Pożar bloku w Ząbkach. Premier Tusk zdecydował ws. poszkodowanych

Redakcja Redakcja Newsy do 14 Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
Rząd uruchomi specjalne środki finansowe dla poszkodowanych w czwartkowym pożarze w Ząbkach pod Warszawą. Każdemu przysługiwało dotąd 8 tys. złotych pomocy doraźnej. To podsumowanie wydarzeń dnia.

Rząd reaguje po pożarze w Ząbkach. Premier uruchamia specjalne środki

Premier Donald Tusk podjął decyzję o uruchomieniu specjalnych środków finansowych dla poszkodowanych w pożarze, który wybuchł w czwartek wieczorem w Ząbkach pod Warszawą. Jak poinformował rzecznik rządu Adam Szłapka, dokładna skala pomocy zostanie określona po oszacowaniu strat. – Nikt, kto ucierpiał w tym zdarzeniu, nie zostanie pozostawiony sam – zapewnił Szłapka.

Na miejsce pożaru udali się minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak oraz szef kancelarii premiera Jan Grabiec. Z kolei burmistrz Ząbek rozpoczęła już przyjmowanie wniosków o doraźne wsparcie w wysokości do 8 tysięcy złotych. Standardowa pomoc może zostać rozszerzona w zależności od rozmiarów zniszczeń.

Ogień pojawił się po godz. 19 na poddaszu jednego z budynków przy ul. Powstańców. Płomienie rozprzestrzeniły się na trzy budynki. Na szczęście nikt nie zginął – ewakuowano ponad 500 mieszkańców z 211 lokali. Trzy osoby doznały lekkich obrażeń, w tym dwóch strażaków PSP. Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. 


Wypadek autokaru w Niemczech. Wśród poszkodowanych Polacy

Do groźnego wypadku doszło w nocy z czwartku na piątek na autostradzie A19 w Niemczech, około 100 kilometrów na północ od Berlina. Autokar przewożący 54 osoby przewrócił się na bok za węzłem Roebel. Jak informuje policja z Meklemburgii-Pomorza Przedniego, rannych zostały 23 osoby – jedna z nich poważnie.

Na pokładzie znajdowały się co najmniej trzy osoby z obywatelstwem polskim. Służby nie ujawniły jeszcze przyczyny wypadku. Wiadomo, że na miejscu działały zespoły ratunkowe i śmigłowiec medyczny. Trwa ustalanie pełnych okoliczności zdarzenia.

Adam Bodnar chce uchylenia immunitetu Antoniego Macierewicza

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar złożył w Sejmie wniosek o uchylenie immunitetu posłowi PiS Antoniemu Macierewiczowi. Jak poinformował Bodnar w piątek na platformie X, śledczy zamierzają postawić byłemu szefowi podkomisji smoleńskiej zarzuty dotyczące ujawnienia tajnych informacji. 


Według ministra, Macierewicz jako przewodniczący Podkomisji ds. Smoleńska miał publicznie ujawniać dokumenty zawierające informacje o klauzulach „ściśle tajne”, „tajne”, „poufne” i „zastrzeżone”. Dokumenty te dotyczyły okoliczności katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.

Strajk kontrolerów lotów we Francji. Problemy dla pasażerów w Polsce

Strajk francuskich kontrolerów lotniczych powoduje chaos na europejskich lotniskach. W piątek, w drugim dniu protestu, odwołano około tysiąca połączeń we Francji, w tym rejsy do i z Polski. Dotknięte zostały m.in. linie Air France, LOT i Wizz Air.

Lotnisko Chopina w Warszawie przekazało, że do piątkowego wieczora odwołano wszystkie rejsy między Warszawą a paryskim lotniskiem Roissy-Charles de Gaulle, a także loty do i z Nicei. Dotyczyło to m.in. połączeń Air France z Paryża o godz. 11.55, 16.05 i 18.25 oraz powrotnych o 16.55 i 19.20, a także LOT-u o 16.25 i 22.

Wizz Air anulował lot z Warszawy do Nicei o 12.15 oraz rejs powrotny o 17.45. Jedynie wieczorny lot LOT-u do Paryża miał się odbyć zgodnie z planem. Linie lotnicze oferują pasażerom zmianę terminu podróży lub zwrot kosztów.

Strajk ogłosiły dwa związki zawodowe kontrolerów, domagając się lepszych warunków pracy. Premier François Bayrou nazwał protest „szokującym” i zarzucił związkowcom, że „biorą Francuzów jako zakładników” w dniu rozpoczęcia wakacji szkolnych. 


Fot. Blok w Ząbkach po pożarze/PAP

Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj29 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (29)

Inne tematy w dziale Polityka