13 obserwujących
51 notek
117k odsłon
  949   0

Knucie czyli "Biznes Patriotyczny"

Książka już w księgarniach!
Książka już w księgarniach!

 

Około dwustu pięćdziesięciu współpracowników, blisko 120 wydanych tytułów książek i czasopism w nakładach od kilkuset do kilkunastu tysięcy egzemplarzy, własne drukarnie, introligatornie i system kolportażu, własna wytwórnia fonograficzna... Czyli podziemne wydawnictwo CDN, które założyłem i którym kierowałem za Jaruzela.

„Biznes patriotyczny” to coś znacznie więcej niż naukowe opracowanie, choć nic z wymogów rzeczowego wykładu nie zostało pominięte. Po prostu wchodzimy, na ile to jest możliwe, do kuchni tego przedsięwzięcia, poznajemy dziesiątki ludzi, to co robili, czym ryzykowali, jakie koszty ponosili i ile zarabiali. 

Na „Biznes patriotyczny” składają się trzy integralne narracje: historyczna – autora, historyka Mateusza Fałkowskiego, wspomnieniowa – uczestników wydarzeń oraz graficzna – Andrzeja Budka i Jacka Eberta. Dzięki temu powstała książka o bogatym materiałem ikonograficznym z licznymi relacjami świadków i uczestników tego dzieła, a czytelnik ma pełny opis dzieła, jakim była ta podziemna struktura i czasów, w jakich była osadzona.

Prof. Andrzej Paczkowski napisał: „Biznes patriotyczny” Mateusza Fałkowskiego to pierwsza w istocie doskonale udokumentowana (także materiałami esbeckimi) monografia jednego z najważniejszych ogniw Drugiego Obiegu.Przewrotny tytuł dobrze oddaje zamysł i sens książki: jednym z elementów siły „CDN” – i paru innych firm tego rodzaju – było umiejętne połączenie poczucia misji z umiejętnościami menadżerskimi, znajomości rynku intelektualnego i jego możliwości z wyczuciem zapotrzebowań na słowa inne niż dostępne w ulicznych kioskach i państwowych księgarniach.

Od siebie dodam, że choć działaliśmy w podziemiu, to rachunki się zgadzały. CDN - ten nasz "biznes patriotyczny" (jako uwieńczenie działalności opozycyjnej czyli knucia) - przynosił zyski. Uważałem, że wprowadzenie prawdziwego pieniądza urealnia wysiłki, pracę, nakłady i sprzedaż. Sprzedając hurtownikom bibułę za pieniądze, mieliśmy większą gwarancję, że dotrze ona do ostatecznych klientów a nie skończy np. w kominku pośrednika jako podpałka.

Wydawcą jest Europejskie Centrum Solidarności z Gdańska. Książka do nabycia w księgarniach i na stronie ECS: http://www.ecs.poczytaj.pl/206367

 82.543

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale