0 obserwujących
2 notki
1487 odsłon
  883   0

Zabijane w imię honoru...

    Czy jest coś cenniejszego dla rodzica niż stworzenie nowego życia? Dziecko, które matka nosi pod sercem przez dziewięć miesięcy, staje się kimś, dla kogo chcemy żyć. Wydawać by się mogło, że nie ma nic silniejszego od miłości dziecka i rodzica. Są jednak miejsca na ziemi, gdzie rodzic jest w stanie zabić swoje własne dziecko za splamienie honoru. Owe " splamienie honoru" to może być rozmowa z obcym mężczyzną, chęć decydowania o swoim życiu. W krajach islamskich kobieta nie ma żadnych praw. Mężczyzna decyduje o jej życiu i śmierci.

    Zabójstwa honorowe – zabójstwo motywowane "zmyciem hańby", wykonywane przez członka rodziny za rzekome niewłaściwe zachowanie. Czasami do zabójstwa dochodzi przez samo podejrzenie takiego czynu. Zabójstwa wykonywane są przez męskich członków rodziny, tj. ojców, braci, wujków, kuzynów. Do wykonania zadania zwykle wybiera się najmłodszego brata ofiary, bo jako nieletni dostanie mniejszą karę. Jednak nawet dorosłemu zabójstwo uchodzi często prawie na sucho. Idzie do więzienia na kilka miesięcy lub kończy się na grzywnie. Za to po wyjściu z więzienia jest dla rodziny prawdziwym bohaterem. United Nations Population Fund (UNFPA) szacuje liczbę takich przypadków na 5000 rocznie, jednak organizacje kobiece uważają, że liczba ta jest znacznie wyższa, ponieważ wiele takich zbrodni figuruje w policyjnych rejestrach jako ...domowa kłótnia. 

     Przypadki honorowych zabójstw wywodzą się ze starożytnego Rzymu i wiążą się z tradycjami plemiennymi. Są często usprawiedliwiane motywami religijnymi, jednak prawo islamskie nie wyraża jasnej zgody na nie. Muzułmanie uważają, że takie przestępstwa są sprzeczne z naukami islamu. 

    Obecnie zabójstwa honorowe to głównie Azja Wschodnia i Południowa (Pakistan, Bangladesz), na Bliskim Wschodzie (Turcja, Irak, Jemen) Afryka Północna (Maroko), ale też w Europie ( głównie w rodzinach pakistańskich, basgladeskich i kurdyjskich emigrantów). 

Najczęstsze przyczyny zabójstw honorowych: 

- wybór partnera, którego nie akceptuje rodzina,

- przedmałżeńskie kontakty seksualne,

- pozamałżeńskie kontakty seksualne,

- zbyt "zachodni" zdaniem rodziny, nieprzyzwoity ubiór lub chęć przejęcia zachodniego stylu życia,

- zmiana wyznania religijnego lub porzucenia wiary,

- skłonności lub stosunki homoseksualne,

- transseksualizm,

- inne zachowania przynoszące wstyd rodzinie.

      W Pakistanie poprzez tzw."honorowe zabójstwo" wg Komisji Praw Człowieka w 2015 roku zostało zamordowanych 1100 kobiet. Wg. ONZ w 2017 roku z rąk mężów, partnerów czy członków rodzin ginęło dziennie 137 kobiet. Również w Europie nie brakuje przypadków, kiedy w imię honoru ginie kobieta. Najgorsza sytuacja panuje w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Sąd w Dolnej Saksonii skazał Amira K za morderstwo zony. Kobieta otrzymała ponad 20 ciosów nożem, bo chciała się rozwieść. 

    Stare wschodnie powiedzenie mówi, że honor mężczyzny znajduje się pomiędzy nogami kobiety. W imię tego honoru rocznie około 5000 kobiet traci życie (oficjalnie). Niektóre szacunki mówią nawet o dwudziestu tysiącach zabójstw. Ofiary są mordowane w okrutny sposób. Ukamienowanie, zasztyletowanie, powieszenie, zastrzelenie, uduszenie, spalenie lub podcięcie gardła to niektóre z metod. Prześladowana kobieta może również być więziona, torturowana, oblana kwasem, bestialsko bita lub okaleczona. 

 Honor na Bliskim Wschodzie uznaje się za wartość wyższą niż życie pohańbionej bliskiej osoby. Jedną z najbardziej okrutnych kar za splamienie honoru jest ukamienowanie. Taki straszny los spotkał kobietę z południowo - wschodniej Turcji. Niezamężna kobieta zaszła w ciążę, co było nie do przyjęcia dla strzegących moralności mieszkańców wsi. I nawet pogłoski mówiące o tym, że ciąża pochodziła z gwałtu, nie odwiodły oprawców od rzucania kamieniami w kobietę.

    Korzystanie z facebooka, który uznawany jest za "drzwi do pożądania" jest również powodem, dla którego kobiety są karne. Młodą Saudyjkę z Rijadu brutalnie pobił a następnie zastrzelił ojciec tylko dlatego , że rozmawiała z chłopakiem na facebooku. W 2016 roku w Arabii Saudyjskiej zostały zakazane takie serwisy jak Facebook Messenger, Viber, WhatsApp i kilka innych, przez które można komunikować się za pomocą głosu i obrazu. 

    Szacuje się, że w samym Pakistanie każdego dnia 4-5 kobiet jest mordowanych przez kogoś z rodziny, by zmyć rzekomą hańbę- stwierdził w programie "24 godziny" Piotr Balcerowicz , filozof i orientalista. We wschodnim Pakistanie kobieta podpaliła własną córkę, gdyż dziewczyna nie chciała wyjść za mąż za wskazanego kandydata i wybrała innego. Ślub wzięła w tajemnicy, Wtedy rodzina zastawiła na nią pułapkę. 

    Również w Polsce w 2009 roku doszło do honorowego zabójstwa. Pakistańczyk został skazany za zabicie swojej żony Agnieszki M. na 15 lat więzienia. Pani Agnieszka zdecydowała się opuścić Pakistan, gdzie była bita i poniżana.Udało jej się skontaktować z ambasadą i wrócić do kraju. Po jakimś czasie znalazł ją jej mąż Naem. Okazało się, że pani Agnieszka zaginęła. Śledztwo wykazało, że zabił ją jej mąż, który zadał jej dwa ciosy w brzuch. 

     23-letnia Hatim została zastrzelona przez krewnego, za to, że rozwiodła się z wybranym przez rodzinę mężem, za którego siłą wydali ją w wieku 16 lat. Kiedy rozpoczęła studia i związała się z Niemcem rodzina wydała na nią wyrok. 18 – letni brat kilkukrotnie strzelił jej w głowę. 

 W Pakistanie nastolatka za pomoc w ucieczce młodej parze została związana i oblana benzyną a następnie podpalona. Wyrok wydała rada plemienna za przyzwoleniem matki i brata, gdyż dziewczyna bardzo poważnie naruszyła zasady moralne.- W całym moim życiu nie widziałem tak barbarzyńskiego ataku- powiedział Saeed Wazir, szef lokalnej policji.

 Abdullah Khan przyznał się do zamordowania swojej 19-letniej córki. Muzułmanin, który przyjechał do Niemiec z Pakistanu, tłumaczył przed sądem, że musiał zabić córkę, bo przyniosła hańbę całej rodzinie. Pomimo zakazu spotykała się ze swoim 23-letnim chłopakiem, nie zgadzała się na zaaranżowane małżeństwo, przestała nosić hidżab i nie wracała do domu na noc.

 16-letnia Madine została zakopana żywcem w dwumetrowej dziurze obok przydomowego kurnika. Tego bestialskiego mordu dokonali jej najbliżsi :ojciec i dziadek za to że nastolatka rozmawiała z chłopcami. Dziewczynka już wcześniej przeczuwała, że może zdarzyć się jej krzywda z ich strony. Trzy razy była na policji i trzy ray odprawiano ją z kwitkiem.

 Przykładów "honorowych zabójstw " mogłabym przybliżyć bardzo dużo . Wszystkie są przerażające a śmierć tych kobiet jest niepotrzebna . W imię czego czego giną? Za co? Za niewłaściwe zachowanie , oparte najczęściej za stereotypach, zabobonach i presji społecznej.


image

czerwone pantofelki są symbolem walki z przemocą wobec kobiet.

Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości