9 obserwujących
56 notek
37k odsłon
1130 odsłon

Koronawirus a teorie spiskowe

Wykop Skomentuj8

Bloger Alpejski napisał o wątpliwej jakości spekulacjach Witolda Gadowskiego, jakoby koronawirus miał być wytworem złowrogiego Mossadu. A ponieważ już wcześniej, w związku z podobnymi teoriami,myślałem o notce, w której odniosę się szerzej do problemu tzw. teorii spiskowych i na wybranych przykładach postaram się napisać, jaki właściwie jest z nimi problem i jakie w moim odczuciu powinno być do nich podejście, dlatego te najświeższe rewelacje i teorie dotyczące wirusa - który jest nie tyle tematem numer jeden co w zasadzie jedynym tematem publicznej debaty, czemu wcale się nie dziwię – będą stanowić wstęp i pretekst do takich właśnie rozważań.

Inny tropiciel tzw. teorii spiskowych Cyprian Gąsiorowski powiedział, że nawet tu trudno mówić  o teoriach, kiedy chińskie MSZ podobno(nie sprawdzałem, bo skoro tak mówi, to sobie nie wymyślił raczej) oficjalnie ogłosiło, że wirus jest amerykański, a celem ataku było naruszenie chińskiej pozycji, jako jednej wielkiej fabryki świata (nie takimi słowami, ale mniej więcej) i uważa, że wirus jest jakby ukierunkowany na określone grupy społeczne, co sugeruje, że powstał w wyniku jakiejś inżynierii genetycznej. Rzeczywiście zastanawia skąd ta może nie absolutna, ale wyjątkowa odporność dzieci, które normalnie są przecież mniej odporne i bardziej narażone na przeziębienia i infekcje niż dorośli. Poza tym jeżeli Chińczycy rzucają takie oskarżenia, to dlaczego nie ma dyplomatycznej burzy i żądania dowodów. Natomiast spekulacje w oparciu o jakieś strzępy informacji o jordańskim liderze Hamasu i serum nie mają najmniejszego sensu, bo niczego nie dowodzą i są niczym poza paplaniną. Natomiast tzw. teorii spiskowych rozmaitych nie powinien lekceważyć wywiad żadnego szanującego się państwa, ponieważ jeżeli są one prawdziwe, to z telewizji się o tym nie dowiemy, natomiast władze muszą mieć świadomość, w jakim rzeczywiście świecie funkcjonujemy i wywiady powinny wszelkie tego typu spekulacje weryfikować, co może być ważniejsze niż informacje dotyczące najnowocześniejszego uzbrojenia, ponieważ przed tym uzbrojeniem chroni nas w jakimś stopniu cały czas przede wszystkim gwarancja wzajemnego zniszczenia, a przed jakimiś szaleńczymi zakamuflowanymi atakami niekoniecznie. 

Z pewnością sporo jest teorii spiskowych śmiesznych i absurdalnych, ale tak na 100%, to odrzuciłbym jedynie tą o płaskiej ziemi, czy o spreparowanym lądowaniu na księżycu. Z tym, że o tej drugiej przeczytałem już bardzo dawno temu w książce "Teorie spiskowe XX wieku", autora nie pamiętam(Próbowałem szukać nawet w katalogach bibliotek, ale miałem z biblioteki, której już nie ma, a w innych nic nie znalazłem. Na 100% w tytule były Teorie Spiskowe i na 99% w XX w.) i padł tam przekonujący argument, dlaczego na zdjęciach z księżyca, gdzie nie ma atmosfery, nie widać gwiazd. Wtedy, a był to chyba koniec lat 90-tych, brzmiało to dla mnie bardzo przekonująco i nawet w tę głupotę trochę wierzyłem, gdy tymczasem po prostu podczas robienia zdjęć światło z gwiazd nie dociera do aparatu, mniejsza o szczegóły, ale chodzi mi tu tylko o to, że do takich rewelacji trzeba podchodzić bardzo ostrożnie. Odrzuciłbym też na 100% wszelkie rewelacje dotyczące UFO, ale że się panem Gąsiorowskim trochę zainteresowałem to się dowiedziałem, że do wulkanu El Popo w Meksyku wlatują meteoryty i następnie z nich wylatują:) No i 100% poszło..., ale dobra, nie wiem, co tam Meksykańce kombinują, ale nie będę pisał, dlaczego zostaje 99,9999% na nie. 

Natomiast już teorię spiskową dotyczącą WTC wywiad powinien weryfikować i to tym bardziej dlatego, że dotyczy naszego najważniejszego sojusznika. Ja nie będę tutaj wnikał we wszelkie wątpliwości, jakie tam były podnoszone przez tropicieli spisków, bo to może zweryfikować wąskie grono naukowców  lub właśnie wywiad, a reszta może sobie jedynie wyrobić opinię, która może być chybiona, jak te gwiazdy z księżyca, co ze zdjęć poznikały. Może, ale nie musi. Ostrożność jest zalecana i chroni przed wieloma banialukami, którymi nie warto sobie zawracać głowy, ale z drugiej strony niebezpieczne jest wrzucanie wszystkich tego typu teorii do jednego worka, jako wymysły dla nawiedzonych, którymi normalny człowiek nie powinien sobie zawracać głowy, bo przecież gdyby któraś z tych teorii miała się okazać prawdą, to wstrząsnęłaby normalnym cywilizowanym światem i wybuchłby skandal, o którym dudniłyby wszystkie media. W takim przekonaniu, że żyje w normalnym świecie, chce być większość ludzi, dlatego czasami najtwardsze dowody mogą nie wystarczyć, jeżeli ukrycie prawdy leży w interesie światowych potęg, bo z tymi potęgami nikt i my także, zadzierać nie chce, a potęgi mogą mieć na siebie nawzajem sporo haków i też do wojen propagandowych się nie palić, aczkolwiek jak widać, nie tylko rosyjskie media od propagandy, ale i chińskie MSZ czasem się na coś poważy, co oczywiście nie oznacza, że musi mieć cokolwiek wspólnego z prawdą, szczególnie jeżeli dotyczy naszego najważniejszego sojusznika, ale co nie znaczy, że wywiad nie musi tego weryfikować.

Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale