25 obserwujących
193 notki
348k odsłon
1334 odsłony

Przepisy prawne coraz bardziej niejasne, niespójne i niestabilne

Wykop Skomentuj75

Dostępne dane wskazują, że ryzyko dla biznesu tworzone przez przepisy prawa rośnie i rośnie. Od dekad! Główny Urząd Statystyczny w ramach badań koniunktury pyta przedsiębiorstwa o bariery działalności. Systematycznie narasta bariera, którą GUS nazywa: niejasne, niespójne i niestabilne przepisy prawne.

Narasta dolegliwość niejasnych przepisów zarówno w przetwórstwie przemysłowym, handlu jak i budownictwie:

image

image

image

Źródło: GUS, Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach 2000-2020 (listopad 2020)

Bariera niejasne, niespójne i niestabilne przepisy prawne na tle innych barier, o które pyta GUS stała się ponadprzeciętnie dolegliwa:

image

image

image

Źródło: GUS, Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach 2000-2020 (listopad 2020)

Narastające skomplikowanie prawa to niedobra wiadomość. W świetle dostępnych danych to skomplikowane prawo, zwłaszcza prawo podatkowe a nie np. niskie oszczędności odpowiada za relatywnie niską stopę inwestycji w Polsce .

Chcemy więcej rozwoju i inwestycji? To obniżmy ryzyko prowadzenia biznesu w Polsce. Nie! Nie róbmy kolejnej deregulacji czy przeglądu prawa których kilkanaście ogłosiły rządy w ostatnich dwóch dekadach. Wszystko z marnym skutkiem. 

Zdecydowanie i trwale obniżmy ryzyko gospodarcze wynikającego z prawa, zwłaszcza prawa podatkowego. Zacznijmy od mierzenia skomplikowania prawa podatkowego. Na przykład w postaci corocznie ogłaszanego licznika skomplikowania podatków. Następnie egzekwujmy od polityków wszystkich obozów upraszczanie prawa podatkowego.

Wykop Skomentuj75
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka