107 obserwujących
628 notek
268k odsłon
5618 odsłon

Smutna Noc Muzeów

Wykop Skomentuj3

Kultura

W sobotę w Warszawie odbyła się po raz kolejny Noc Muzeów. Idea, sama w sobie bardzo dobra, tym razem jednak miała również swoje przygnębiajace oblicze.Spacer po kolejnych atrakcjach stał się bowiem mini maratonem podpisywania kolejnych petycji.
Aktualne władze są bowiem tak kulturalne, że nie potrzeba im do szczęścia innych instytucji kulturalnych, zaś przykład z góry promieniuje i na inne podmioty.

Warszawska Orkiestra Kameralna gra piękny Mozartowski koncert. Muzycy siedzą pod pomnikiem Kopernika otoczeni sporą grupą warszawiaków, a Traktem Królewskim mkną ściągnięte z całej Polski niespotykane już na warszawskich ulicach modele autobusów. Wszystko tworzy niesamowity i unikalny klimat, zaś zdjęcia z tego wydarzenia wyglądają na kolaże. Coś jednak psuje cały nastrój. Artyści nie występują ot tak sobie, w ramach Nocy Muzeów - walczą tu o przetrwanie. Nad orkiestrą transparent "Panie ministrze, tylko Pan może nas uratować". Cóż, o tym, że placówka walczy o życie poczytać można od dawna, nie jest to specjalnie zajmujący temat dla mediów. Na pewno podczas koncertu udało się zebrać trochę podpisów w jej obronie, ale czy to wystarczy?

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja Muzeum Techniki. Placówka unikalna, bardzo ciekawa, choć traktowana po macoszemu przez swojego właściciela, Naczelną Organizację Techniczną. Ta zaś, choć po uszy tkwi w PRL, to akurat w tej sprawie podejście ma typowo neoliberalne - muzeum zamknąć, zbiory sprzedać, a pewnie i zgarnąć kasę za bardzo atrakcyjny lokal. Podejście właściciela widać i po tym, że muzeum o nowe eksponaty wzbogaca się raczej symbolicznie i gdy czasy przedwojenne i okres PRL reprezentują sprzęty bardzo liczne, o tyle współczesność obecna jest nad wyraz symbolicznie - poprzez jedno malutkie radyjko czy aparat telefoniczny na kartę. Szefową NOT jest dziś pani, której udało się w swoim czasie zamienić "Przegląd Techniczny" z jednego z ciekawszych polskich tygodników w niszowy biuletyn, być może uda jej się do listy swoich sukcesów dopisać rozwalenie kolejnej instytucji.

A przecież na tej dwójce nie kończy się lista tych placówek, których los jest niepewny. Od wielu lat słyszy się o planach Muzeum Kolejnictwa, z którym PKP procesuje się o teren. Ile muzeów odwiedzać będziemy w przyszłym roku głównie dlatego, że to może być ostatnia taka okazja? Które faktycznie mają za sobą swoją ostatnią "Noc Muzeów"?

zdjęcia: Varelse

http://www.warszawa.pl/Wiadomosci/3,8865,0,1,0,0-Noc_w_Muzeum_Techniki.h...
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34889,11260917,Sercu_kolejnictwa_gr...
http://www.operakameralna.pl/?news_pl

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale