Blog
Twoje pieniądze
Karol Górniak
Karol Górniak Blog o finansach
0 obserwujących 40 notek 20761 odsłon
Karol Górniak, 6 maja 2017 r.

Czy pożyczki pozabankowe są bezpieczne?

330 6 0 A A A

Pożyczka pozabankowa brana rozważnie może być tak samo bezpieczna jak kredyt bankowy. Jednak pożyczki chwilówki są łatwiej dostępne od kredytów, a jednocześnie droższe, więc mogą doprowadzić do tego, że zaczniemy się nadmiernie zadłużać. Z tego powodu z szybkich pożyczek musimy korzystać wyjątkowo rozważnie.

Gdy staramy się o kredyt, bank jest zobowiązany dokładnie sprawdzić naszą zdolność kredytową. We wniosku musimy podać m.in. wysokość oraz źródło naszych dochodów, a także wysokość posiadanych zobowiązań. Na podstawie tych informacji bank jest w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić, czy poradzimy sobie ze spłatą zadłużenia.

Firmy pozabankowe nie muszą robić aż tak dokładnych analiz. Aby ograniczyć ryzyko związane z udzieleniem pożyczki, pytają nas, ile zarabiamy i jakie pożyczki lub kredyty spłacamy, ale procedury przyznania pożyczki nie są aż tak rygorystyczne jak w przypadku banków. Z tego powodu korzystając z pożyczek gotówkowych musimy być bardzo rozważni, gdyż łatwo możemy doprowadzić do sytuacji, w której stracimy kontrolę i możliwość terminowego regulowania naszych zobowiązań. Po prostu nasze miesięczne wydatki (czynsz za mieszkanie, rachunki za media, raty kredytów, koszty utrzymania itp.) przewyższą poziom naszego wynagrodzenia. Możemy przez to wpaść w pętlę zadłużenia, z której bardzo trudno jest się wyrwać. Dzieje się tak, gdy na spłatę jednego kredytu zaciągamy kolejny. 

Szybka pożyczka droższa niż w banku

Pożyczki pozabankowe są zdecydowanie droższe od kredytów oferowanych przez banki. Pożyczając 1 tys. złotych na 30 dni, niekiedy trzeba oddać o kilkaset złotych więcej. Spore, dodatkowe koszty pojawiają się również w przypadku nieterminowej spłaty pożyczki. Zapłacić musimy wówczas za każdy wysłany do nas monit, nie mówiąc już opłatach związanych z ewentualną windykacją.  

5 zasad korzystania z pożyczek chwilówek

Pożyczka pozabankowa może być jednak bardzo przydatna. Dzięki temu, że pieniądze dostaniemy na konto szybko i bez zbędnych formalności, rozwiązanie takie pomoże nam w przypadku niespodziewanych wydatków (awarii, choroby lub wyjątkowej okazji zakupowej). Atutem jest też łatwość zaciągania pożyczki – często możemy to zrobić on-line. Musimy jednak pamiętać, że jest to zastrzyk gotówki, którym sfinansujemy nagłe bieżące potrzeby. Nie traktujmy ich jako trwałe rozwiązanie naszych problemów.

Aby korzystanie z szybkich pożyczek było bezpieczne, warto kierować się kilkoma prostymi zasadami:

1. Przede wszystkim po pożyczkę powinniśmy sięgać tylko w sytuacji, gdy jest ona nam niezbędna, a nie „na wszelki wypadek”. 

2. Kwota pożyczki powinna być uzależniona od naszej potrzeby, ale jednocześnie jak najniższa.

3. Okres spłaty powinniśmy dopasować do naszych możliwości, starając się, aby był jak najkrótszy. Wydłużenie okresu obniża co prawda ratę, ale też powoduje wzrost kosztu. 

4. Przed zawarciem umowy powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej warunkami, kosztami, zasadami spłaty pożyczki. Wszelkie wątpliwości musimy wyjaśnić przed zaciągnięciem zobowiązania.

5. Musimy pilnować terminów spłat i nie dopuszczać do opóźnień.

Niezależnie od tego, czy korzystamy z oferty banku czy szybkiej pożyczki, liczy się rozwaga. Tak naprawdę to my sami musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy powinniśmy z niej skorzystać, czy może ona ściągnąć na nas problemy.


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog edukacyjny poświęcony tematyce finansów osobistych. Partnerem sekcji "Finanse osobiste" w Salon24.pl jest firma GetBack S.A.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Tematy w dziale Gospodarka