Karta kredytowa daje możliwość krótkoterminowej, nieoprocentowanej pożyczki. Fot. Pixabay
Karta kredytowa daje możliwość krótkoterminowej, nieoprocentowanej pożyczki. Fot. Pixabay
Finanse osobiste Finanse osobiste
2011
BLOG

Jak korzystać z karty kredytowej, aby nie płacić odsetek

Finanse osobiste Finanse osobiste Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Okres bezodsetkowy daje możliwość korzystania z darmowego kredytu na karcie. Wystarczy w wyznaczonym przez bank terminie spłacić zadłużenie, aby bank nie naliczył nam żadnych odsetek. Dzięki temu karta kredytowa jest dobrym i tanim zabezpieczeniem na wypadek nieplanowanych wydatków.

Karta kredytowa może nam się przydać w różnych sytuacjach. Dzięki niej łatwo zapłacimy za zakupy przez internet, umożliwi nam rezerwację hotelu lub wynajęcie auta, zawsze stanowi też łatwo dostępną rezerwę finansową.

Kredyt na karcie zazwyczaj jest jednak droższy od przeciętnego kredytu gotówkowego. Większość kart kredytowych ma oprocentowanie na poziomie 10 proc. w skali roku lub niewiele niższym. To obecnie maksymalne dopuszczalne oprocentowanie dla kredytów i pożyczek. W przeciwieństwie do tradycyjnej pożyczki, karta daje nam jednak możliwość uniknięcia odsetek. Wystarczy przestrzegać terminów spłat.

Okres bezodsetkowy

Okres bezodsetkowy to czas, w którym możemy korzystać z bezpłatnego kredytu. Przeciętnie trwa około 55 – 56 dni, ale dokładny termin zależy od oferty banku. Niektóre wydłużają ten okres do ponad 2 miesięcy. Warunkiem skorzystania z darmowego kredytu jest spłata całości zadłużenia do końca okresu bezodsetkowego. Dokładną informację, kiedy powinniśmy oddać pieniądze bankowi, znajdziemy zawsze na wyciągu lub w bankowości elektronicznej. 

Zobacz też: Karta kredytowa czy limit w koncie?

Najważniejsze, to pamiętać, że okres bezodsetowy jest liczony od początku okresu rozliczeniowego (który zazwyczaj trwa 30 dni), a nie dla poszczególnych transakcji kartą. Oznacza to, że w przypadku płatności realizowanych na początku okresu rozliczeniowego, w pełni wykorzystamy zwolnienie z odsetek. W przypadku transakcji zrobionych pod koniec okresu rozliczeniowego - czas w jakim będziemy mogli dysponować środkami, będzie nawet o miesiąc krótszy. Najlepiej zobrazuje to przykład:

Przyjmijmy, że nasz okres bezodsetkowy trwa 56 dni, a okres rozliczeniowy bank liczy od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca. W czerwcu zrealizowaliśmy dwie transakcje kartą: pierwszego oraz trzydziestego czerwca. Nasz okres bezodsetkowy trwa do 26 lipca, więc do tego dnia musimy spłacić całość zadłużenia. W przypadku pierwszej transakcji korzystaliśmy z całego okresu, ale w przypadku drugiej zaledwie z 26-ciu dni.

Kiedy nie dostaniemy darmowego kredytu

Musimy pamiętać, że okres bezodsetkowy działa tylko w przypadku operacji bezgotówkowych (płatności kartą kredytową w sklepach tradycyjnych lub przez internet). Nie będziemy mogli z niego skorzystać w przypadku wypłaty gotówki kartą kredytową z bankomatu. W takiej sytuacji bank zacznie od razu naliczać odsetki, a dodatkowo możemy ponieść koszt prowizji za taką operację. Okres bezodsetkowy nie zadziała również, gdy zwrócimy tylko część zadłużenia na karcie lub zdecydujemy się na spłatę jedynie minimalnej, wymaganej przez bank kwoty.


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Blog o finansach osobistych prowadzony przez zespół Salon24. Tematyka: finanse osobiste, budżet domowy, oszczędzanie, podatki, emerytura. Zapraszamy też na stronę tematu Oszczędzanie na przyszłość.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka