25 obserwujących
295 notek
266k odsłon
  48   1

Memorial Day na Florydzie - z nutka refleksji ale na wesoło

internet
internet
Memorial Day jest obchodzony w USA w ostatni poniedziałek maja - dla uhonorowania żołnieży i cywilówy, którzy zginęli podczas służby w armii amerykańskiej. Mieszkańcy Florydy obchodzą Dzień Pamięci 2022 bardzo uroczyście. Na południowej Florydzie wiąże się on z pamięcią o tych wszystkich mieszkańcach Florydy, poległych w licznych wojnach... Do obchodów zachęca też słoneczna pogoda.

Amerykański Dzień Pamięci (Memorial Day), pierwotnie był znany jako Dzień Dekoracji (Decoration Day); zaczął być obchodzony w latach po wojnie secesyjnej, ale oficjalnym świętem państwowym stał się dopiero w 1971 roku.

Memorial Day jest obchodzony w USA w ostatni poniedziałek maja - dla uhonorowania żołnieży i cywilówy, którzy w licznych wojnach zginęli podczas służby w armii amerykańskiej. 

Mieszkańcy Florydy obchodzą Dzień Pamięci 2022 bardzo uroczyście. Na południowej Florydzie w szczególności, co wiąże się z pamięcią o mieszkańcóach Florydy poległych w czasie wojen, jak również wyjątkowością miejsca i słoneczną pogodą.

Floryda jest znana jako Sunshine State (Słoneczny Stan), najpopularniejszy cel podróży na świecie.  Przemysł turystyczny wnosi do gospodarki stanu ponad 65 miliardów dolarów rocznie i stale rośnie.

Po przybyciu Hiszpanów na Florydę w 1513 roku i krótkim okresie osadnictwa francuskiego; w 1818 roku Stany Zjednoczone kupiły Florydą od Hiszpanii; w 1845 Floryda została przyjęta do Unii jako 27 stan. W 1851 roku Floryda znalazła się w Konfederacji, ale Red State (stanem republikańskim) została dopiero w 1952 roku.

Wraz z japońskim atakiem na Pearl Harbor w grudniu 1941 roku, Stany Zjednoczone przystąpiły do II wojny światowej. Cały kraj przestawiono na gospodatkę wojenną a Floryda stała się istotnym miejscem dla zasilania gospodarki całego narodu. W ciągu czterech lat Floryda rozrosła się z małego, głównie wiejskiego i rolniczego stanu, w ogromny obszar przemysłowy i teren szkoleniowy przygotowujący ludzi i zasoby materialne do wojny... Zamiast turystów, Floryda wypełniła się rekrutami.

Warunki pogodowe na Florydzie, płaski teren i kilometry dostępnego wybrzeża sprawiły, że idealnie nadawał sie do budowy wojskowych baz szkoleniowych, szczególnie dla lotnictwa i operacji desantowych. Do 1942 roku Floryda miała ponad 172 instalacje wojskowe; od stosunkowo małych obozów specjalistycznych po bardzo duże bazy. Camp Blanding w pobliżu Starke w hrabstwie Bedford stał się wtedy czwartym co do wielkości miastem Florydy,  zajmującym 180 000 akrów i mieszczącym 55 000 żołnierzy na raz.

Nawet teraz nieznane jest wielu Amerykanom, że od 1942 w obozach jenieckich w Ameryce, uwięziono 120 000 osób pochodzenia japońskiego mieszkających na Zachodnim Wybrzeżu, z których większość była obywatelami USA lub legalnymi cudzoziemcami na stałe. Stworzono im warunki często nie odbiegające od standardów niemieckich obozów koncentracyjnych w Europie. W tamtych latach współcucia dla Japończyków nie było wogóle... Na Florydzie było ich ponad 20 tysięcy. 

Podczas wojny w obozach jenieckich na Florydzie przetrzymywano również dziesięć tysięcy niemieckich i włoskich jeńców wojennych. Jednak ich warunki bytowe były znacznie lepsze. W systemie obozów w całym stanie, jeńcy zbierali warzywa, owoce i trzcinę cukrową, przetwarzali ogromne uprawy kukurydzy, a nawet służyli jako pracownicy pomocniczy w nieobsadzonych instalacjach wojskowych i hotelach wypoczynkowych w Miami.

Ameryka i jej sojusznicy odnieśli zwycięstwo, ale tragicznym kosztem dla kraju. Podczas wojny zginęło ponad 400 000 Amerykanów, z których 3 000 było mieszkańcami Florydy.

Kiedy żołnierze wrócili do domu, Ameryka zaczęła się odbudowywać i ponownie przekształcać gospodarkę na czas pokoju. Gospodarka przyspieszyła, przybywało miejsc pracy, a rodziny łączyły się ponownie. Już pod koniec lat 40-tych Floryda, wkroczyła w czasy dobrobytu. Tysiące ludzi przybyło na Florydę po wojnie i tu zamieszkało.

Podczas gdy ogólna populacja w kraju wzrosła po wojnie o 15% , populacja Florydy wzrosła o  46%. W 1950 roku ilość mieszkańców wynosiła prawie 2, 75 miliona. Obecnie Floryda liczy 22 miliony mieszkańców.

W weekend Dnia Pamięci 2022 południowa Floryda uhonorowała bohaterów Ameryki kilkoma ekscytującymi wydarzeniami w hrabstwach Miami-Dade, Broward i Palm Beach.

W niedzielę rano żeglarze i osoby na skuterach wodnych ustawiali się w kolejce do doków załadunkowych, najwięcej w Miami, Fort Lauderdale i West Palm Beach.

Odbył się coroczny pokaz lotniczy w Miami Beach. Zaplanowano również imprezy i wydarzenia na wielu popularnych plażach wzdłuż wybrzeża całej południowej Florydy.

Żeby oglądać pokazy lotnicze i występy muzyczne, a co najważniejsze, aby uhonorować bohaterów wojennych, na plażach w Miami, w samym mieście i miejscach widowiskowych, było obecnych ponad 850 000 osób.

Pracownicy porządku publicznego i policja ostrzegali wszystkich którzy w weekend chcieli bawić się w wodzie, że może to być "bardzo niebezpieczne".

W sobotę w Miami odbyły się również pokazy sztucznych ogni. Niestety, niedzielna pogoda trochę zakłóciła program obchodów.

Wiele imprez i koncertów w Memorial Day odbędzie się również w naszym mieście, Boca Raton, ale w ciągu poniedziałkowego dnia pogoda ma być zmienna - “Rain showers in the morning with scattered thunderstorms arriving in the afternoon”.

Jak to mówią na Florydzie starzy górale -  " bedzie pogoda - chyba zeby lało".

Pomimo wielu oznak radości, pochodów, parad i ogni szucznych, Amerykanów jest również stać na chwile zadumy. Przypomina o tym telewizja.

Wielu Amerykanów obchodzi Dzień Pamięci, odwiedzając cmentarze lub pomniki.

Dzień ten jest okazją do refleksji nad pełnym wyrzeczeń życiem poległych bohaterów i ich etosem bezinteresownej służby dla kraju.

Memorial Day, nieoficjalnie, oznacza też początek sezonu letniego na Florydzie.Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale