Środki z OFE zostaną przeniesione do nowego IKE, chyba że wybierzemy ZUS.
Środki z OFE zostaną przeniesione do nowego IKE, chyba że wybierzemy ZUS.
Finanse osobiste Finanse osobiste
234
BLOG

Rząd zdecydował o likwidacji OFE

Finanse osobiste Finanse osobiste Emerytury Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Środki z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) będą przeniesione na indywidualne konta emerytalne (nowe IKE). Można wybrać ZUS.   

2 marca rząd przyjął projekt ws. przeniesienia środków z OFE na (na indywidualne konta emerytalne (nowe IKE). Od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 r. można zdecydować o przekazaniu funduszy na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Przeniesienie do IKE nie wymaga żadnych aktywności – środki zostaną przekazane tam automatycznie.

- Środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa - mówi minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. - Sprawa jest prosta: było OFE, pieniądze były publiczne. Będzie IKE, pieniądze będą prywatne - zapewnia minister.

Według niego reforma tworzy "podstawy dla systemowego gromadzenia oszczędności na +jesień życia+, a przy tym zatrzymujemy szkodliwy odpływ kapitału z polskiej giełdy".


Środki z OFE trafią automatycznie do nowego IKE. Możemy zdecydować o przekazaniu ich do ZUS.


Ministerstwo wyjaśniło, że zgodnie z projektem ustawy, przeniesienie środków z OFE nastąpi na początku 2022 roku. Wtedy Powszechne Towarzystwa Emerytalne obecnie prowadzące OFE staną się Towarzystwami Funduszy Inwestycyjnych prowadzącymi specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO), w które przekształcą się dzisiejsze Otwarte Fundusze Emerytalne.

Dodano, że większość oszczędzających w OFE będzie miała wybór. "Automatycznie do ZUS przekazane zostaną pieniądze zgromadzone w OFE przez osoby, które do października 2022 r. osiągną wiek emerytalny, w przypadku których, z uwagi na tzw. +suwak+ (obecnie obowiązujące systematyczne przekazywanie pieniędzy uczestników OFE do ZUS, rozpoczynające się na 10 lat przed osiągnięciem przez nich wieku emerytalnego), większość środków z OFE została już przekazana do ZUS. Tak więc w ich przypadku na rachunkach w OFE zostały już niewielkie kwoty. Umożliwienie pozostawienia ich na IKE, nie da dodatkowych zysków z uwagi na krótki czas potencjalnego inwestowania tych środków" - wyjaśniono.

Resort wskazał, że prowadzące IKE specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, powstałe z przekształcenia OFE, będą inwestowały na rynku kapitałowym z odpowiednim określeniem poziomu ryzyka. Zapewniono, że będzie też specjalny mechanizm przenoszenia aktywów do subfunduszu bardziej pasywnego, mniej podatnego na wahania rynku, w ciągu 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Zgodnie z projektem, z tytułu przekształcenia wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15 proc. aktywów netto OFE – równoważna efektywnej stopie opodatkowania emerytur wypłacanych z ZUS. "Do jej zapłaty, w dwóch transzach będą zobowiązane specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte. Środki z tej opłaty trafią w 2022 r. w dwóch transzach do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i mogą być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS. Natomiast pieniądze osób, które wybiorą ZUS trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej. W zarządzanie tymi środkami zostanie włączony Polski Fundusz Rozwoju SA" - wyjaśniono.

Według ministerstwa przekształcenie OFE w IKE pozwoli przekazać Polakom pieniądze zgromadzone przez nich w OFE.

Podkreślono, że w ustawie zapisano wprost, że środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa.

Przypomniano ponadto orzeczenie TK z 2015 roku, który przesądził, że w OFE pieniądze były publiczne.

"W IKE pieniądze będą prywatne, z ustawową gwarancją własności" - zapewniono.

Według wiceministra Waldemara Budy, nowe IKE staną się dla Polaków powszechnym sposobem oszczędzania na emeryturę. - Łącznie z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK) wpisują się w jeden z filarów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – wzmacniają finansowe zabezpieczenie przyszłych emerytów, a jednocześnie budują kapitał dla rozwoju i zwiększają możliwości inwestycyjne państwa - ocenia.

Ministerstwo dodało, że pieniądze przekazane z OFE do IKE, w przeciwieństwie do tych, które trafią do ZUS, będą podlegały dziedziczeniu. "Na IKE nie będzie już przekazywana żadna część składki emerytalnej, natomiast każdy posiadacz IKE będzie mógł dobrowolnie do niego dopłacać i te dopłaty będą mogły być wycofane na dotychczasowych zasadach. Jedynie kwota pochodząca z OFE będzie zawsze +znaczona+ i jej wypłata będzie możliwa po osiągnięciu wieku emerytalnego" - podkreślono.


Uwaga: Warto zwrócić uwagę na różnicę między IKE a nowym IKE. Więcej informacji pod linkiem.


BG


Blog o finansach osobistych prowadzony przez zespół Salon24. Tematyka: finanse osobiste, budżet domowy, oszczędzanie, podatki, emerytura. Zapraszamy też na stronę tematu Oszczędzanie na przyszłość.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo