9 obserwujących
228 notek
63k odsłony
  156   1

Wkrótce Demonstracja pod Ambasadą Indonezji w Warszawie (12.08.2022)

12 sierpnia 2022 roku w godzinach 12:00-15:00 odbędzie się Demonstracja pod Ambasadą Indonezji na ul. Estońskiej w Warszawie.

 STRONA DEMONSTRACJI

Sierpniowa demonstracja [PONAD PODZIAŁAMI] pod Ambasadą Indonezji, będzie trzecim tego typu wydarzeniem w Polsce. Ostatnie oficjalne zgromadzenie pod Ambasadą Indonezji odbyło się w 2015 roku, w której obok obywateli Polski wzięli udział Zachodni Papuasi, w tym Oridek Ap, pełniący obecnie funkcję szefa misji do Unii Europejskiej Zjednoczonego Ruchu Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP).

Na trzydzieści minut przed ówczesnym zgromadzeniem, ambasador Indonezji w Polsce, Peter F. Gontha, opuścił budynek Ambasady, najprawdopodobniej w obawie przed próbą wręczenia mu petycji. Jednocześnie skontaktował się on z Tantowi Yahyą, późniejszym ambasadorem Indonezji w Nowej Zelandii, który w odpowiedzi na warszawskie wydarzenie, zorganizował spotkanie w budynku parlamentarnym w stolicy Indonezji w Dżakarcie, wiążąc pośrednio wydarzenie pod Ambasadą w Warszawie z ujawnieniem nielegalnego przemytu amunicji na lotnisku w Dżakarcie. 

Paniczna i propagandowa reakcja dwóch indonezyjskich polityków powiązanych ze światem indonezyjskiego showbiznesu i mediów, spośród których jeden jest związany z postsuhartowską partią Golkar, wpisuje się w szerszą panoramę strategii okupacyjnej jaką indonezyjska administracja utrzymuje w Papui Zachodniej. W sierpniu 2018 roku indonezyjskie władze zatrzymały w Papui Zachodniej polskiego podróżnika Jakuba Skrzypskiego, który podróżował w regionie w towarzystwie Zachodnich Papuasów, po czym wytoczyły przeciwko niemu pokazowy proces. W maju 2019 roku Jakub Skrzypski jako pierwszy obcokrajowiec w historii Indonezji został nie tylko oskarżony, ale i skazany na 5 lat więzienia za „zdradę Indonezji”. Ostatecznie Sąd Najwyższy Indonezji podwyższył tę karę do 7 lat pozbawienia wolności. Jeżeli obywatel Polski nie zostanie uwolniony, to koniec sierpnia 2022 roku zbiegnie się z 4. rocznicą jego kryminalizacji i uwięzienia.

image

Sierpniowa Demonstracja pod Ambasadą Indonezji „Bangkit & Lawan” jest także poświęcona w dużej mierze i zbiega się w czasie z 60. rocznicą podpisania „Porozumienia z Nowego Jorku”, znanego Papuasom jako „Dzień Złamanej Obietnicy”. Od wiosny 1962 roku indonezyjscy i holenderscy wysłannicy pod przewodnictwem amerykańskiego dyplomaty Ellswortha Bunkera prowadzili tajne negocjacje w Wirginii. W trakcie rozmów z których wyłączono całkowicie Papuasów, Holendrzy odstąpili od swych dekolonizacyjnych zobowiązań wobec rdzennych mieszkańców Nowej Gwinei i zgodzili się scedować kontrolę nad Zachodnią Nową Gwineą na rzecz władz Indonezji. Porozumienie z Nowego Jorku, nam mieszkańcom Polski, może się kojarzyć z odmianą „tropikalnej Jałty”. 15 sierpnia 1962 roku strony porozumienia zadecydowały o oddaniu ludu melanezyjskiego z zachodniej części Nowej Gwinei pod protektorat indonezyjski, który szybko zamienił się w zależność kolonialną. Tylko w ciągu kolejnych siedmiu lat, do 1969 roku kiedy po sfingowanym referendum ostatecznie potwierdzono akt aneksyjny, z rąk indonezyjskich sił bezpieczeństwa zginęły tysiące Zachodnich Papuasów.

GŁÓWNE CELE ZGROMADZENIA:

1. Przedstawienie historycznego tła aneksji i okupacji Papui Zachodniej przez aparat państwa indonezyjskiego

2. Przedstawienie przypadku aneksji Papui Zachodniej, jako pierwszego w historii Organizacji Narodów Zjednoczonych, złamania mandatu i statusu tej organizacji.

3. Oddanie pamięci ponad 120 tys. ofiar indonezyjskich operacji wojskowych w Papui Zachodniej w latach 1962-2022.

4. „Ludobójstwo w zwolnionym tempie”, czyli opisanie praktyk towarzyszących okupacji terytorium rdzennych mieszkańców Papui Zachodniej przez administrację Zjednoczonej Republiki Indonezji..

5. Referendum i prawo do samostanowienia – wyrażenie solidarności i poparcia dla ruchu narodowowyzwoleńczego Zachodnich Papuasów, zmierzających do rewizji historycznych naruszeń praw człowieka i prawa międzynarodowego, poprzez ustanowienie i przeprowadzenie referendum niepodległościowego pod międzynarodowym nadzorem.

6. Operacje indonezyjskiego wojska w Nduga, Intan Jaya, Gwiezdnych Górach i Maybrat (dziesiątki tysięcy uchodźców, 400 ofiar śmiertelnych), a także dziesiątki ofiar demonstracji z sierpnia i września 2019 roku – jako aktualna próba podtrzymania indonezyjskiego status quo w regionie.

7. Potępienie prześladowań politycznych indonezyjskiej administracji wymierzonych w ruchy polityczne i społeczne Zachodnich Papuasów, w tym Zjednoczony Ruch Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP), Komitet Narodowy Papui Zachodniej (KNPB), Sojusz Studentów Papuaskich (AMP) i Front Ludowy Indonezji dla Papui Zachodniej (FRI West Papua)

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale