313 obserwujących
4819 notek
5850k odsłon
588 odsłon

Faszyzm, komunizm i nazizm to też nie są ideologie?

Wykop Skomentuj70

                 Taki wniosek można wysnuć na podstawie wyroków Wojewódzkich Sądów Administracyjnych w Gliwicach i w Radomiu, które stwierdziły nieważność uchwał gminnych rad w Istebnej oraz w Klwowie w sprawie ogłoszenia ich strefami wolnymi od LGBT uznając, że mają one charakter dyskryminacyjny.  

                Zgadzam się z uzasadnieniem tych postanowień, wedle których ideologia jest zawsze związana z ludźmi. Jednocześnie sędzia Krzysztof Wujek z WSA w Gliwicach przyznał, iż „słownikowa definicja podaje, że to system poglądów, idei, pojęć wyznawanych przez jednostki lub grupy ludzi”.  

                 Ideologie - podobnie jak religie- mogą istnieć tylko wtedy, gdy mają swoich wyznawców. Nie byłoby faszyzmu bez faszystów, komunizmu bez komunistów, ani nazizmu bez nazistów. Tak samo rzecz przedstawia się z chrześcijaństwem, islamem, buddyzmem republikanizmem, socjalizmem, liberalizmem, komunitaryzmem, itd. Nie oznacza to jednak, że należy utożsamiać ideologię lub religię, czy jakikolwiek spójny system poglądów politycznych, społecznych, bądź gospodarczych wyłącznie z ludźmi, którzy ją realizują w swoim życiu. Istnieją one także w sensie teoretycznym.  

              Każdy ponosi odpowiedzialność za własne czyny i jeżeli popełni przestępstwo powinien stanąć przed sądem. Trzeba jednak pamiętać, że ludobójstwa oraz innych potwornych zbrodni dopuszczali się co prawda konkretni ludzie, ale czynili to w imię ideologii, której bezkrytycznie zawierzyli i nie potrafili się od niej uwolnić nawet wtedy, kiedy sumienie - jeżeli go nie uśpili - przestrzegało ich przed możliwością dokonania oczywistego zła.  

               Dlatego uzasadnienie podane przez sędziego Wujka wydaje mi się mało spójne, żeby nie powiedzieć sprzeczne.


Wykop Skomentuj70
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka