cepol
Czechy, Polska, Ameryka Łacińska, Służby specjalne, StB.
3 obserwujących
35 notek
32k odsłony
575 odsłon

WYBORY SAMORZĄDOWE I SENACKIE W CZECHACH

Wykop Skomentuj

13.10.2012 Wczoraj i dziś odbyły się wybory do sejmików wojewódzkich oraz wybory 1/3 składu senatu (1. runda).

 Zdecydowanym zwycięzcą jest opozycyjna Czeska Partia Socjaldemokratyczna, drugie miejsce zajęła Komunistyczna Partia Czech i Moraw, dopiero trzecia jest prawicowa Obywatelska Partia Demokratyczna.

 

Wyniki:

 

frekwencja - 37 proc.

 

ogólna liczba zdobytych foteli w sejmikach:

 

Czeska partia Socjaldemokratyczna - 205 (4 lat temu 208), tj 23,6 proc.

 

Komunistyczna Partia Czech I Moraw - 182 (114) 20,4%

 

Obywatelska Partia Demokratyczna - 102 (180) 12,3%

 

Unia Chrześcijańsko-demokratyczna- Czechosłowacka Partia Ludowa 42 (42) 5,8%

 

 pozostałe partie i ugrupowania osiągnęły słabsze wyniki w skali kraju nieznaczne.

 Ciekawostki - partia byłego lewicowego premiera M.Zemana SPOZ zdobyła w całym kraju 7 foteli w sejmikach woj. zdobywając 3 proc. głosów. Ultralewicowa Komunistyczna Partia Czechosłowacji uzyskała 0 mandatów, 0,56% głosów. Sprawy Publiczne (VV) do niedawna partia wchodząca w skład koalicji rządzącej - obecnie w opozycji - 0 mandatów, 0,26%.

 1. runda wyborów senackich, żaden z kandydatów nie uzyskał ponad 50 proc. głosów, wobec czego konieczna jest druga tura, w której zmierzą się dwaj najlepsi.

 Ale I tu sukces odnotowały partie lewicowe, socjaldemokracja wprowadza do drugiej tury 23 kandydatów, komuniści 12, obywatelscy demokraci 10, ludowcy 2.

 Rządowa partia TOP 09 żadnego. 1 np. partia Piraci.

 Wnioski

 Socjaliści i komuniści odnieśli niebywały sukces. Gdyby te wyniki przenieść na warunki wyborów parlamentarnych, oznaczałoby to

 

że socjaldemokracja z swoimi prawie 24 proc. głosów miałaby w sejmie 65 foteli. Mocniejsza komunistyczna partia - 59 foteli.

 

Obecny klub poselski Obywatelskiej Partii Demokratycznej liczący 53 członków skurczyłby się do 36. O wiele gorzej sytuacja wygląda w partii TOP 09, obecnie ma 41 posłów, ale po przelicze3niu wyników aktualnych wyborów mogłaby liczyć na 15.

 

 

 A przeciwnie - partia, której obecnie w sejmie nie ma - czyli ludowcy (chadecja) miałaby aż 25 foteli.

 Przeliczenie to nie jest w pełni miarodajne, ponieważ nie głosowano w Pradze, która jest tradycyjnie bardziej prawicowa. Ponad milionowa stolica mogłaby w istotny sposób zmienić proporcje.

  ODS I TOP 09 płacą za reformy oraz kryzys, opozycja potrafiła przekonać do siebie wkurzonych wyborców. To oczywiste. Gorsze dla prawicy jest to, że nie radzi sobie z zatrzymaniem tendencji spadkowej.

 Socjaliści wzywają premiera do dymisji, ale Nečas, który uznał przegraną prawicy w tych wyborach stwierdził, że rząd pracuje dalej, ponieważ rząd powstaje w wyniku wyborów parlamentarnych, a nie do sejmików wojewódzkich. Sam upatruje przyczyny porażki w tym, że rząd faktycznie przeprowadza niepopularne reformy.

 Warto zwrócić uwagę na fakt, iż zwycięzca - socjaldemokracja - powtórzył swój sukces sprzed 4 lat, ALE z gorszym o 10 procent wynikiem, niż w poprzednich wyborach do sejmików. Elektorat ten w dużej mierze (choć tegoroczna frekwencja tez była niższa) przejęła Komunistyczna Partia Czech i Moraw! Oznacza to pewną radykalizację lewicowego elektoratu. Socjaldemokracja nie rządzi w skali kraju, ale sprawowała władze właściwie we wszystkich województwach.

 Odnotować należy również to, że wcale nie nastąpił sukces małych, pozaparlamentarnych partii, jedynie stronnictwo byłego premiera Miloša Zemana (SPOZ) może mówić o względnym sukcesie i obiecującej zapowiedzi do bezpośrednich wyborów prezydenckich, w których startuje właśnie Zeman oraz przyszłych wyborów parlamentarnych. Pozostałe partie, czy to Zieloni, czy ugrupowanie byłego socjaldemokraty (i byłego premiera) J. Paroubka czy Piraci sromotnie przegrały.  Tak samo o klęsce może mówić miliarder A.Babiš,którego nowe ugrupowanie ANO 2011 nie przekonało wyborców w tym stopniu, by w sejmikach woj. miało swoją reprezentację.

 Jedynym wyjątkiem są ludowcy (Czechosłowacka Partia Ludowa) - kiedyś partia parlamentarna, którzy poprawiają swoje notowania i ma realną szansę powrotu do polityki parlamentarnej.

 Dla obecnej koalicji centro-prawicowej, które ledwo ledwo jest w stanie sobie zapewnić w sejmie większość są te wyniki więcej niż poważnym ostrzeżeniem. Jest również prawie pewne, że w senacie lewica utrzyma większość, co też będzie elementem utrudniającym prawicy sprawowanie władzy. Czesi mogą więc z niepokojem patrzeć w przyszłe dni, które nie będą naznaczone stabilnością polityczną. Nie wspomniałem o tym, że słaby wynik ODS jest nie tylko ceną za rządzenie i forsowanie reform, ale być może w większym stopniu wynik ten jest spowodowany napięciami wewnątrz partii. Te mają związek z coraz większym niezadowoleniem dołów partyjnych wynikających z nieudolnej polityki kadrowej premiera oraz z rozdźwięku pomiędzy programem partii i faktyczną polityką. Jedynym województwem, w którym ODS wygrała jest bowiem woj. Pilzneńskim – a tam lokalnym liderem jest były minister J.Pospíšil,którego premier zdymisjonował. Czyli jeden z tzw. dysydentów partyjnych.  Premier Nečaszatem przegrał te wybory podwójnie.

Kolejnym poważnym „rozdaniem” będą bezpośrednie wybory prezydenckie w przyszłym roku, ODS w nich ze swoim kandydatem (senatorem P.Sobotką, ta kandydatura jest również kontestowana przez sporą część partii) też nie może liczyć na przyzwoity rezultat. Będzie to następny polityczny cios.

 www.cepol24.pl

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale