To jest miejsce powszechnie znane
To jest miejsce powszechnie znane
Wojtek Wojtek
329
BLOG

Wzgórze Polskie

Wojtek Wojtek Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

 

 

Wzgórze polskie powstało po 1945 roku w miejscu fortyfikacji znanych z najwcześniejszych okresów fortyfikacji Wrocławia. MIejsce to, znane jako Bastion Ceglarski, zostało przebudowane w XVI wieku. Po zwycięstwach Francuzów pod wodzą Napoleona wszystkie fortyfikacje na podbitych terenach były likwidowane. Wprawdzie założenie miało podstawy militarne – chciano w ten sposób uniemożliwić ewentualny opór podbitych miast w przyszłosci, ale w praktyce rozebranie murów obronnych pozwoliło na rozwój miast. A technika wojenna zmieniłą się a tyle, że już żadne fortyfikacje nie są w stanie nikogo zabezpieczyć w rozumieniu uchronienia od skutków działań wojennych.

Fotografie przedstawiają Wzgórze Polskie z różnych okresów po 1980 roku. Kiedy bowiem rozpoczęto prace nad rekonstrukcją dawnego fortu dla potrzeb turystycznych, prace po pewnym czasie zostały wstrzymane a sam obiekt stał się mekką różnych łazików a i wnętrza padły ofiarą dewastacji.

Późniejsze fotografie przedstawiają stan obecny, bowiem kilka miesięcy temu teren został uporządkowany i udostępniomy częściowo dla mieszkańców. Część podziemna jeszcze nie została przygotowana dla zwiedzających, czeka na sfinansowanie zakresu prac umożliwiających oglądanie tego reliktu sprzed ponad pół tysiąca lat.

O bastionie możemy dowiedzieć się w różnych źródłach pisanych a także za pośrednictwem internetu, gdzie wiele informacji zostało udostepnionych włącznie z fotografiami [wzgórze polskie].

 

http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,odkrywamy-wroclaw-wzgorze-polskie-i-bastion-ceglarski,wia5-3266-8462.html

 

Zobacz galerię zdjęć:

to znaczy Panorama Racławicka
to znaczy Panorama Racławicka po lewej stronie ulicy wiodącej w kierunku Rynku. Nas interesuje obiekt za płotem z prawej strony Tak wyglądało to miejsce jeszcze w lutym 2011 roku typowy bastion od 1945 roku skrywany pod trawą wzgórza, które było miejscem spacerów nad Odrą i w 1970 roku wpisane do rejestru zabytków - przecież to budowla z XVI wieku a jest to samo miejsce już w czerwcu 2012 roku po zakończeniu pierwszego etapu, czyli prac porządkowych Wejście do środka Fortu jest jeszcze ograniczone ale kto pamięta to miejsce sprzed 1980 roku, ten dzisiaj dostrzega piękno dawnych fortyfikacji które władza w trosce o swoje przetrwanie ukryła przed okiem opanowanych zbrojnie narodów Tosamo miejsce z perspektywy ulicy Garncarskiej, widoczne jest wejście prowadzące do podziemi...
Wojtek
O mnie Wojtek

O mnie świadczą moje słowa...  .

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura