598 obserwujących
693 notki
3872k odsłony
10010 odsłon

KALENDARIUM FAKTÓW TENDENCYJNYCH

Wykop Skomentuj103

 2.09.2007 – „Mówiąc o roli Ryszarda Krauzego w ujawnieniu przecieku o akcji CBA, premier Kaczyński zasugerował, że mógł on być zainteresowany tym, by nie nastąpiła kompromitacja Andrzeja Leppera.”

 

29.09.2007„Ryszard Krauze otrzymał kredyty dzięki znajomościom w państwowych bankach, a Leppera ostrzegł, żeby był spokój i giełda nie spanikowała podczas debiutu jego spółki na GPW - takie domysły możemy przeczytać w "Dzienniku". Gdy Petrolinvestowi - spółce Krauzego - groziła utrata koncesji na poszukiwanie ropy, Krauze otrzymał kredyt w wysokości 300 milionów złotych z państwowych banków PKO BP i Banku Gospodarstwa Krajowego na kontynuowanie inwestycji. Cztery dni później władze Kazachstanu przywróciły mu zagrożone pozwolenie. "Dziennik" sugeruje, że to nie przypadek.”

 

Grudzień 2007 – „Przełom w śledztwie dotyczącym afery gruntowej i przecieku tajnych informacji? Prokuratura dysponuje nagraniami z kamer i rozmów telefonicznych, które mogą w istotny sposób zmienić bieg tego postępowania – ustalił „Wprost". [...]Ważnym dowodem jest nagranie z kamery zamontowanej w Ministerstwie Rolnictwa. 6 lipca 2007 r. zarejestrowała ona, że o godzinie 13.02 do gmachu resortu wszedł ówczesny szef policji Konrad Kornatowski. Towarzyszył mu współpracownik Ryszarda Krauzego. [...]Dowody, którymi dysponuje prokuratura, mogą też rzucić nowe światło na nieformalne wpływy, które miał w rządzie Ryszard Krauze. W czasie gdy trwały działania operacyjne CBA w sprawie afery gruntowej, Andrzej Lepper kilkakrotnie rozmawiał z szefem Prokomu. „Andrzej, ten facet ma zostać w ZUS" – mówił Krauze Lepperowi podczas jednej z nagranych rozmów. Było to wówczas, gdy zmieniano szefa ZUS: Aleksandrę Wiktorow zastąpił Paweł Wypych, zapowiadający ogłoszenie konkursu na nowych dyrektorów. Andrzej Lepper nie wypiera się znajomości z Ryszardem Krauzem. – To, że pana Krauzego znam, nie jest tajemnicą. Rozmawialiśmy wiele razy, może też i o ZUS, ale tego nie pamiętam – mówi „Wprost" szef Samoobrony.”

 

4.12.2007 - "Ryszard Krauze może spokojnie wracać do Polski. Prokuratura cofnęła nakaz zatrzymania biznesmena. [...]Politycy PiS mówią, że to skandal. Ich zdaniem Platforma po cichu podejmuje decyzje korzystne dla Krauzego. Politycy PiS nie zostawiają na Ćwiąkalskim i PO suchej nitki. "Platforma daje sygnał wpływowym: Nic wam się nie stanie, nawet jeśli popełnialiście przestępstwa" - mówi Aleksander Szczygło.

 

27.12.2007 – „Krauze ma zarzut składania fałszywych zeznań. Ryszard Krauze był od końca sierpnia podejrzany o złożenie fałszywych zeznań - gdy jako świadek zeznawał 14 lipca w sprawie przecieku z akcji CBA w resorcie rolnictwa - oraz o utrudnianie śledztwa w sprawie przecieku. Grozi mu do 5 lat więzienia. Warszawska prokuratura przesłuchała Ryszarda Krauzego i postawiła mu zarzut złożenia fałszywych zeznań.”

 

3.02.2008 – „Służby specjalne podczas swoich działań związanych z aferą gruntową w Ministerstwie Rolnictwa, nagrały rozmowy Ryszarda Krauzego z Andrzejem Kuną i wysokim rangą urzędnikiem ambasady Federacji Rosyjskiej. Według informacji tygodnika Wprost, biznesmen miał w jednej z rozmów usłyszeć od Andrzeja Kuny, słowa „pamiętaj, że te pola są od federalnych” co w kontekście inwestycji naftowych Krauzego w Rosji i w Kazachstanie, według polskich służb mogło oznaczać Federalną Służbę Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej czyli dawny KGB.

Rozmowa z Kuną dotyczyła interesów spółki Petrolinvest, która na wschodzie kupiła złoża ropy naftowej szacowane łącznie na 2 mld baryłek. Spółka dostała też pozwolenie na eksploatację złóż.

 

9.03.2008 – „Petrolinvest sprzedał wszystkie akcje serii D i pozyskał ok. 80 mln zł, poinformowała spółka.”

 

23.05.2008 – „Biznesmen Ryszard Krauze gorączkowo sprzedaje udziały w swoich spółkach.

Jak pisze Rzeczpospolita gdyński potentat w ciągu dziewięciu miesięcy spieniężył akcje za ponad miliard złotych. Według dziennika wiele wskazuje na to, że Krauze postanowił się skoncentrować na wydobywaniu ropy naftowej.”

 

24.09.2008 - Spółka paliwowa Petrolinvest pozyskała 24,0 mln zł brutto z emisji serii F.

 

10.03.2009 – „Petrolinvest: Austerlitz czy Waterloo” - Po totalnej wyprzedaży aktywów Ryszarda Krauzego z pozyskanych 1,2 mld zł do Petrolinvestu trafiło tylko 70 mln złotych. Dlaczego biznesmen oddaje kontrolę nad paliwową spółką?

Kontrakt na gaz z Morgan Stanley, nowa cena za kazachskie aktywa, rozmowy z EBOiR-em - w ciągu ostatniego miesiąca zarząd Petrolinvestu zadbał, by inwestorzy czuli, że mimo giełdowego krachu spółka jest na dobrej drodze do pozyskania dalszego finansowania swojego wydobywczego projektu. Najważniejsza była jednak informacja o pozyskaniu przez spółkę nowego akcjonariusza, kazachskiego miliardera Bakhyt-beka Baiseitowa. [...]Inwestorzy chcieli kupić udziały w Petrol-inveście za 1,4 mld dol., a Krauze na takim rynku wystawił na sprzedaż tylko 8-proc. pakiet za 40 mln dolarów. Zakładał, że w miarę postępujących badań sejsmicznych złóż oraz kolejnych odwiertów będzie rosła wielkość zidentyfikowanych złóż na koncesjach Petrolinvestu, a inwestorzy będą płacić za no-we akcje coraz więcej. Tak jak kiedyś w Biotonie. Przeliczył się. Słynne spotkanie na 40. piętrze hotelu Marriott, ucieczka przed aresztowaniem za granicę, potem kryzys na rynku subprime skutecznie odcięły jego nowe przedsięwzięcie od taniego finansowania. Z rynku udało się wczesną wiosną zebrać tylko 20 mln dolarów. Tymczasem na eksploracje złóż Petrolinvest w tym roku przeznacza 95 mln dol., a w przyszłym trzeba będzie wydać jeszcze 100-150 mln dolarów. [...]

Wykop Skomentuj103
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale