0 obserwujących
10 notek
3222 odsłony
  115   0

Neuronauka w służbie Covid, zarządzanie strachem


Motto: Im więcej się boimy tym łatwiej o manipulację

Nowy model matematyczny do przewidywania wybuchów chorób zakaźnych obejmuje strach – zarówno przed chorobą, jak i szczepionkami – aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób pandemie mogą wystąpić w wielu falach infekcji, takich jak te, które obserwujemy w przypadku COVID-19 . Model choroby i lęków „Triple Contagion”, opracowany przez naukowców z NYU School of Global Public Health, został opublikowany w Journal of The Royal Society Interface .

Zachowania ludzkie, takie jak dystansowanie się społeczne (które hamuje rozprzestrzenianie się) i odmowa szczepień (która je promuje) kształtowały dynamikę epidemii przez wieki. Jednak tradycyjne modele epidemii w przeważającej mierze ignorowały ludzkie zachowanie i napędzające je lęki.

„Emocje takie jak strach mogą zastąpić racjonalne zachowanie i wywołać niekonstruktywne zmiany behawioralne” – powiedział Joshua Epstein, profesor epidemiologii w NYU School of Global Public Health, dyrektor założyciel Laboratorium Modelowania Opartego na Agentach NYU i główny autor badania. „Strach przed chorobą zakaźną może zmienić zachowanie osób podatnych; mogą podjąć działania, aby się chronić, ale przedwcześnie porzucają te działania, gdy strach zanika”.

Na przykład strach przed zarażeniem wirusem takim jak SARS-CoV-2 może spowodować, że zdrowi ludzie będą izolować się w domu lub nosić maski, hamując rozprzestrzenianie się. Ale ponieważ rozprzestrzenianie się jest ograniczone, strach może wyparować – prowadząc do tego, że ludzie przestają izolować się lub nosić maski zbyt wcześnie, gdy wciąż krąży wiele zarażonych osób. To wylewa paliwo – w postaci podatnych ludzi – na żar i wybucha nowa fala.

Podobnie strach przed COVID-19 zmotywował miliony ludzi do zaszczepienia się. Ale ponieważ szczepionki powstrzymują rozprzestrzenianie się, a wraz z nim strach przed chorobą, ludzie mogą obawiać się szczepionki bardziej niż infekcji i zrezygnować ze szczepień, ponownie wywołując nawrót choroby.

Po raz pierwszy model „Triple Contagion” łączy dynamikę psychologiczną z dynamiką choroby, odkrywając nowe mechanizmy behawioralne dla utrzymywania się pandemii i kolejnych fal infekcji.

„Jeśli strach przed COVID-19 przewyższa strach przed szczepionką, może pobudzić szczepienia, a tym samym stłumić wirusa, trend, który zaobserwowaliśmy w USA tej wiosny, gdy miliony Amerykanów zostały zaszczepione, a liczba przypadków spadła” – powiedział Epstein.

„Ale jeśli ludzie myślą, że szczepionka jest bardziej przerażająca niż sama choroba – bez względu na to, czy są sceptyczni co do tego, jak poważny jest COVID-19, czy z powodu bezpodstawnych obaw przed szczepionką podsycanych dezinformacją – nasz model pokazuje, że ludzie unikają szczepień i nowy cykl chorobowy może rosnąć . Widzimy, jak to rozgrywa się w czasie rzeczywistym w regionach o niższym wskaźniku szczepień, gdzie wariant Delta szybko się rozprzestrzenia, a liczba przypadków wzrasta” – dodał Epstein.

Model matematyczny opracowany przez Epsteina i jego współpracowników uwzględnia czynniki behawioralne — takie jak odsetek populacji, która boi się choroby lub szczepionki oraz to, jak niepożądane zdarzenia wywołane szczepieniami mogą wywoływać strach — oprócz uwzględnienia wskaźnika przenoszenia choroby, procent zaszczepionej populacji i wskaźnik szczepień. Co więcej, model uznaje, że strach nie jest statyczny: może rozprzestrzeniać się w populacji w wyniku dezinformacji lub alarmujących aktualizacji, albo zanikać z czasem lub uspokajających wiadomości.

„Neuronauka sugeruje, że sam strach może być zaraźliwy, ale strach również ma tendencję do zanikania lub zanikania. W naszym modelu ludzie mogą przezwyciężyć swoje obawy przed chorobą i szczepionką – albo z czasem, gdy częstość występowania choroby spada, albo z interakcji z innymi, którzy wyleczyli się z COVID lub otrzymali szczepionkę i mieli minimalne skutki uboczne – powiedział Epstein.

Model pokazuje, że te dwa lęki ewoluują i oddziałują na siebie w sposób, który kształtuje zachowanie dystansu społecznego, przyjmowanie szczepionek i rozluźnienie tych zachowań. Ta dynamika z kolei może wzmacniać lub tłumić przenoszenie choroby, co wpływa na zachowanie, powodując odradzanie się choroby i wielokrotne fale.

„Nasz model„Potrójnego zarażenia” czerpie z neuronauki uczenia się strachu, wygaszania i transmisji, aby ujawnić nowe mechanizmy wielu fal pandemicznych w rodzaju, jakie widzimy w obecnej pandemii SARS-CoV-2, oraz nowatorskie sposoby myślenia o łagodzeniu jego rozprzestrzeniania się. ”, powiedział Erez Hatna, profesor nadzwyczajny epidemiologii klinicznej w NYU School of Global Public Health i współautor badania.

Odniesienie: „Potrójne zarażenie: model epidemii dwóch lęków” Joshua M. Epstein, Erez Hatna i Jennifer Crodelle, 4 sierpnia 2021, Journal of The Royal Society Interface .

DOI: 10.1098/rsif.2021.0186

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale