Wicepremier i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił, że nie obawia się o stabilność rządzącej koalicji. Odniósł się w ten sposób do informacji o spotkaniu lidera Polski 2050 Szymona Hołowni z europosłem PiS Adamem Bielanem. Według doniesień, w mieszkaniu Bielana obecny był również prezes PiS Jarosław Kaczyński. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.
Kosiniak-Kamysz: koalicja stabilna mimo spekulacji
Wicepremier i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił, że nie obawia się o stabilność rządzącej koalicji. Odniósł się w ten sposób do informacji o spotkaniu lidera Polski 2050 Szymona Hołowni z europosłem PiS Adamem Bielanem. Według doniesień, w mieszkaniu Bielana obecny był również prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Kosiniak-Kamysz podkreślił, że mimo różnic w podejściu między formacjami, współpraca w ramach koalicji przebiega poprawnie. Zaprzeczył też, jakoby senator Michał Kamiński miał reprezentować go podczas tego spotkania.
Hołownia odpierał zarzuty o nielojalność, argumentując, że jako marszałek Sejmu regularnie rozmawia z politykami różnych opcji. Premier Donald Tusk przyznał, że utrzymanie koalicji nie jest łatwe, ale możliwe. Jednocześnie ujawnił plany rekonstrukcji rządu, której celem ma być m.in. konsolidacja resortów i redukcja liczby stanowisk.
SOP w ogniu oskarżeń. MSWiA: nie było przecieku
Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński stanowczo zaprzeczył, jakoby Służba Ochrony Państwa była źródłem przecieku na temat spotkania Hołowni z Bielanem. Wcześniej eurodeputowany PiS sugerował, że to właśnie SOP mógł poinformować media o jego prywatnym spotkaniu z politykami.
Dobrzyński nazwał te sugestie "bezpośrednim atakiem" na formację, podkreślając profesjonalizm i dyskrecję funkcjonariuszy SOP. Przypomniał, że działania tej służby często odbywają się z narażeniem życia i zdrowia.
Gazociąg uszkodzony na Westerplatte. Ewakuacja 200 osób
Na terenie terminala promowego na Westerplatte w Gdańsku doszło w sobotę do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Służby podjęły decyzję o ewakuacji około 200 osób – pracowników terminala i klientów pobliskich lokali gastronomicznych.
Na miejscu pracowało sześć zastępów straży pożarnej. Teren został zabezpieczony, a działania wciąż trwają. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.
Alarm na pokładzie Ryanaira. Ewakuacja na Majorce
Na lotnisku Palma de Mallorca doszło do ewakuacji samolotu Ryanaira, który miał lecieć do Manchesteru. Po uruchomieniu się alarmu przeciwpożarowego, który okazał się fałszywy, część pasażerów w panice wyskoczyła na płytę lotniska.
Według mediów sześć osób trafiło do szpitala, choć "Bild" informował nawet o 18 poszkodowanych. Port lotniczy funkcjonuje obecnie bez zakłóceń.
Rosja wciąga Laos do działań wojennych?
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował, że Kreml próbuje zaangażować Laos w działania na rzecz Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie. Chodzi m.in. o wysłanie do obwodu kurskiego oddziału inżynieryjnego Ludowej Armii Laosu w celu rozminowywania terenu.
HUR twierdzi, że Rosja pod pretekstem projektów humanitarnych stara się zalegalizować obecność zagranicznych wojsk, które de facto wspierają działania militarne. Laos ma także udzielać pomocy w rehabilitacji rannych rosyjskich żołnierzy.
Ograniczenia lotów dronów mogą zostać przedłużone
W związku z czasowym przywróceniem kontroli granicznych z Niemcami i Litwą, które rozpoczną się 7 lipca, obowiązują ograniczenia w lotach dronów (BSP) do 5 sierpnia. Policja zapowiada, że termin ten może zostać wydłużony.
Strefy ograniczeń DRA-R i EP-R można sprawdzić w aplikacji DroneTower. Komendant SG Robert Bagan poinformował o miejscach kontroli – 52 na granicy z Niemcami i 13 na granicy z Litwą.
Upał i burze. IMGW ostrzega przed ekstremalną pogodą
Niedziela będzie upalna – temperatury sięgną 32°C na południowym wschodzie kraju. Wieczorem prognozowane są burze, zwłaszcza na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Górnym Śląsku.
IMGW wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed upałami. W nocy z niedzieli na poniedziałek możliwe są intensywne opady, burze i porywy wiatru do 60 km/h, a w Tatrach – do 80 km/h.
na zdjęciu: Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (2P), minister infrastruktury Dariusz Klimczak (4L) i minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk (3L) podczas konferencji prasowej po wojewódzkim zjeździe Polskiego Stronnictwa Ludowego na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Łodzi, 5 bm. (amb) PAP/Marian Zubrzycki
Red.
Inne tematy w dziale Polityka