BLIK to polski system płatności mobilnych za pomocą telefonu. Fot. euronetpolska.pl
BLIK to polski system płatności mobilnych za pomocą telefonu. Fot. euronetpolska.pl
Finanse osobiste Finanse osobiste
832
BLOG

Co to jest BLIK?

Finanse osobiste Finanse osobiste Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

Wygodnie byłoby zostawić ciężki portfel w domu, prawda? Tylko z telefonem w dłoni możemy płacić w sklepach stacjonarnych, w Internecie, wypłacać gotówkę z bankomatu i szybko przekazać pieniądze znajomemu. To wszystko umożliwia BLIK. 

BLIK to polski system płatności mobilnych. Nie jest stworzony przez żaden bank, ale do jego prawidłowego działania, potrzebna jest bankowa aplikacja mobilna. Nie istnieje więc dedykowana aplikacja BLIK.

Idea BLIK-u polega na tym, że za pośrednictwem aplikacji, generowany jest kod BLIK, który trzeba wprowadzić w odpowiednim polu podczas zakupów w internecie, na terminalu w sklepie albo w bankomacie. Następnie jest nawiązywane połączenie z telefonem płacącego, a transakcję trzeba potwierdzić PIN-em w swoim urządzeniu. I już, zapłacone! Wszystko odbywa się szybko, łatwo i bezpiecznie.

Aby móc korzystać z systemu płatności BLIK, trzeba założyć konto i zainstalować aplikację mobilną jednego z następujących banków: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Orange Finanse, Getin Bank i T-Mobile Usługi Bankowe.

Zobacz też: Bankowość mobilna – rozwiązania, które pomagają nam na co dzień

Jak płacić telefonem?

Za pomocą BLIK-u możemy:

  • płacić w sklepach stacjonarnych i punktach usługowych
  • wypłacać gotówkę z bankomatu
  • płacić za zakupy w Internecie
  • wystawiać czeki, czyli przelewać pieniądze znajomym, znając tylko ich numer telefonu

Aby zapłacić BLIK-iem w sklepie, musimy najpierw zgłosić sprzedawcy taką chęć. Wchodzimy w aplikację swojego banku i generujemy 6-cyfrowy kod. Wpisujemy go na terminalu płatniczym, potwierdzamy transakcje w telefonie PIN-em i gotowe.

Aby uregulować płatność podczas zakupów internetowych, przy opcjach zapłaty, należy wybrać BLIK. Zostaniemy przekierowani na stronę systemu i tam w odpowiednim polu musimy wprowadzić kod BLIK. Następnie potwierdzamy transakcję PIN-em w swoim telefonie.

Wypłacać z bankomatu za pomocą BLIK-u możemy w urządzeniach banków, które udostępniają możliwość dokonywania tych płatności mobilnych. W bankomacie wybieramy opcję BLIK i generujemy kod w naszej bankowej aplikacji. Wypłatę potwierdzamy PIN-em w telefonie i po chwili gotówkę będziemy mieli w dłoniach.

BLIK umożliwia także dokonywanie przelewów na numer telefonu. W bankowej aplikacji wybieramy numer telefonu odbiorcy z naszej książki adresowej. Jeśli ma on rachunek w tym samym banku co my albo w innym, ale już wcześniej korzystał z BLIK-u, to pieniądze trafią niezwłocznie na jego konto. W innym przypadku, twój znajomy dostanie SMS-a z prośbą o podanie numeru konta i przelew automatycznie zostanie na niego wykonany. Nawet gdy odbiorca w ogóle nie ma bankowego rachunku, to pieniądze może wypłacić z bankomatu, podając 9-cyfrowy numer czeku.

Gdzie można płacić za pomocą BLIK?

Aby się dowiedzieć, gdzie można płacić BLIK-iem, możesz skorzystać z mapy dostępnej na stronie systemu. W ten sposób możesz wyszukać bankomaty oraz punkty handlowo-usługowe w danej miejscowości. Aby się upewnić, przed dokonaniem transakcji zawsze możesz zapytać sprzedawcę.

Płatność BLIK – promocje

System płatności BLIK we współpracy z bankami, sklepami i punktami usługowymi organizuje promocje premiujące ten sposób zapłaty. Aktualnie można korzystać z:

  • zwrotu 50% wartości biletów kolejnych, kupionych w aplikacji KOLEO
  • 30 zł rabatu na ravelo.pl
  • jednego biletu do kina gratis w Multikinie

Warto korzystać z płatności telefonem, ponieważ jest to wygodne, szybkie i darmowe. Uruchomienie tej opcji może nas uratować, gdy np. zapomnimy portfela, albo przypomnimy sobie o pilnych zakupach podczas joggingu.


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Blog o finansach osobistych prowadzony przez zespół Salon24. Tematyka: finanse osobiste, budżet domowy, oszczędzanie, podatki, emerytura. Zapraszamy też na stronę tematu Oszczędzanie na przyszłość.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka