312 obserwujących
4768 notek
5796k odsłon
805 odsłon

Detronizacja Łysicy

Wykop Skomentuj73

                  Najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich nie jest - jak uważano od niepamiętnych czasów - Łysica, ale Góra Agaty potocznie zwana Zamczyskiem.   

                 Taką informację podał na swojej stronie internetowej Świętokrzyski Park Narodowy  powołując się na badania przeprowadzone przez naukowców  z Katedry Geotechniki, Geomatyki i Gospodarki Odpadami Politechniki Świętokrzyskiej doktora Macieja Hajdukiewicza i dr. inżyniera Ihora Romanyshyna.  

                Do tej pory Łysica miała 611,8 metrów n.p.m., a Góra Agaty 608,4. Okazało się jednak, że wysokości na modelu terenu różnią się od wartości podawanych na mapach.  

               „Informacje te zostały zweryfikowane w terenie poprzez wykonanie pomiarów dwiema niezależnymi metodami - przy pomocy urządzenia GPS oraz pomiarów niwelacyjnych. Obie te metody potwierdziły, że Skała Agaty jest wyższa od Łysicy” - czytamy na stronie https://www.swietokrzyskipn.org.pl/  

              Naukowcy opisali tę sprawę w artykule  pt. „Oszacowanie dokładności punktów wysokościowych na NMT masywu Łysicy z pomiarów ALS”, który ukazał się w 2017 roku w piśmie „Structure and Environment”.  

            „Pomiary powtórzono metodą precyzyjną - statycznym pomiarem GNSS.  Z pomiarów tych wyszły jeszcze wyższe wartości. Szczegółowe pomiary zostały opublikowane w artykule naukowym , który ukazał się w 2019 r. w piśmie „Structure and Environment” - napisał portal Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

            Po zapoznaniu się z wynikami tych badań dyrekcja Parku postanowiła uregulować formalnie, czyli zarejestrować nowe wysokości Łysicy i Góry Agaty w Państwowym Zasobie Geodezyjnym.   

            „Prace te zlecono naukowcom z Politechniki Świętokrzyskiej, którzy z uprawnionym geodetą powtórzyli pomiary, przeprowadzili całą procedurę związaną ze sporządzeniem operatu pomiarowego i przekazaniem do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Do zasobu zostały przyjęte nowe wysokości Łysica - 613,31 m n.p.m., Góra Agata - 613,96 m n.p.m.”- czytamy na stronie https://www.swietokrzyskipn.org.pl/


Wykop Skomentuj73
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości