Blog
Most nad nicością
Partisan gardening
Partisan gardening Zaniepokojony optymista
20 obserwujących 366 notek 558809 odsłon
Partisan gardening, 4 lipca 2017 r.

Kto jest śmieszniejszy Juncker czy Tajani? Kłótnia na europejskich szczytach

1783 53 0 A A A

  Wczoraj szef Komisji Europejskiej, Juncker, poskarżył się, że nie ma woli ukarania Polski i Węgier bo 2/3 państw Unii opowiedziało się przeciw uruchamianiu przeciw Polsce i Węgrom art. 7 Traktatu UE. Artykuł nr 7 Traktatu o Unii Europejskiej, przewiduje sankcje dla kraju naruszającego wartości unijne. Prowadzi do odebrania danemu krajowi prawa głosu w Radzie. Poinformował o tym fakcie europoseł Marek Jurek.

  Dzisiaj miał miejsce pierwszy publiczny zgrzyt, który ujawnił napięcie między szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem i szefem Parlamentu Europejskiego Antonio Tajanim. Poszło ostro bo także o kompetencjach obu panów była mowa. Tajani zareagował z furią na złośliwy komentarz Junckera o nielicznej grupie 30 europosłów debatującej na zakończenie prezydencji Malty. Juncker powiedział: „Jesteście śmieszni”. Uznał w ten sposób, że PE  nie traktuje Malty poważnie. Niewątpliwie zachowanie Junckera było aroganckie i złośliwe.

Tajani w reakcji zarzucił Junckerowi brak szacunku dla Parlamentu:

„Może Pan krytykować Parlament Europejski, ale Komisja Europejska nie kontroluje Parlamentu Europejskiego, to Parlament Europejski powinien kontrolować Komisję Europejską” - te słowa zostały nagrodzone brawami.

"Na sali plenarnej jest tylko kilku członków PE, żeby kontrolować Komisję. Jesteście śmieszni "— odpowiedział  zaczepnie Juncker.

Tajani przewał mu po raz kolejny:

"Panie przewodniczący, proszę o zmianę języka. Nie jesteśmy śmieszni"

— zwrócił się do szefa KE.

Juncker odparł, że już nigdy nie przyjdzie na podobne spotkanie.

"Parlament Europejski powinien szanować prezydencję także małych krajów, a nie robi tego" -  skomentował.

  Zachowanie Junckera nie przystoi w sali plenarnej , choć było w tym ziarno prawdy. Czy jednak było to odpowiednie miejsce by przypominać o tym co i tak wszyscy wiedzą i jest oczywistością, że małe pastwa są traktowane gorzej? Ale jemu samemu przy tej okazji zostało także publicznie wskazane miejsce w szeregu. Junker, choć uszczypliwy, już od pewnego czasu przebąkuje, że nie będzie karania Polski za odmawianie przyjmowania uchodźców. Natomiast Tajani zapomniał o swoich konserwatywnych korzeniach i Polskę jednak w tej sprawie naciska i straszy. 

  Za czasów Schulza takich scysji nie pamiętamy. Robi się coraz bardziej nerwowo na unijnych szczytach. Wszystkie media relacjonują to wydarzenie i sława małej Malty wzrosła wraz z końcem jej prezydencji. Robi się także coraz śmieszniej.

  Dla pełnego obrazu ale już na poważnie Austria i Szwajcaria wysyłają wojsko na granicę z Włochami aby żaden uchodźca nie przedostał się nielegalnie do tych krajów. Nikt już też nie drwi z węgierskich drutów kolczastych na ich granicy.

Opublikowano: 04.07.2017 20:52. Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 21:06.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Próbuję zrozumieć

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Prof. Zimmermann przypomniał w ten sposób Prezydentowi Dudzie, że jednak ustawy o SN i KRS...
  • Niektóre wiszą a inne się chowają we mgle i za te trzeba płacić. Właśnie mi taki jeden...
  • Szeliga Całkowita zgoda. Doszło jednak także przy okazji do jawnej kompromitacji tego...

Tematy w dziale Polityka