doku doku
108
BLOG

Ekonomia staje się nauką ścisłą

doku doku Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Od dzisiaj staje się jasno udowodnionym fakt, że nie ma możliwości powrotu do pieniądza prawdziwego, a to z tej prostej przyczyny, że nigdy nie istniał pieniądz prawdziwy.

To przypomina sytuację fizyki z czasów młodości Einsteina, gdy obowiązywała teoria Newtona, która w pewnych sytuacjach dawała niedokładne wyniki – czasem tak bardzo niedokładne, że aż błędne. Einstein zaproponował teorię dokładniejszą, która obowiązuje do dzisiaj, chociaż już wiemy, że też jest niedokładna. Na szczęście te niedokładności są tak małe, że nie są źródłem błędów. Jednak, aby przyjąć teorię Einsteina, musieliśmy najpierw zrozumieć, że nie istnieje to, w co wierzyli fizycy przed Einsteinem - nie istnieje prawdziwa przestrzeń, ani prawdziwy czas. Podstawą teorii Einsteina jest wiara w istnienie czasoprzestrzeni, w której czas i przestrzeń są bytami wirtualnymi. Przestrzeń ani czas nie istniały - Newton wierzył w złudzenie.

Podobnie jest dzisiaj. Wiemy już, że prawdziwy pieniądz nigdy nie istniał - to było tylko złudzenie. Intuicyjnie to rozumiemy, gdyż wiemy, że wartość nabywcza człowieka nie zależała tylko od wagi posiadanych przez niego monet - z braku monet zawsze mógł przecież wymienić inny towar na to, czego potrzebował, albo w ostateczności mógł wyświadczyć usługę, czyli zapłacić w naturze. Dzisiaj już rozumiemy, że nabycie towaru zawsze jest kupnem, niezależnie od tego, czy płacimy pieniędzmi czy innym towarem, czy usługą, czy wekslem (obietnicą dostarczenia towaru w przyszłości). Pieniądz zawsze służył tylko do dwóch rzeczy: ułatwienia porównywania wartości towarów i przechowywania dóbr bez narażania ich na entropię.

Ten drugi cel był oczywiście niemożliwy do zrealizowania, gdyż prawo wzrostu entropii jest prawem uniwersalnym. Każde dobra się rozkładają w miarę upływu czasu. Niektóre rozkładają się wolno, jak np. złoto czy diamenty, więc ich cena stale rośnie. Inne dobra są mniej trwałe, więc szybciej tracą na wartości.

A teraz, uwaga, jako pierwszy formułuję ścisłą fizyczną definicję pieniądza - Salon24 staje się w tym momencie miejscem publikacji nowego odkrycia - nazwę je Definicją Pieniądza Doka.

Definicja Pieniądza Doka: Pieniądz nazywamy "Pieniądzem Prawdziwym" wtedy i tylko wtedy, gdy jest towarem, którego wartość się nie zmienia w miarę upływu czasu.

Z tej definicja wynika następujące twierdzenie:

Twierdzenie Doka o Pieniądzu: Jeżeli towar o względnie wysokiej odporności na entropię jest wykorzystywany w funkcji Pieniądza Prawdziwego, to jego wartość jest sztucznie obniżana w miarę wzrostu entropii innych towarów.

Prawda, że to proste? Dawniej ludzie zastanawiali się i oburzali, dlaczego złote monety są coraz mniejsze i mają coraz mniej złota. W świetle jednej prostej definicji i znajomości prawa wzrostu entropii, jest jasne, że takie sztuczne zaniżanie wartości złotych monet było konsekwencją konieczności zachowania przez nie funkcji Pieniądza Prawdziwego. Dzisiaj złoto nie jest pieniądzem, więc jego cena musi naturalnie rosnąć.

Warto zauważyć, że cena złota nie rośnie w porównaniu do towarów nowowytworzonych, gdyż towar nowowytworzony naturalnie jeszcze nie uległ entropii. Wniosek z tego jest prosty:

Wniosek Doka: Towar nowy, tej samej jakości (gatunku, typu, modelu, funkcjonalności), wyprodukowany później, jest droższy niż taki sam towar wyprodukowany wcześniej.

Definicja Inflacji Doka: Zjawisko opisane we Wniosku Doka nazywamy "Inflacją".

Zauważcie, że Wniosek Doka stosuje się także do usług.

Wniosek Doka wersja 2: Ta sama usługa, tej samej jakości, naturalnie podlega Inflacji – staje się z upływem lat coraz droższa.

Na koniec zauważcie, że współczynnik Inflacji, zdefiniowanej tutaj, może być różny od współczynnika inflacji, liczonego ze średnich cen na rynku. Współczynnik Inflacji tutaj zdefiniowanej nazwę "Prawdziwym Poziomem Inflacji".


doku
O mnie doku

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka