Budowa sejsmiczna terenu, na którym zbudowano Tokio jest bardzo skomplikowana, gdyż pod miastem przecina się kilka uskoków tektonicznych, co stwarza wielkie niebezpieczeństwo w razie nadejścia kataklizmu.
Aż z 70% prawdopodobieństwem naukowcy przewidują na tym właśnie terenie silne trzęsienie ziemi o magnitudzie przewyższającej 7 stopni w skali Richtera w okresie najbliższych 30 lat.
Sugerują oni, że tego typu wstrząsy mogą wygenerować nawet ponad 20 tysiący ofiar i ponad 600 tysięcy zniszczonych budynków. Dlatego zgodnie z planem, na nadchodzące 10 lat przeznaczono dodatkowe, ogromne fundusze by zoptymalizować działania w kierunku zapewnienia budynkom większej odporności sejsmicznej i ich bezpieczeństwa pożarowego, co mogłoby o połowę zmniejszyć skalę zniszczeń i ofiar.
Do 2020 roku zaplanowano zredukować do minimum liczbę starszych, zwartych osiedli mieszkaniowych, które są najbardziej niebezpieczne, gdyż po trzęsieniu ziemi często dochodzi do pożarów. Będzie zwrócona szczególna uwaga na większe wykorzystanie niepalnych materiałów budowlanych, gdyż doświadczenia po trzęsieniu ziemi w Kobe (1995) ujawniły, że często zdarzało się, iż ludzie nie stawali się ofiarami zawalonych budynków, ale ginęli na skutek ognia, który rozprzestrzeniał się z domu do domu.
Odnotowano również, że ponad 60 procent pożarów w czasie trzęsienia ziemi w 2011 roku było spowodowanych przez urządzenia elektryczne, na przykład na skutek przewrócenia się grzejnika elektrycznego czy innego urządzenia.
Plan obejmuje również szczególne środki zaradcze wobec pożarów na obszarach nadbrzeżnych w prefekturach Kanagawa i Chiba, w których znajdują się duże kompleksy petrochemiczne.
Zatwierdzony plan przewiduje także utworzenie tymczasowych miejsc zarządzania, które przejęłyby obowiązki urzędów, gdyby te uległy zniszczeniu. Planuje się również przygotowanie tygodniowego zapasu wody i żywności w dużych firmach, w budynkach wielorodzinnych i urzędach miejscowej administracji.
Rząd przypomniał również, że 309 gmin, w 10 prefekturach takich jak Tokio, Ibaraki, Tochigi, Gunma, Saitama, Chiba, Kanagawa, Yamanashi, Nagano i Shizuoka , musi ze sobą bezwzględnie współpracować, żeby zminimalizować straty ludzkie i szkody materialne.
Źródło:
http://www.japantimes.co.jp/news/2015/03/31/national/new-plan-aims-to-halvetokyo-quake-deaths-damage/#.VR0zmHkaZIw
Inne tematy w dziale Polityka