5 obserwujących
146 notek
346k odsłon
455 odsłon

Ubezpieczenie turystyczne – dlaczego jest konieczne na zagranicznych wakacjach?

Ubezpieczenie turystyczne - niewielka kwota zapewni spokojne wakacje. Fot. Pixabay
Ubezpieczenie turystyczne - niewielka kwota zapewni spokojne wakacje. Fot. Pixabay
Wykop Skomentuj5

Ubezpieczenie turystyczne daje nam możliwość skorzystania z darmowego leczenia za granicą, transportu medycznego i pokrywa koszty akcji poszukiwawczej. Może ono pokryć koszty sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy euro.

Według badań przeprowadzonych przez Mondial Assistance, aż 17 milionów Polaków wybiera się w tym roku na wakacje, a 4,5 miliona zamierza pojechać za granicę. Najbardziej popularnymi kierunkami są Hiszpania wraz z Wyspami Kanaryjskimi, Chorwacja i Włochy. W porównaniu do ostatnich lat najmniej chętnie jeździmy do Egiptu i Turcji. 

Coraz chętniej inwestujemy w swoje bezpieczeństwo na wakacjach. 70 proc. Polaków planuje w tym roku wykupić ubezpieczenie turystyczne. Za każdym rokiem odsetek ten się zwiększa, co cieszy i oznacza, że kilkadziesiąt złotych składki nie jest przeszkodą, aby zapewnić sobie spokojny sen na urlopie.

Ubezpieczenie turystyczne – dlaczego warto?

1. Pomoc lekarska w każdym zakątku świata. Nieważne, czy złamiemy nogę na szlaku w Alpach, pośliźniemy się przy basenie w Grecji czy dopadnie nas tropikalna choroba, z ubezpieczeniem turystycznym mamy zapewnioną pomoc medyczną. Wystarczy, że zadzwonimy na numer alarmowy do ubezpieczyciela, a on poinformuje, gdzie są najbliższe placówki medyczne, pomoże zorganizować transport i pokryje koszty leczenia. Jeśli wykupimy polisę z większą ochroną, to na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego zostaniemy także przewiezieni do kraju.

2. Wsparcie po nieszczęśliwym wypadku. Gdy zdecydujemy się w ramach ubezpieczenia zainwestować także w polisę NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków), to po powrocie do kraju otrzymamy odszkodowanie. W ten sposób łatwiej będzie zapłacić za ewentualne dalsze leczenie i rehabilitację oraz będziemy mieć pieniądze na utrzymanie na czas przerwy od pracy.

3. Bez zmartwień o bagaż. Wiadomo, że szczególnie na wakacjach za granicą (na lotnisku, na plaży czy w zatłoczonych uliczkach) musimy mieć oczy dookoła głowy. Warto jednak mieć tę świadomość, że jeżeli bagaż, sprzęt elektroniczny czy sportowy zostanie skradziony lub uszkodzony, to dostaniemy pieniądze, aby go odkupić. Jeśli więc bierzesz ze sobą wartościowy aparat, laptop czy deskę surfingową, to warto wykupić opcję dodatkowego ubezpieczenia.

4. Nie musimy płacić za szkody z własnej kieszeni. Nie tylko sami jesteśmy narażeni na wypadki, ale niechcący nasze dziecko lub zwierzę może spowodować straty. W przypadku zniszczenia sprzętu sportowego czy potrącenia pieszego, wystarczy że poszkodowanemu przekażemy numer telefonu do ubezpieczyciela, a on wypłaci odszkodowanie z naszej polisy.

5. Zwrot kosztów za odwołany wyjazd. Jeśli tuż przed wyjazdem na wymarzoną wycieczkę okaże się, że nie dostaniemy urlopu albo nasze dziecko zachoruje to wpłacone do organizatora pieniądze przepadną. W przypadku wakacji za granicą suma nie jest mała, więc byłaby to znacząca strata dla domowego budżetu. Nie stanie się to jednak, jeżeli wykupimy ubezpieczenie od anulacji wyjazdu. Dostaniemy zwrot kosztów za opłacony nocleg w hotelu czy bilety lotnicze.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Przed wyjazdem za granicę warto wyrobić sobie kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Załatwia się ją w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Trzeba pamiętać, że mają do niej prawo tylko osoby ubezpieczone w NFZ. Karta jest darmowa i otrzymuje się ją praktycznie od ręki. Daje ona prawo do korzystania ze świadczeń medycznych w krajach Unii Europejskiej.

Jeśli wybieramy się poza teren Unii Europejskiej lub potrzebujemy większego zakresu ochrony, to warto wybrać polisę w towarzystwie ubezpieczeniowym. Składka wynosi kilkadziesiąt lub kilkaset złotych, ale postępowanie w stresującej sytuacji jest o wiele prostsze. W przypadku kradzieży, choroby czy wypadku wystarczy zadzwonić na numer alarmowy ubezpieczyciela i tam konsultant wskaże placówkę medyczną, do której mamy się udać, pomoże załatwić transport i od razu pokryje koszty leczenia.

Zanim jednak podpiszemy umowę ubezpieczenia, należy dokładnie przeczytać jej warunki i skupić się na: sumie ubezpieczenia, zakresie ochrony oraz wykluczeniach od odpowiedzialności ubezpieczyciela. 


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka