307 obserwujących
4525 notek
5561k odsłon
246 odsłon

Sadźmy lipy

Wykop Skomentuj64

                 Tuchowscy pszczelarze mocno wzięli sobie do serca słowa Alberta Einsteina o tym, że świat bez tych owadów przetrwa tylko 4 lata. Aby zwiększyć malejącą w ostatnich latach z różnych powodów populację pszczół proponują sadzenie lip, które to drzewo od wieków nazywane miododajnym jest obecnie wycinane i ginące.   

               - Obserwujemy spadek liczby tych drzew w terenie. To, co jest w naturze, czyli tzw. samosiejki nie wystarczają. Środowisko pszczele się kurczy, do miast wchodzi urbanistyka. Zubażamy środowisko naturalne, w którym żyje - powiedział Radiu Kraków prezes Koła Pszczelarzy w podtarnowskim Tuchowie Aleksander Kajmowicz.   

               Lipa jest bardzo odporna na zanieczyszczenia powietrza i niezwykle pożyteczna dla ludzi.   

              - Tlenki siarki i azotu, bardzo szkodliwe, są pochłaniane przez liście w procesie fotosyntezy. W środku są kumulowane i przetwarzane, a następnie powstaje ten jakże drogocenny tlen - dodał prezes.  

              Pszczelarze rozdawali wczoraj przed tuchowskim ratuszem za darmo mieszkańcom regionu tarnowskiego sadzonki lipy. W akcję włączył się także magistrat - bo jak przyznała na antenie krakowskiej rozgłośni burmistrz Magdalena Marszałek - samorządy w sprawie walki o dobro pszczół także powinny uderzyć się w piersi, ponieważ na skutek prowadzonych przez nie inwestycji ginie wiele drzew.   

            - Właściwie każda gmina i każda miejscowość boryka się z tymi samymi problemami. Drzew z każdą inwestycją ubywa. Ważne więc, by zadbać o ten drzewostan na przyszłość, żebyśmy za kilka lat nie zostali z samym betonem dookoła - powiedziała Radiu Kraków.  

             Można by strawestować początek słynnego wiersza Seweryna Goszczyńskiego z okresu Powstania Listopadowego i zaśpiewać „Sadźmy, przyjacielu, lipy!”.


Wykop Skomentuj64
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości