5 obserwujących
147 notek
382k odsłony
1845 odsłon

Wyprawka 300 plus dla uczniów. Jak złożyć wniosek?

Dzieci w wieku szkolnym dostaną wyprawki.
Dzieci w wieku szkolnym dostaną wyprawki.
Wykop Skomentuj2

Można już składać wnioski o wypłatę świadczenia dla każdego uczącego się dziecka. Pieniądze  - 300 zł na dziecko - będą wypłacane w ramach programu "Dobry start".

Dzięki programowi rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym – bez względu na dochody – otrzymają raz w roku wsparcie finansowe w wysokości 300 zł, które będą mogli przeznaczyć na zakup m.in. przyborów szkolnych, książek, czy odzieży na nowy rok szkolny.

Szczegółowe informacje: „Dobry start”. 300 zł wyprawki dla każdego ucznia. Morawiecki podpisał rozporządzenie

Programem "Dobry start" objęci są wszyscy uczniowie do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wsparcie będzie przysługiwało do ukończenia 24. roku życia. Program "Dobry start" to również wsparcie dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych od 7. roku życia do zakończenia zajęć.

Nie ma żadnego kryterium dochodowego. Wnioski o świadczenie z programu można będzie składać online od 1 lipca, natomiast nabór wniosków w formie papierowej rozpocznie się miesiąc później – 1 sierpnia. Ostateczny termin złożenia wniosku upłynie 30 listopada.

Zobacz: Wiemy więcej o programie „Dobry start”. Może skorzystać z niego nawet 4,6 miliona dzieci

image
Dzieci dostaną wszystko, co im potrzebne do szkoły.

Wnioski elektroniczne

Ministerstwo zachęca, aby składać deklaracje online - wtedy najszybszej można się spodziewać wypłaty wyprawki. W tym przypadku można skorzystać z dwóch sposobów - rządowego portalu Emp@tia  lub pośrednictwa banków krajowych (dokładne informacje znajdziesz na stronie swojego banku).

Aby móc składać wnioski, na portalu Emp@tia konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego lub bezpłatnego profilu zaufanego. Bezpłatny profil zaufany można założyć on-line za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej banku PKO BP, Inteligo, ING Banku Śląskiego, Millennium, Pekao S.A., Envelo, mBANK. Pod tym adresem przeczytasz jak założyć profil zaufany: https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany.

Jeżeli masz już konto na portalu Emp@tia, to zaloguj się, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami:

  • Na stronie głównej wybierz rodzaj wniosku - „Dobry start”
  • Przygotuj potrzebne informacje (adres e-mail, numery PESEL swój i dzieci, adresy szkół, numer rachunku, na który ma być przekazywane świadczenie)
  • Wpisz nazwę miejscowości, w której znajduje się urząd/instytucja, do której chcesz złożyć wniosek
  • Wybierz z listy właściwą dla siebie instytucję/urząd, do której wniosek zostanie złożony. (Musi to być urząd właściwy ze względu na miejsce Twojego zamieszkania, nie zameldowania)
  • Wpisz lub wybierz wszystkie niezbędne informacje
  • Przejdź do zakładki „Dokumenty robocze”, zaznacz „Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego” i kliknij „SZCZEGÓŁY/WYŚLIJ”.
  • Sprawdź, czy na wskazany we wniosku adres mailowy otrzymałeś Urzędowe Potwierdzenie Przedłożenia (UPO). Na swój adres e-mail dostaniesz powiadomienie, że masz nową wiadomość w portalu „Emp@tia”.


image
Powrót do szkoły po wakacjach .

Wnioski papierowe


Istnieje również możliwość złożenia wniosku o wyprawkę pisemnie. Tradycyjny wniosek ma 9 stron - przewidziano w nim miejsce na pięcioro dzieci. Należy podać w nim swój PESEL i adres zamieszkania. Można podać też numer telefonu i adres mailowy, choć nie jest to obowiązkowe.  Dalej rodzice wpisują dane dotyczące dzieci: numer PESEL, datę urodzenia, a w przypadku dzieci w wieku 6-9 lat także sprecyzować, czy będzie uczęszczało do przedszkola lub zerówki. Świadczenie "Dobry start" nie przysługuje na dziecko uczęszczające do przedszkola.Następnie wpisujemy rodzaj szkoły (podstawowa, ponadpodstawowa), do której będzie uczęszczało dziecko – oraz jej dane adresowe.

Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje, które obsługują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu Rodzina 500 plus. Aby dowiedzieć się, która instytucja jest właściwa, warto zadzwonić do urzędu miasta lub gminy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania rodziny.

Ten, kto złoży wniosek w lipcu lub sierpniu, wyprawkę otrzyma nie później niż 30 września. Świadczenie z programu "Dobry Start" jest zwolnione od podatku, więc rodzic otrzyma je w pełnej wysokości. Dalej obowiązuje też program darmowych podręczników. 

image
Program Dobry Start. fot. MRPiPS

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo