25 obserwujących
327 notek
294k odsłony
  236   0

Czy rosyjski niedźwiedź da się obedrzeć ze skóry

Z Internetu
Z Internetu
Niedźwiedź jest na Zachodzie uosobieniem rosyjskiego barbarzyństwa, nieprzewidywalności i agresji. Jest symbolem Rosji. Przedstawianie Putina w skórze niedźwiedzia pozwoliło mu na przekonanie świata – "Rosja to ja!"

"Głupi niedźwiedziu! Gdybyś w mateczniku siedział, nigdy by się o tobie Wojski nie dowiedział;                                                         Teraz Wojski z obławą, już od matecznika; postawiwszy szeregi, odwrót ci zamyka."

W poemacie niedźwiedź padł, niedźwiedzia wypatroszono a potem był koncert Wojskiego na rogui i picie grzańca… Ale o ściąganiu z skóry z niedźwiedzia w celu uzyskania oficjalnego podziału na kawałki, jakoś się nie doczytałem.

Niedźwiedź z matecznika wylazł, bo poczuł ukraiński miód i zaczął się awanturować… Brunatny niedźwiedź jest na Zachodzie od dawna uosobieniem rosyjskiego barbarzyństwa, nieprzewidywalności i agresji.

Obraz „rosyjskiego niedźwiedzia” — niemrawego, leniwego, ale posiadającego nieokiełznaną siłę, kształtował się na Zachodzie od czasów epoki Oświecenia.

Światowa prasa od lat straszy niedźwiedziem - “Rosyjski niedźwiedź wraca”, “Przebudzenie rosyjskiego niedźwiedzia”, “Nie drażnić niedźwiedzia”, “Rosyjski niedźwiedź pręży muskuły” … Niedźwiedź stał się symbolem Rosji w polityce i kulturze.

Prof. Robert Service, Dyrektor Russian Centre w oksfordzkim St Antony’s College, na łamach “The Sunday Times” napisał kiedyś – “Beware Dmitry Medvedev the bear” … Miedwiediew, który jest od 2020 roku wiceprzewodniczącym Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, wielokrotnie wygłaszał wojownicze przemówienia i kilkakrotnie w ciągu ostatnich tygodni groził Europie nową wojną.

Sporo lat temu, na konkursie World Press Cartoon w 2007 r. pierwszą nagrodę zdobyła karykatura przedstawiająca prezydenta Putina jako niedźwiedzia… Ludzie się pośmieli; był to czas umizgania się do Rosji, ukłonów i widowiskowych prysiudów.

W 2008 roku, obecny dyrektor CIA William J. Burns, napisał do sekretarz stanu Condeleezy Rice - "Wejście Ukrainy do NATO jest najszerszą ze wszystkich czerwonych linii dla rosyjskiej elity, nie tylko dla Putina... od kruków w ciemnych zakamarkach Kremla po najostrzejszych liberalnych krytyków Putina, nie znalazłem w Rosji nikogo, kto postrzega Ukrainę w NATO jako coś innego niż bezpośrednie wyzwanie dla rosyjskich interesów.”

Po agresji Rosji w 2014, amerykański prezydent Obama powiedział „no big deal on Crimea.... You can live without it.... it's just a little piece”. Na początku rosyjskiej inwazji w 2022 Joe Biden mówił podobnie - “no big deal, just give them Donbas region” .

Europejscy przywódcy przez dziesięciolecia byli korumpowani przez Rosję - w handlu, w decyzjach geopolitycznych, w planach społecznych; z osławionym Brexitem włącznie.

Rosja i jej zachodni zausznicy wydawali miliardy; ale wraz z morderstwami politycznymi,  inwazją na Ukrainę, ciągłym szantażowaniem państw EU przez Putina i wymuszeniami dostaw rosyjskich paliw do Europy, wyszło jego prawdziwe oblicze niedźwiedzia KGB który nie tylko mruczy, ale również pokazuje pazury i kły...

Niedźwiedź jest symbolem Rosji. Przedstawianie Putina w skórze niedźwiedzia pozwoliło mu na przekonanie świata – "Rosja to ja!" Rosja narzuciła styl gry całej Europie... wielu polityków i obserwatorów twierdzi, że Europa powinna ograniczyć role rosyjskich paliw już dawno; wydawać więcej pieniędzy na obronę i powrócić do paliw kopalnych zamiast polegać na mistyfikacji „green energy”.

Trudno jest teraz mediom przyznać, że Trump od lat mówił UE aby zdywersyfikowała swoje rynki energii i odeszła od rosyjskiego gazu. Ale dla mediów Trump był i jest złem, więc nic pozytywnego nie można o nim napisać... Pamiętam, jak Trump ostrzegał Niemcy i Europę przed zalewem ropą z Rosji. Wielu polityków i innych decydentów odrzucało wszystko co mówił, choć miał rację w wielu sprawach.

UE zamykała oczy i uszy i nie chciała zrozumieć o co chodziło Putinowi, kiedy ostrzegał, że amerykańska broń na Ukrainie i nakłanianie Ukrainy do przystąpienia do NATO są postrzegane przez niego jako zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji; Biden i UE ostrzeżenie Putina zignorowali.

Niepowodzenia Rosji na Ukrainie spowodowały szybki wzrost nadziei wrogów Rosji na jej rychły upadek, ale międzynarodowy konflikt bardzo rozszerzyły.

Po amerykańskiej decyzji, że USA zaopatrzą Ukrainę w broń rakietową dalekiego zasięgu Rosja ostrzegła, że będzie to przekroczeniem „red line”, co oznacza poważny konflikt i że Rosja "reserves the right to defend its territory". Większość sądziła że Rosja blefuje.

Trwa głosowanie referendalne na okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy; które zachodni i ukraińscy urzędnicy nazywają "fikcją Kremla", aby legitymizować rosyjską aneksję ukraińskiego terytorium i umożliwić rosyjskiemu prezydentowi Putinowi usprawiedliwienie ataków nuklearnych. Według Newsmax - "Putin Could Use Referendums to Justify Nuclear Strikes on Ukraine"

Po przeprowadzeniu referendum Rosja planuje aneksję czterech obszarów wschodniej Ukrainy  Jeśli te obszary zostaną "przyjęte do Rosji - według "niedźwiedzia", Dmitrija Miedwiediewa; Rosja użyje "każdej rosyjskiej broni, w tym strategicznej broni jądrowej" i hipersonicznej."

Rozwój sytuacji oznacza rozszerzenie wojennej eskalacji i konfrontacji z Zachodem przez Putina; to każe przypuszczać, że rozstrzygnięcie konfliktu Rosja – Zachód szybko nie nastąpi. Wbrew pozorom, Putin w defensywie nie jest, a jego ostatnie kroki stawiają koalicję ukraińską w jeszcze bardziej kłopotliwej sytuacji... Putin sankcjonuje użycie super-broni dla obrony terytorium Rosji.

Z całą pewnością, celem Putina jest zawieszenie wojny na warunkach Rosji i uzyskanie korzyści politycznych przez utrzymanie zagarniętych terytoriów Ukrainy.

Pikanterii całej tej sytuacji dodaje fakt, że chociaż prezydent Joe Biden wydaje publiczne oświadczenia na temat konsekwencji użycia przez Rosję broni jądrowej i adekwatnej odpowiedzi USA, jego administracja od dłuższego czasu wysyła prywatne sygnały do rosyjskich przywódców szukając kompromisu i rozwiązań pokojowych.

Pozostaje do wyjaśnienia - czy niedźwiedź to Putin, czy każdy Rosjanin?... Eksperci z Enterprise Institute zalecają daleko idącą ostrożność w identyfikowaniu z niedźwiedziem każdego członka narodu rosyjskiego... Może obdarcie ze skóry niedźwiedzia - Putina wystarczy?

Według polskiego powiedzenia „dzielenie skóry na niedźwiedziu” - to zbytnie ekscytowanie się rzeczami, które jeszcze się nie wydarzyły i mogą się nie wydarzyć... Nie warto cieszyć się z osiągnięcia planowanych korzyści przed zachodem słońca..

Według proroctwa Wernyhory –

Kiedy niedźwiedź rozzuchwalony rzuci się na Zachód po łupy;

Trzeba go kopnąć w zadek, a łapy wsadzić do zupy”


Ergo; jakąś nauczkę trzeba temu niedźwiedziowi dać.Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka