8 obserwujących
208 notek
57k odsłon
  54   0

Polska Solidarna z Papuą Zachodnią. 1.12.1961-1.12.2021

Pierwszogrudniowy gest wsparcia z Polski dla Papui Zachodniej w 60. rocznicę narodzin Papui Zachodniej. Flaga Papui Zachodniej została podniesiona przez mieszkańców Garwolina i okolic, ziem położonych w centralno-wschodniej Polsce. Polska ma tym większą szansę na zrozumienie dramatu Papui Zachodniej, gdyż kraj ten podobnie jak Papua Zachodnia znajdował się pod wielopokoleniową okupacją swoich sąsiadów. Papua Zachodnia tak samo jak Polska zasługuje na niepodległość!

Na początku lat 1960. holenderska administracja rezydująca w Zachodniej Nowej Gwinei przyśpieszyła program cedowania suwerenności na Papuę Zachodnią. Jednocześnie niderlandzcy politycy znaleźli się pod presją krajów zachodnich nerwowo naciskanych przez władze Indonezji, które w ramach imperialnej polityki chciały zawłaszczyć terytoria rdzennych mieszkańców Papui Zachodniej.

image

W odpowiedzi na niepewną sytuację międzynarodową, politycy i działacze społeczni z Papui Zachodniej zmobilizowali się, aby potwierdzić swoje intencje i obwieścić je światu. Najpierw w październiku podczas Kongresu Ludu Papui ogłosili Manifest Papuaski, a następnie, dokładnie 1 grudnia 1961 roku, pod auspicjom papuaskiej Rady Nowej Gwinei i urzędników holenderskich wzięli udział w podniesieniu niepodległościowej Flagi Papui Zachodniej. W trakcie ceremonii odśpiewano również hymn Papui Zachodniej.

Historyczne podniesienie flagi Papui Zachodniej poprzedzone rokiem intensywnych prac nad przyszłą niezależnością Papui Zachodniej, która nastąpiłaby najpóźniej do 1970. roku zostały brutalnie przerwane przez rejteradę niderlandzkich władz w Hadze, które weszły w układ z Indonezją i Stanami Zjednoczonymi podpisując „Porozumienie z Nowego Jorku”. Dramat, który wówczas się rozpoczął, przypieczętowany złamaniem prawa międzynarodowego przez Organizację Narodów Zjednoczonych, przyniósł indonezyjską okupację Papui Zachodniej i brutalną pacyfikację jej ludności, która kosztowała życie ponad 120 tys. rdzennych mieszkańców Papui Zachodniej.

W ramach akcji solidarnościowej „Global Flag Raising for West Papua” ludzie na całym świecie podnoszą i wywieszają flagę Papui Zachodniej, aby uhonorować jej prawo do niepodległości, zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na łamanie praw człowieka przez administrację Indonezji i wreszcie skłonić ją do naprawienia nadużyć prawnych wobec Papui Zachodniej i przywrócenia jej prawa do dekolonizacji.

1 grudnia 1961 roku w mieście Hollandia (dzisiaj Jayapura) w Papui Zachodniej znanej w okresie holenderskiej kolonizacji jako Zachodnia Nowa Gwinea doszło do podniesienia niepodległościowej flagi Papui Zachodniej.

image

Ceremonia była etapem przyśpieszonego programu nadania Papui Zachodniej niepodległości. Osiem miesięcy wcześniej oficjalnie powołano Radę Nowej Gwinei, a w grudniu Zachodni Papuasi proklamowali Manifest, który potwierdzał niepodległościowy kurs rdzennych mieszkańców Nowej Gwinei.

image

Prezentowane zdjęcia pochodzą z tej pamiętnej ceremonii, kiedy holenderski rząd przygotowywał Zachodnich Papuasów do scedowania na nich suwerenności. Papuasi ufali w tym czasie Holendrom, ale ci ostatni niestety złamali „daną obietnicę” i zostawili ich w rękach wroga, który przybrał wkrótce realny kształt indonezyjskiego wojska i indonezyjskiej administracji.

image

Papua Zachodnia zamiast zostać zdekolonizowana, doświadczyła nowej, znacznie brutalniejszej kolonizacji ze strony indonezyjskiego sąsiada. Zachodni Papuasi czekają na sprawiedliwość od blisko 60 lat.

Pomóż im odzyskać sprawiedliwość!

Free West Papua Campaign Poland

Media Społecznoścowe

Strona Internetowa


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka