Blog
Blues is The Best.
blueslover
blueslover Tylko muzyka potrafi sprawić, że po plecach przelatują mi miliony dreszczy. Cudne są.
22 obserwujących 254 notki 437795 odsłon
blueslover, 6 lipca 2008 r.

Łzy w Niebie Erica Claptona

Motywy i okoliczności powstawania dzieł artystycznych są bardzo różne. Czasem wydają się przypadkowe, ale to pozory. Utwór nie powstaje przypadkiem, gdzieś już siedzi i dojrzewa – przypadkowy bodziec może tylko go ujawnić i przyspieszyć jego powstanie. Tak pisał np. Jimi Hendrix, często jakaś obserwacja z życia owocowała bardzo dobrą piosenką. J.L. Hooker pisał o tym co mu w duszy lub w pamięci grało. Inni muszą wyrazić swoje uczucie, które mocno w nich tkwi.

Jednym z takich twórców był Eric Clapton. Omawiałem już jego wielkie piosenki, które powstały z miłości do Pattie Boyd.

 

Teraz czas na największą tragedię w życiu Claptona.

 

Eric Clapton miał syna Conora. Jego matką była włoska aktorka Lori Del Santo. Clapton gdy już ożenił się z Pattie Boyd musiał zmierzyć się z swoim wyobrażonym ideałem w realnym życiu. Efektem były wielkie kłótnie i okresy rozłąki. Clapton nie stronił wtedy od innych kobiet. Były to krótkie, intensywne związki. Ich owocem było dwoje dzieci. W styczniu 1985 roku Clapton został ojcem córki Ruth Kelly – matką była Yvonne Khan Kelly. Conor urodził się w sierpniu 1986 roku.

 

Conor Clapton mieszkał z matką we Włoszech. W marcu 1991 roku przebywali w Nowym Jorku z wizytą. 20 marca Conor, miał cztery i pół roku, wypadł z okna apartamentu na 53 piętrze. Zginął na miejscu. Przeprowadzone śledztwo wykazało, że rankiem sprzątaczka myła okna i zostawiła je otwarte by przewietrzyć mieszkanie. Teoretycznie budynek powinien być zabezpieczony przed takim wypadkiem. Apartament był w uprzywilejowanej części budynku i administrator pozostawiał więcej swobody lokatorom. Conor mieszkając we Włoszech na parterze miał zwyczaj podbiegać do okna gdy spodziewał się przybycia ojca. Prawdopodobnie zrobił to samo w Nowym Jorku, spodziewając się odwiedzin Erica.

 

Conor i Eric Clapton

 

 

Eric Clapton bowiem był wtedy w Nowym Jorku, w hotelu. Wstrząs jakiego doznał na wieść o wypadku był ogromny. Przez dziewięć miesięcy przeżywał żałobę, rezygnując z publicznych występów. Kiedy wrócił na scenę był odmieniony. Śmierć Conora stanowiła cezurę w twórczości Claptona. Jego muzyka stała się bardziej uczuciowa, bardziej refleksyjna, a mniej drapieżna.

Myśli, które krążyły w jego głowie wyraził w kilku piosenkach. „The Circus Left Town” to impresja związana z wizytą w cyrku – wieczorem, dzień przed śmiercią Eric z synem byli na przedstawieniu. „Lonely Stranger” to obraz samotności człowieka po poniesionej stracie.

 

Trzecim utworem był „Tears In Heaven”.

Piosenka powstała podczas pracy Claptona nad ścieżką dźwiękową dla filmu Rush. Tekst napisał Will Jennings. Clapton i Jennings zostali zaangażowani by napisać piosenkę kończącą film. Zamówienie zrealizowali – była to „Help Me Up”. W jednym z wywiadów Jennings wspominał, że Clapton zobaczył jeszcze jedno miejsce w filmie dla napisania piosenki. „Powiedział do mnie:Chcę napisać piosenkę o moim chłopcu’. Eric napisał pierwszą zwrotkę, która według mnie była całą piosenką, ale on chciał ode mnie następnych zwrotek, mimo że uważałem iż to zbyt osobista piosenka i powinien napisać ją sam.”.

Clapton nalegał i prosił Jenningsa, chwaląc go za teksty, które napisał dla Steva Winwooda. Jennings w końcu uległ. Mówił – „Ta piosenka jest tak osobista i tak smutna, że jest czymś wyjątkowym w moim dorobku.”

 

Jennings poprawiał tekst jeszcze podczas nagrania w studio. Nie spodziewał się, że ta piosenka może stać się przebojem. Pasjonował się wszystkimi piosenkami, do których napisał teksty. Nie myślał o tak smutnym utworze jako o hicie. Powodzenie piosenki mocno go zaskoczyło. Sądzę, że Erica Claptona również. Clapton chciał upamiętnić Conora, nie myślał o komercyjnych efektach.

 

A piosenka odniosła sukces olbrzymi. Została wydana w styczniu 1992 roku na singlu przez Warner Bros. Records. Na stronie B był utwór "Tracks and Lines". Na liście przebojów Billboard Hot 100 zajęła drugie miejsce. Uzyskała trzy nagrody Grammy za: Piosenkę Roku, Nagranie Roku oraz Najlepsze Męskie Wykonanie Wokalne. Wszystkie te nagrody dotyczyły wersji z filmu Rush.

 

Przez lata Clapton wykonywał „Tears In Heaven” na koncertach. Zamieścił go również na albumie „Unplugged”. Album ten dostał Nagrodę Grammy, a magazyn Rolling Stone tę wersję włączył na 353 miejscu do 500 Najlepszych Piosenek Wszechczasów.

 

Clapton przestał grać „Tears In Heaven” w 2004 roku. Przestał odczuwać stratę, a jak mówił “Ja naprawdę muszę czuć więź uczuciową z czasem, w którym tworzyłem piosenkę. Moje życie zmieniło się.” Przestał też wykonywać piosenkę „My Father’s Eyes”, którą napisał w 1998 roku z myślą o Conorze.

 

Mimo że utwór jest bardzo osobisty doczekał się wielu naśladowców. Nagrywali go nie tylko wokaliści rockowi czy popowi ale i z gatunku bliskiego muzyce klasycznej, m.in. Paul Anka, Joshua Redman (wersja jazzowa), Elton John, Rod Stewart, Steven Tyler, Josh Groban, Ozzy Osbourne, Velvet Revolver, Andrea Bocelli, Gregorian oraz Choirboys.

Po katastrofalnym tsunami w 2004 roku „Tears In Heaven” była wykorzystana jako logo dla akcji zbierania pieniędzy dla ofiar tragedii.

 

 

 

W music boxie: Eric Clapton dwa razy – wersja z singla i aranżacja z albumu „Unplugged” oraz Ann Peebles, Ruth Brown, Paul Anka, Choirboys i Kenny G na saksofonie.

 

Conor Clapton

 

 

 

Tears In Heaven lyrics

Would you know my name
If I saw you in heaven?
Would it be the same
If I saw you in heaven?

I must be strong
And carry on,
'Cause I know I don't belong
Here in heaven.

Would you hold my hand
If I saw you in heaven?
Would you help me stand
If I saw you in heaven?

I'll find my way
Through night and day,
'Cause I know I just can't stay
Here in heaven.

Time can bring you down,
Time can bend your knees.
Time can break your heart,
Have you begging please, begging please.

Beyond the door,
There's peace I'm sure,
And I know there'll be no more
Tears in heaven.

Would you know my name
If I saw you in heaven?
Would it be the same
If I saw you in heaven?

I must be strong
And carry on,
'Cause I know I don't belong
Here in heaven.

Łzy W Niebie, tłumaczenie Bartłomieja Tarkowskiego

Czy będziesz mnie znać
Gdy spotkamy się w niebie?
Czy me serce drgnie
Gdy spotkamy się w niebie?

Trzeba mi sił
Bym lepszy był
Bo wiem, że nie należę
Tu, do nieba

Czy chwycisz mą dłoń
Gdy spotkamy się w niebie?
Czy podtrzymasz mnie
Gdy spotkamy się w niebie?

Znajdę mą moc
Przez dzień i noc
Lecz wiem, że nie mógłbym być
Tutaj w niebie

Czas może cię zgnieść
Twe kolana zgiąć
Złamać serce ci
Błagać by nadszedł cierpień kres

Gdy dotrę sam
Za nieba bram
Wiem, nie będzie więcej już
Łez tu, w niebie

Czy będziesz mnie znać
Gdy spotkamy się w niebie?
Czy me serce drgnie
Gdy spotkamy się w niebie?

Trzeba mi sił
Bym lepszy był
Bo wiem, że nie należę
Tu, do nieba

 

Conor Clapton

Grób Conora w posiadłości Claptona w Surrey w Anglii

 

 

 

 

 

Opublikowano: 06.07.2008 14:20.
Autor: blueslover
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Muzykę klasyczną można znaleźć na moim drugim blogu, tutaj: CLASSICAL IS WONDERFUL

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @FORUM ŻYDÓW POLSKICH "Nie. Na tym, że np. mordowali żydowskie niemowlęta (chłopców) na...
  • @Autor Wytłuszczone jest takie zdanie: "Egipt wykorzystywał w produkcji chleba proces...
  • Ojej. Wielkie dzięki. Zapomniałem autora tego obrazu, zatem dziękuję za przypomnienie.

Tematy w dziale