Blog
blog unukalhai
unukalhai
unukalhai unuk.al.hayah@gmail.com
46 obserwujących 133 notki 199730 odsłon
unukalhai, 8 czerwca 2016 r.

Kosmiczny wymiar końskiego zadu

Wciąz nie mogę dokończyć obiecywanej (od ho-ho!)  notki o Kajfaszu tak szybko jak planowałem (ale na pewno zawieszę ją w bieżącym miesiącu), a zatem, póki co, krótki przerywnik.

W USA rozstaw szyn kolejowych wynosi 4 stopy i osiem i pól cala (1,435 metra).
Dlaczego akurat tyle?

Brytyjscy emigranci  budujący trasy kolei żelaznych od Atlantyku po Pacyfik przywieźli ten wymiar ze sobą, gdyż taki obowiązywał w Albionie. Wszystko fajnie, ale dlaczego w Anglii rozstaw szyn tramwajowych wynosił właśnie tyle? Właśnie tyle samo, gdyż budowniczowie linii tramwajowych używali tych samych szablonów , a i narzędzi, jakie były zastosowane do budowy wozów ciężarowych, które posiadały rzeczoną długość osi. Ale dlaczego wozy do przewożenia towarów musiały posiadać taką długość osi? Nie mogły mieć innej, gdyż wówczas nie pasowały by do wyżłobionych,  starych kolein na drogach Anglii. A kto wybudował te drogi, w których porobiły się te głębokie koleiny? Ano wybudowali je w pierwszych  wiekach nowej ery Rzymianie dla swoich legionów, które to oddziały używały rozmaitych wozów cywilnych i bojowych. Z czasem trzeba było dostosować do szerokości kolein każdą kolejną generację wozów, aby nie połamać resorów i kół. A wozy rzymskie miały szerokość dostosowana do zaprzęgu dwukonnego, a ściślej miały szerokość zadów dwóch koni idących obok siebie w uprzęży.

Wahadłowiec kosmiczny musiał mieć  po bokach przymocowane silniki, które umożliwiały mu dolot na orbitę ziemską , które następnie odrzucał  po wypaleniu w nich paliwa. Silniki te trzeba było dostarczyć na rampę startową kosmodromu, czyli przewieźć je pociągiem z fabryki, gdzie były produkowane. Szlak pociągu prowadził przez tunel kolejowy, który był niewiele szerszy od rozstawu szyn. A już nieomal 2 tysiące lat wcześniej rozstaw tych szyn, a tym samym średnica silników do wahadłowca (ich rozmiar) została zdeterminowana szerokością dwóch  końskich zadów.


 

 

Opublikowano: 08.06.2016 19:52.
Autor: unukalhai
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Na ogół bawię się z losem w chowanego

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Puti się na pewno pochlasta z żalu.
  • Bredzisz niepoczytalnie.
  • ale ukraińce mogli

Tematy w dziale