Poznaj sposoby, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową. Fot. Pixabay
Poznaj sposoby, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową. Fot. Pixabay
Finanse osobiste Finanse osobiste
307
BLOG

Jak poprawić zdolność kredytową?

Finanse osobiste Finanse osobiste Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Każdy bank, zanim przyzna klientowi kredyt, musi zbadać jego zdolność kredytową. Jak ją wylicza? Czy można coś zrobić, aby samemu zwiększyć swoje szanse na kredyt? Podajemy kilka sprawdzonych sposobów.

Kiedy pożyczalibyśmy komuś pieniądze, chcielibyśmy się dowiedzieć, jaka jest szansa, że otrzymamy je z powrotem. Moglibyśmy spytać znajomych, którzy udzielili kredytu tej osobie, czy spłaciła ona zadłużenie i w jakim terminie. W ten sposób moglibyśmy oszacować ryzyko pożyczki i zadecydować, czy chcemy je podjąć. W podobny, ale oczywiście dużo bardziej skomplikowany i dokładny sposób działają banki.

Zobacz też: Jak budować pozytywną historię w BIK?

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to inaczej zdolność do spłaty kredytu. Zanim bank wypłaci nam pieniądze, musi ocenić, czy będziemy w stanie terminowo je oddać. Im wyższa zdolność kredytowa, tym więcej środków bank jest nam w stanie pożyczyć. Warto więc jak najwcześniej budować swoją historię kredytową by w przyszłości nie mieć problemu z uzyskaniem kredytu hipotecznego.

Zobacz też: Jak wybrać kredyt bankowy?

Co bank bierze pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej?

W największym stopniu na zdolność kredytową wpływa wysokość naszych dochodów oraz posiadanych zobowiązań. Im większa jest różnica pomiędzy tymi wartościami, czyli wartość dochodu rozporządzalnego, tym więcej możemy pożyczyć. 

Warto jednak wiedzieć, że dla banku są istotne jeszcze inne czynniki, zależne od kredytobiorcy. Są to:

  • forma zatrudnienia
  • staż pracy
  • posiadane oszczędności
  • wiek kredytobiorcy
  • liczba osób na utrzymaniu
  • historia kredytowa (czy w przeszłości mieliśmy jakieś zobowiązania i czy spłacaliśmy je terminowo)

Te wszystkie składowe bank konfrontuje z kwotą kredytu, o którą wnioskujemy oraz okresem kredytowania. Warto wiedzieć, że jeżeli bank zdecydował, że nie otrzymamy pożyczki na daną sumę, to nie oznacza, że nasze szanse są zerowe. Możemy wtedy ubiegać się o wyższą kwotę lub dłuższy okres kredytowania, co przekłada się na niższe miesięczne raty.

Zobacz też: Czy pożyczki pozabankowe są bezpieczne?

Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu?

Nawet gdy w najbliższej przyszłości nie planujemy się zadłużać, to warto pamiętać o kilku aspektach, które pozwolą nam zwiększyć swoją zdolność kredytową:

  • płaćmy kartą kredytową - jeśli zadłużenie spłacimy przed upływem okresu bezodsetkowego, to będzie ono darmowe, a terminowe regulowanie rat sprawi, że staniemy się bardziej wiarygodnym klientem
  • weźmy sprzęt na raty - zazwyczaj sklepy elektroniczne oferują raty 0%, dzięki czemu nie zapłacimy za produkt więcej niż gdybyśmy zrobili to od razu
  • zwiększmy swoje dochody - jeżeli problemem dla banku jest poziom naszych zarobków, to warto postarać się o dodatkowe źródła pieniędzy, poparte umowami (np. dodatkowe zlecenia, praca weekendowa)
  • oszczędzajmy - fakt, że posiadamy oszczędności na lokacie czy koncie będzie świadczyło na naszą korzyść. Analityk w banku zobaczy, że poważnie podchodzimy do swoich pieniędzy i jest większa szansa, że będziemy terminowo spłacać raty

Zobacz też: Jak korzystać z karty kredytowej, aby nie płacić odsetek?

Będziemy w najgorszej sytuacji, jeżeli wnioskujemy o wysoką sumę pożyczki, a w przeszłości nie mieliśmy żadnego, nawet najmniejszego zobowiązania. W takim przypadku bank nie wie o nas nic, więc nie jesteśmy dla niego rzetelnym płatnikiem. Warto więc zadbać o swoją zdolność kredytową jak najwcześniej.


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Blog o finansach osobistych prowadzony przez zespół Salon24. Tematyka: finanse osobiste, budżet domowy, oszczędzanie, podatki, emerytura. Zapraszamy też na stronę tematu Oszczędzanie na przyszłość.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka