Okiem ogrodnika
Rodzina i społeczeństwo, czyli - jak żyć?
79 obserwujących
1277 notek
465k odsłon
182 odsłony

Morawiecki w Katyniu i Smoleńsku

Wykop Skomentuj34

Wielce jestem zadziwiony brakiem komentarzy związanych z tą wizytą. Wyraźne ograniczenie mentalne "prominentnych" blogerów S24.


Zgodnie z informacjami jakie pojawiły się w mediach - udział w decyzji o uczestnictwie i organizacji obchodów katyńskiej zbrodni było sugestią Prezydenta.

Już to powinno dawać do myślenia: dlaczego decyzja o udziale nie jest podjęta przez Głowę Państwa?


Wiadomo, ze Mateusz Morawiecki kieruje się dużym dystansem względem władz Rosji; nawet nie wysłał telegramu z gratulacjami po wyborze Putina na kolejną kadencję,  co jest gestem standardowym, a co mu wyrzucał nawet śp. Kornel Morawiecki.

Do tego "za chwilę" rozpoczynają się największe od lat manewry z przerzucanymi na dużą skalę wojskami z USA. To nie są przyjazne gesty wobec Rosji - i na pewno za takowe nie zostaną uznane.


Jednak jeśli występuje dużo negatywnych elementów w takich układankach, to pojawia się też pytanie, czy nie jest to rodzaj zasłony. Można bowiem rozumieć tę sytuację następująco: pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie bronić się i stwarzać zagrożenie. Ale może lepiej byłoby przywrócić normalne relacje.


Być może w tym kontekście należy oceniać wizytę Morawieckiego w Katyniu i Smoleńsku. Samo przygotowanie i wizyty, i uroczystości to okazja do kontaktów i wymiany poglądów, a to może być pierwszy krok do zmiany wektora relacji.

Oczywiście - wiele zależy też od stanowiska strony rosyjskiej.


Ja mam nadzieję na przywrócenie normalnych relacji między naszymi państwami. Nie przyjaznych - bo to chyba nie czas po temu, ale opartych na pragmatyzmie związanym ze wspólną potrzebą stawiania wyzwań czasu.


Czas pokaże, czy moje domniemania są słuszne. Mam po temu wielką nadzieję, gdyż jest to konieczność Polskiej Racji Stanu. Odrzucenie jej przez Morawieckiego będzie skutkować negatywnymi konsekwencjami w przyszłości.

Wykop Skomentuj34
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka