Magdalena Woźna, będąc w więzieniu, straciła Oskarka. Lenka zostaje w domu dziecka

Redakcja Redakcja Newsy do 18 Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
Trzyletnia Lena pozostanie w domu dziecka - zdecydował Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe. Matka dziecka, Magdalena Woźny, odbywa karę w ramach dozoru elektronicznego. Przebywając w areszcie śledczym na Grochowie straciła czteromiesięcznego Oskara, który zmarł w rodzinie zastępczej. Teraz nie może odzyskać córki. To najważniejsze informacje dnia.

Lena nie wraca do matki. Sąd utrzymał pieczę zastępczą

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe odrzucił wniosek o uchylenie pieczy zastępczej wobec trzyletniej Leny, mimo że jej matka Magdalena Woźna została zwolniona z więzienia i może opiekować się córką. Dziewczynka została odebrana matce w maju, kiedy ta została zatrzymana przez policję. Wówczas Lena i jej 4-miesięczny brat Oskar trafili do dwóch różnych rodzin zastępczych. Cztery dni później Oskar zmarł. Na pogrzeb swojego dziecka Magdalena Woźna została przywieziona w więziennym stroju i kajdankach zespolonych. Prokuratura bada sprawę pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

Matka twierdzi, że została zatrzymana z powodu zamiany kary ograniczenia wolności na karę pozbawienia wolności na okres 4 miesięcy — a nie mogła wykonywać prac społecznych z powodu ciąży i połogu. Według jej relacji, dzieci mogły zostać z rodziną, ale służby przekazały je do pieczy zastępczej. W dniu śmierci Oskara dopiero zapadła sądowa decyzja o jego umieszczeniu poza rodziną.

Sąd nie zgodził się też na tymczasowe powierzenie opieki nad Leną babci dziecka. Termin rozprawy wyznaczono na 9 września. – Taki stan będzie pogłębiał traumę u małoletniej – komentuje skandal mecenas Magdalena Majkowska z Ordo Iuris, która reprezentuje matkę.  


Szczyt ws. polityki azylowej w Niemczech

Niemiecki minister spraw wewnętrznych Alexander Dobrindt ogłosił, że 18 lipca w Bawarii odbędzie się europejskie spotkanie na szczeblu ministerialnym, poświęcone zaostrzeniu polityki azylowej. Zaproszeni zostali przedstawiciele MSW z Polski, Francji, Austrii, Danii i Czech. Spotkanie ma zakończyć się podpisaniem "deklaracji z Zugspitze" zakładającej m.in. innowacyjne podejście do współpracy z państwami trzecimi.

Niemcy już teraz prowadzą kontrole graniczne na granicy z Polską, co skutkuje zawracaniem migrantów i przerzucaniem ich do naszego kraju. Od maja po zaprzysiężeniu nowego kanclerza Friedricha Merza zaostrzono stosowanie prawa azylowego.

Prezydent podpisał nowelizację prawa farmaceutycznego

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o prawie farmaceutycznym. Zmiany mają na celu uelastycznienie sposobu określania wymagań dla tzw. osoby wykwalifikowanej, odpowiedzialnej za bezpieczeństwo leków. Od teraz wnioski o bezpłatne próbki produktów leczniczych będzie można składać również w formie dokumentowej, nie tylko pisemnej.

Nowe przepisy precyzują także wymagania zawodowe dla osób odpowiedzialnych za dopuszczenie leków do obrotu. Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

PiS chce odwołania Komisji Europejskiej

Europosłowie PiS ogłosili, że złożyli wniosek o wotum nieufności wobec Komisji Europejskiej i jej przewodniczącej Ursuli von der Leyen. Głosowanie odbędzie się 10 lipca. Wniosek poparła frakcja EKR. Jako główne powody wskazano politykę migracyjną, Zielony Ład, zakaz sprzedaży samochodów spalinowych, a także kontrowersje wokół umowy Mercosur i zakupu szczepionek przeciw COVID-19.

Według Patryka Jakiego, Komisja stosuje podwójne standardy — za pushbacki wobec migrantów Polska była karana, a Niemcy nie. Europoseł Tobiasz Bocheński zarzucił KE „ideologię klimatyzmu” i nadmierną biurokrację. Według Waldemara Budy głosowanie będzie momentem „sprawdzenia”, kto faktycznie sprzeciwia się polityce KE.

Choć formalne warunki zostały spełnione, według źródeł PAP wniosek najpewniej nie zostanie przyjęty z powodu obecnej arytmetyki głosów w PE. 


Trump i Merz o Ukrainie i handlu

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz i prezydent USA Donald Trump rozmawiali telefonicznie o dalszym wsparciu obrony powietrznej Ukrainy i kwestiach handlowych. Niemcy są zaniepokojone decyzją Białego Domu o wstrzymaniu dostaw niektórych pocisków do systemów Patriot.

W lipcu minister obrony RFN Boris Pistorius uda się do Waszyngtonu, by negocjować zakup dwóch systemów Patriot dla Ukrainy. Równocześnie Niemcy pracują nad alternatywnymi ścieżkami dostaw amerykańskiej broni.

23 osoby zostały ranne w ostatnich rosyjskich atakach na Kijów. Celem ostrzału był m.in. wydział konsularny ambasady RP. Rzecznik rządu Niemiec wyraził nadzieję, że eskalacja skłoni USA do nałożenia dodatkowych sankcji na Rosję.  


Fot. Magdalena Woźna/screen Republika 

Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj30 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (30)

Inne tematy w dziale Polityka