10 obserwujących
77 notek
261k odsłon
  5420   0

Kongresmeni z USA apelują do premiera Morawieckiego w sprawie podatku miedziowego

Amerykanie apelują do polskiego rządu o zmianę zasad podatku miedziowego.
Amerykanie apelują do polskiego rządu o zmianę zasad podatku miedziowego.

Amerykańscy kongresmeni napisali list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym apelują o stworzenie warunków umożliwiających inwestycje w kopalnie miedzi w Polsce.

Amerykańscy politycy zwracają uwagę, że od czasu wprowadzenia tzw. podatku miedziowego w 2012 roku otwieranie nowych kopalni w Polsce jest całkowicie nieopłacalne. Polska ma jedne z największych na świecie zasobów miedzi, a jednak od dziesiątek lat nie otwarto u nas żadnej nowej kopalni. „Wierzymy, że usunięcie barier dla amerykańskich inwestycji w Polsce pomoże uwolnić ogromny potencjał polskiej gospodarki” – piszą w liście senatorowie.

Podkreślają, że otwarcie na nowe inwestycje przyniesie zarówno wiele miejsc pracy, jak i wzrost gospodarczy. Sprawa dotyczy nie tylko zagranicznych inwestycji, ale też krajowych. Przy obecnej konstrukcji podatku żadna forma, ani krajowy KGHM ani zagraniczne przedsiębiorstwa nie są w stanie kopać nowych złóż.

O sprawie pisał wcześniej Ross Marchand: Lepsza polityka podatkowa w Polsce wzmocni przyjaźń z USA

List ws. podatku miedziowego

Poniżej pełna treść listu kongresmenów do premiera Morawieckiego. 

„Szanowny Panie Premierze, 

piszemy do Pana, aby wyrazić nasze zaniepokojenie negatywnym wpływem obowiązującego w Polsce podatku od wydobycia niektórych kopalin na potencjalne inwestycje amerykańskich firm w Państwa kraju. 

Stany Zjednoczone cenią bliskie stosunki, jakie łączą nasze narody. Doceniamy fakt, że Polska jest dla nas cennym, strategicznym sojusznikiem i jednym z nielicznych państw członkowskich NATO, które chcą wypełnić swoje zobowiązanie przeznaczenia 2% PKB na cele związane z zapewnieniem bezpieczeństwa kraju. Gotowość Stanów Zjednoczonych do dostarczenia Polsce trzydziestu dwóch F-35, najbardziej zaawansowanych amerykańskich myśliwców, jest doskonałym przykładem szczególnych relacji, jakie łączą nasze kraje. 

Uważamy, że najlepszym sposobem na wzmacnianie wzajemnych interesów w zakresie bezpieczeństwa narodowego i utrzymania naszego niezwykle ważnego sojuszu jest ściślejsza współpraca gospodarcza. Niestety, od czasu uchwalenia „podatku miedziowego” w 2012 roku, Polska pozostaje daleko w tyle za innymi krajami pod względem wydobycia miedzi i inwestycji w tym zakresie. Zasoby miedzi w Polsce należą do największych na świecie, a jednocześnie kraj zajmuje zaledwie 13. miejsce pod względem produkcji, będąc za takimi krajami jak Chiny i Kanada, przy czym oba te kraje mają znacznie mniejsze zasoby. 

Podatek, który jest unikalny w przemyśle wydobywczym, zwiększył poprzednią efektywną stawkę podatku od wartości dodanej dla nowych inwestycji wydobycia miedzi z 38,5% do 89% i przedłużył okres zwrotu o jedenaście lat. Ta niezwykle wysoka stawka podatkowa okazała się niemożliwą do pokonania barierą dla zagranicznych inwestorów. Obawiamy się, że nie pojawią się żadne nowe inwestycje w sektorze wydobywczym jeśli podatek ten pozostanie w mocy. 

Nawet kraje takie jak Chiny, Mali, Peru czy Sierra Leone zmieniły swoje systemy opodatkowania górnictwa, aby zracjonalizować obciążenia fiskalne i zachęcić do inwestycji. Zależy nam na tym, aby Polska, która na chwilę obecną posiada tylko jedną znaczącą kopalnię metali, przyjęła zrównoważony, odpowiedzialny i korzystny dla rozwoju przemysłu wydobycia miedzi, nowoczesny system opodatkowania górnictwa. 

Wierzymy, że usunięcie barier dla amerykańskich inwestycji w Polsce pomoże uwolnić ogromny potencjał polskiej gospodarki. Otwarcie na zagraniczne inwestycje w polski przemysł wydobywczy przyczyni się również do stworzenia dobrze płatnych miejsc pracy i wygeneruje znaczący wzrost gospodarczy. Co najważniejsze, takie działania wzmacniają więzi między naszymi narodami i wzmacniają nasze wspólne dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa naszym krajom. 

Zachęcamy do rozważenia możliwości przebudowy tego podatku i doceniamy uwagę, jaką poświęca Pan tej sprawie. 

Neal P. Dunn, MD, Joe Wilson  

(obaj są członkami Kongresu oraz Zgromadzenia parlamentarnego NATO)
Lubię to! Skomentuj142 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka