doku doku
153
BLOG

Rolnictwo jest kłamstwem - ekonomia będzie nauką

doku doku Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Jednym z naszych celów programowych jest przekształcenie ekonomii w naukę wg standardów nauk przyrodniczych. Ekonomia powinna być oparta na matematyce, fizyce, biologii, geologii... - coś jakby nauka o przemianach materii zasobów w pracę ludzką i pracy ludzkiej w nowe zasoby. W innych punktach programu jest o tym, jak naukowo liczyć PKB, jak uwzględniać wartość zasobów naturalnych (złoża, kopalnie, czysta woda, czyste powietrze, energia słoneczna...). W tej notce naszkicuję program naukowego opisu przetwarzania materii zasobów. Aby jednak notka nie była zbyt skomplikowana, nadal trzymam się zasady: jedna notka – jeden punkt programu. W tej notce zdefiniuję Rolnictwo i Ogrodnictwo (przy okazji Hodowlę - efekt uboczny).

Zauważmy na początek, że mamy z punktu widzenia fizyki dwa różne procesy przemiany materii ekonomicznej:

1) Produkcja roślin -> produkcja żywności dla ludzi z roślin

2) Produkcja roślin -> produkcja żywności dla zwierząt z roślin -> produkcja zwierząt -> produkcja żywności dla ludzi ze zwierząt.

Na tej podstawie wprowadzimy ścisłe definicje ekonomiczne – nazwy różnych typów przetwarzania materii ekonomicznej. Oto trzy precyzyjne definicje pojęć dotychczas fałszywie zdefiniowanych:

1) Ogrodnictwo -> produkcja żywności dla ludzi z roślin

2) Rolnictwo -> produkcja żywności dla zwierząt z roślin -> Hodowla -> produkcja żywności (a także innych towarów i usług) dla ludzi ze zwierząt.

Dla porządku trzeba też wskazać trzecią ścieżkę

1) Rolnictwo -> produkcja żywności dla zwierząt z roślin -> Hodowla -> produkcja żywności dla zwierząt ze zwierząt -> Hodowla przemysłowa -> produkcja towarów i usług dla ludzi ze zwierząt

Jednak w pierwszym przybliżeniu na razie nie będziemy omawiać trzeciej ściezki. Omówimy dokładniej, czym się różni rolnictwo od ogrodnictwa i na czym polega fałsz ekonomii dotychczas stosowanej.

Na Ogrodnictwo składa się kilka gałęzi wytwarzania roślin. Oto najważniejsze z nich:

Oa) Sadownictwo

Ob) Warzywnictwo

Oc) Produkcja zbóż ma żywność dla ludzi

Od) Leśnictwo i ochrona przyrody

Na Rolnictwo składa się:

Ra) Produkcja zbóż na paszę

Rb) Łąkarstwo i ochrona przyrody

Rc) Gospodarka odpadami

Jak widać, najważniejszą zmianą, żeby w ekonomii bilans się zgadzał, konieczne jest oddzielenie produkcji zbóż na pasze (Ra)), od produkcji zbóż na chleb dla ludzi (Oc)). Na każdym poziomie analityki w ekonomii w innym miejscu musi być przetwarzana gałąź gospodarki „Ra)”, a w innym miejscu gałąź „Oc)”. Mówiąc intuicyjnym językiem nieformalnym nowej ekonomii:

„Chlebownictwo” jest częścią „Ogrodnictwa”

„Paszownictwo” jest częścią „Rolnictwa”.

W kolejnej notce pokażę, jak naukowe podejście wpływa na poprawny podział gospodarki na sektory.


doku
O mnie doku

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka