Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas
72
BLOG

"Jestem Drogą, Prawdą, Życiem"

Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas Społeczeństwo Obserwuj notkę 5

Na  Neonie24.pl objawiła się dyskusja w której zaistniało odniesienie do tych słów. 

Temat wielce interesujący, gdyż brak, jak dotychczas, jakiegoś sensownego, a i uzasadnionego wyjaśnienia skąd takie stwierdzenie się pojawiło i jaką miało rolę spełniać.

Ta uwaga kierowana jest bezpośrednio do niejakiego Berkeley'a72, z wykształcenia ponoć filozofa, ale który jakoś nie jest w stanie ogarnąć, że poza Europą i basenem Morza Śródziemnego też ludzie myśleli, a do tego, mimo braku szybkiej komunikacji - potrafili przekazywać sobie wzajemnie wyniki rozważań.

Warto o jeszcze jedną konstatację; w czasach życia Chrystusa Europa  była kulturowym zadupiem, a Rzym też się zbytnio na tym tle nie wyróżniał. Centrum myśli to raczej Środkowy Wschód z wyraźnymi wpływami (a przynajmniej wymianą myśli) hinduskimi i chińskimi.

Zacząć wypada od określenia znaczeń poszczególnych słów, bo, co prawda, wszyscy wiemy, co one znaczą, ale czy na pewno to rozumiemy?


Prawda

Mamy jej różne definicje, ale wszystkie zawierają jakieś zastrzeżenia i wątpliwości. Najbardziej znane jest stwierdzenie, że jest to "właściwość sądów polegająca na ich zgodności z faktycznym stanem rzeczy".

Tyle, że brak jest jednoznaczności w określeniu "faktycznego stanu rzeczy", gdyż to samo zdarzenie może być różnie postrzegane przez różne osoby.

Wydaje się, że bardziej stosowne jest tu stwierdzenie, że "prawda jest zamierzeniem Stwórcy (twórcy) w utworzonym bycie". W takiej sytuacji pozwala to na uznanie różnego postrzegania zdarzeń przez różne byty zależnie od ich istoty i nie jest to sprzeczne z intuicyjnym odczuwaniem prawdy.

Prawda w odniesieniu do wskazanego zestawu słów określa zamierzenie Stwórcy zawarte w Osobie słowa te wypowiadającej. Czyli jest celem jakim kieruje się ta Osoba .


Życie

To wszelkie doświadczenia i odczucia związane z istnieniem; na część mamy wpływ, a w części są one bierne. Jednak ich odbiór związany jest i odnosi się do "matrycy prawdy" istnienia i w takim kontekście przynosi korzyści rozwojowe.


Droga

Chyba najtrudniejsze przestawienie myślowe zakresu pojęciowego dla naszej sfery kulturowej. Bez zaznaczonych na wstępie przełożeń wpływów kulturowych - trudne do włączenia w nasze myślenie. Jednak to określenie staje się zrozumiałe, gdy uznamy wpływy chińskie. Chińskie TAO (DAO) to nic innego jak DROGA - wybór życiowych postępowań i doświadczeń będących indywidualnymi decyzjami.


W takim rozumieniu znaczenia wskazanych słów - są one jednoznacznym i pełnym opisem Chrystusa i jego roli. Wskazują sens życia, sposób i metody jego przeżywania dla realizacji celu istnienia.


Z punktu widzenia porównań cywilizacyjnych - tytułowe słowa określają wartości na jakich budowane są cywilizacje:

Prawda - określa cel cywilizacyjny,

Droga - wskazuję zasady wyborów jakimi należy się kierować,

Życie - to przeżywanie i gromadzenie doświadczeń prowadzących do realizacji celu.


W efekcie pojawiające się niekiedy stwierdzenie, że należy "żyć w Chrystusie" nie jest żadną aberracją, a wskazuje życie w cywilizacji kierującej się wskazaniami Chrystusa.

Co ciekawe, indywidualny wybór jednostkowy nie jest sprzeczny z celem wspólnotowym i to na różnych poziomach organizacyjnych. Czyli - od jednostki do cywilizacji.


Jak widać - w tych uwagach brak jest jakichkolwiek nawiązań do osoby Chrystusa jako Boga, a raczej, że jest to myśliciel  przekraczający bariery mentalne tamtego czasu i miejsca.

Co mogło mieć wpływ na ukształtowanie tej postaci i jakie warunki to umożliwiły - to odrębna sprawa, którą można i należy rozważyć.

członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo