6 obserwujących
153 notki
417k odsłon
16342 odsłony

Koszty utrzymania mieszkania i domu - co jest tańsze?

Utrzymanie mieszkania kosztuje z reguły mniej niż domu. Fot. Pixabay
Utrzymanie mieszkania kosztuje z reguły mniej niż domu. Fot. Pixabay
Wykop Skomentuj91

Na utrzymanie mieszkania wydajemy zazwyczaj mniej niż w przypadku domu jednorodzinnego. Wynika to jednak najczęściej z tego, że mieszkanie ma przynajmniej dwa razy mniejszą powierzchnię użytkową niż dom. Gdyby porównać nieruchomości o podobnej wielkości, to najprawdopodobniej okaże się, że mieszkanie w domu będzie tańsze.

Największy problem z porównaniem kosztów utrzymania mieszkania i domu jednorodzinnego to różnica w powierzchni użytkowej. Popularne mieszkania mieszczą się najczęściej w przedziale od 50 do 70 merów kwadratowych. W przypadku domów są to powierzchnie na poziomie 120-140 metrów kwadratowych.

Co prawda deweloperzy oferują tak duże mieszkania, ale zazwyczaj są one zlokalizowane w prestiżowych inwestycjach i ich cena jest zaporowa dla większości z nas. Nowe mieszkanie o powierzchni około 110 metrów we Wrocławiu to koszt od 600 tys. złotych do ponad 1 mln złotych. To cena nawet dwukrotnie wyższa niż nakłady niezbędne do wybudowania domu jednorodzinnego o podobnej powierzchni.

Zobacz także: Co wpływa pozytywnie na zdolność kredytową?

Przyjmijmy więc, że koszty chce policzyć trzyosobowa rodzina, która rozważa zakup mieszkania o powierzchni około 60 metrów kwadratowych lub domu o powierzchni użytkowej wynoszącej 120 metrów kwadratowych. Pomińmy cenę zakupu i koszt remontu lub wykończenia nieruchomości. Skupmy się na kosztach jej utrzymania.

Roczny koszt utrzymania mieszkania

  • Czynsz

Opłaty są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Różnić się będą w zależności od miasta, osiedla, a nawet wieku budynku czy zarządcy. W skład opłat czynszowych wchodzą między innymi: koszt energii elektrycznej dla części wspólnych, sprzątanie terenu, konserwacja i utrzymanie wind, utrzymanie zieleni, okresowe przeglądy instalacji i wentylacji, ochrona lub portier, wynagrodzenie zarządcy, ubezpieczenie.

Do czynszu doliczany jest również fundusz remontowy. Zazwyczaj jest on wyższy w przypadku starszych mieszkań, ponieważ większe są potrzeby związane z remontami i usuwaniem awarii. Niektóre wspólnoty mieszkaniowe decydują się już od samego początku na wyższe składki, aby szybko zgromadzić większą kwotę na funduszu. 

W ramach opłat czynszowych znajdziemy również: koszty wywozu nieczystości - tym przypadku wysokość opłat zależy od uchwały danej gminu oraz tego, czy segregujemy odpady, opłatę za wodę oraz ścieki.

Przyjąć możemy, że wysokość czynszu to od 200 zł nawet do 1 000 zł miesięcznie.

Zobacz także: Kiedy warto skorzystać z pomocy pośrednika finansowego?

  • Ogrzewanie

Ogrzewanie w mieszkaniu możemy mieć miejskie lub indywidualne. W przypadku ciepła systemowego sprawa wydaje się prosta, jednak możemy spotkać różne modele rozliczeń. Najlepsza forma to płatność wg faktycznego zużycia. Czasami jest to jednak niemożliwe ze względów technologicznych lub wspólnota decyduje się sama na innym model, gdzie łączny koszt ogrzewania budynku dzielony jest proporcjonalnie na poszczególne mieszkania w zależności od ich powierzchni. W takim przypadku, oszczędnie pochodząc do ogrzewania, ponosimy koszty za innych mieszkańców, którym jest to obojętne.

Jeśli do budynku nie jest podłączona miejsca sieć ciepłownicza, ogrzewamy się najczęściej gazem, węglem lub decydujemy się na ogrzewanie elektryczne.

Koszt to od 200 zł do 800 zł miesięcznie, w okresie zimowym, w zależności od technologii, termoizolacji domu i własnych preferencji. Latem ponosimy zdecydowanie niższe opłaty związane z dostarczeniem lub podgrzaniem wody. Miesięczny koszt nie powinien przekroczyć 100 zł.

Zobacz także: Dla kogo jest Mieszkanie Plus?

  • Gaz

Nowe mieszkania często nie są już podłączane do sieci gazowej. Przyjmując, że w przypadku starszego mieszania gaz jest nam potrzebny jedynie do gotowania, to miesięczny koszt powinien się zmieścić w przedziale między 50 a 120 zł.

  • Prąd 

Przyjmując, że nie korzystamy z ogrzewania elektrycznego, za to gotujemy na płycie elektrycznej lub indukcyjnej, nie mamy klimatyzacji i używamy energooszczędnych urządzeń,  to rachunek za prąd wyniesie nas między 100 a 250 zł miesięcznie.

Nie uwzględniając podatku od nieruchomości (względnie opłaty za użytkowanie wieczyste) oraz kosztu ubezpieczenia, średni miesięczny koszt użytkowania mieszkania powinien nas wynieść między 550 zł a 1 500 zł.

Dom jednorodzinny

  • Czynsz

W przypadku domów jednorodzinnych nie mamy do czynienia z czynszem, musimy jednak ponosić koszty związane z: wywozem śmieci: około 30-50 zł miesięcznie; zużyciem wody i odprowadzeniem ścieków: od 100 do 300 zł miesięcznie; opróżnianiem szamba (jeśli nie jesteśmy podłączeni do sieci kanalizacyjnej i nie korzystamy z przydomowej oczyszczalni): 150-300 zł miesięcznie; utrzymaniem zieleni, odśnieżaniem: 30-100 zł miesięcznie.

Wykop Skomentuj91
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka