24 obserwujących
254 notki
237k odsłon
  1432   2

Biden swoją i międzynarodową pozycję USA wzmocnił, czy osłabił - oto jest pytanie

Prezydent USA Joe Biden przebywał z ośmiodniową wizytą w Europie, podczas której starał się zmobilizować sojuszników do przemawiania jednym głosem w sprawie przeciwdziałania Rosji i Chinom.

Po wizycie pytanie - "Czy prezydent Biden swoją i międzynarodową pozycję USA wzmocnił , czy osłabił? 

Zaczęło się wspaniale i mass media zapewniały opinię publiczną na bieżąco -

“Biden rallies NATO support ahead of confrontation with Putin”

Doniesienie Agencji Associated Press - Mon, June 14, 2021.

Tłumaczę część doniesienia –

BRUKSELA (AP) – „Prezydent Joe Biden po raz pierwszy pojawił się na szczycie NATO od czasu objęcia urzędu, aby wezwać prezydenta Rosji Władimira Putina do wycofania się z prowokacyjnych działań wymierzonych w USA i ich sojuszników w poniedziałek. Przywódcy NATO przyłączyli się do Stanów Zjednoczonych, formalnie oskarżając Moskwę i Pekin o szkodliwe działania.”

„Ostre słowa Bidena dla Rosji i jego przyjacielskie kontakty z sojusznikami z NATO oznaczały gwałtowną zmianę tonu w ciągu ostatnich czterech lat i uwypukliły odnowione zaangażowanie USA w sojusz 30 państw, który był często krzywdzony przez poprzednika Donalda Trumpa.”

"Mam zamiar wyjaśnić prezydentowi Putinowi, że są obszary, w których możemy współpracować, jeśli zechce", powiedział Biden dziennikarzom, gdy zakończył swój dzień w kwaterze głównej NATO. "A jeśli on zdecyduje się nie współpracować i działać w sposób, który miał w przeszłości w stosunku do cyber-bezpieczeństwa i innych działań, to będziemy reagować; będziemy reagować w naturze."

W oświadczeniu na szczycie przywódcy stwierdzili, że cele Chin i ich "asertywne zachowanie" stanowią systemowe wyzwania dla porządku międzynarodowego opartego na zasadach i dla obszarów istotnych dla bezpieczeństwa sojuszu".

Ciąg dalszy - „Przywódcy NATO w swoim komunikacie pogrozili Rosji, ubolewając nad tym, co uważają za agresywne działania wojskowe i gry wojenne w pobliżu granic państw NATO, a także powtarzające się naruszenia ich przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty."

Można przypomnieć, że NATO - Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego jest sojuszem państw europejskich i północnoamerykańskich, utworzonym po II wojnie światowej jako „bastion” przeciwko rosyjskiej agresji... Nowy komunikat brukselski wyraźnie stwierdza, że państwa NATO "chcą zaangażowania Chin w obronę interesów bezpieczeństwa sojuszu"... Dobre – lisa do kurnika wpuścić trzeba.

Biden przybył na szczyt NATO po trzech dniach konsultacji z Grupą Siedmiu sojuszników w Anglii, gdzie z powodzeniem najpierw forsował komunikat G-7, w którym wspomniano o praktykach pracy przymusowej i innych naruszeniach praw człowieka w Chinach.

„Biden przybył na swój pierwszy szczyt NATO jako prezydent USA, ponieważ czołowi członkowie ogłosili, że jest to kluczowy moment dla sojuszu poszkodowanego podczas prezydentury Trumpa, który kwestionował znaczenie tej wielostronnej organizacji.”... Wykręcanie kota ogonem.

„Biden usiadł z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i podkreślił zaangażowanie USA w artykuł 5 karty sojuszu, który precyzuje, że atak na każdego członka jest atakiem na wszystkich i ma spotkać się ze zbiorową reakcją.”

"Artykuł 5 bierzemy za święty obowiązek", powiedział Biden. "Chcę, aby NATO wiedziało, że Ameryka tam jest."

Było to wyraźne przeciwieństwo czasów, kiedy Trump nazwał sojusz "przestarzałym" i skarżył się, że pozwoliło to wielu krajom - uczestnikom „wydawać mniej na obronę wojskową kosztem USA.”

„Biden został powitany przez innych przywódców z ciepłem, a nawet odrobiną ulgi” - doniosła Agencja A.P.

„Sojusz zaktualizował również artykuł 5, aby zapewnić większą jasność co do tego, jak sojusz powinien reagować na poważne ataki cybernetyczne - to kwestia rosnącego niepokoju wśród ataków hakerskich wymierzonych w rząd USA i firmy na całym świecie przez rosyjskich hakerów."

"Poza rozszerzeniem potencjalnego wykorzystania klauzuli wzajemnej obrony w celu zastosowania do przestrzeni kosmicznej, przywódcy poszerzyli również definicję tego, co może stanowić taki atak w cyberprzestrzeni; w ostrzeżeniu dla każdego przeciwnika, który może wykorzystać ciągłe ataki „niskiego poziomu” jako taktykę.”

Prezydent rozpoczął dzień spotkania z przywódcami państw bałtyckich na wschodniej flance NATO, a także osobne spotkania z przywódcami Polski i Rumunii w celu omówienia wszelkich zagrożeń stwarzanych przez Rosję i niedawnego piractwa powietrznego na Białorusi.... Na zakończenie szczytu, Biden spotkał się również z prezydentem Turcji, Erdoganem.


"Biden calls Putin a ‘worthy adversary’ - z artykułu w Yahoo News, Mon, June 14, 2021.

„Podczas konferencji prasowej na zakończenie szczytu NATO w Brukseli w poniedziałek prezydent Biden odmówił odpowiedzi na to, co uzna za udane spotkanie w tym tygodniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, ale określił Putina jako "godnego przeciwnika".

Lubię to! Skomentuj64 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka