Z Internetu
Z Internetu
Dziobaty Dziobaty
126
BLOG

Czy nowa ustawa budżetowa w USA zrobi Polsce dobrze - preludium a capella

Dziobaty Dziobaty USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Podpisana dzisiaj przez prezydenta Bidena nowa ustawa budżetowa w USA, z całą pewnością wpłynie na globalną politykę ekonomiczno-pieniężną, w tym na zobowiązania i zależności budżetowe w Polsce… Warto znać ich globalne, polityczno-ekonomiczne tło.

Przez cały tydzień, świat (Polska też?) z zapartym tchem czekał na wydarzenia na waszyngtońskim Kapitolu… chodziło przecież o odpowiedź na pytanie - czy USA, najpotężniejsze i najważniejsze państwo na świecie zbankrutuje!? Co to jest bankructwo i komu zwykle na bankructwie zależy, opowiadał nie będę… Wielu obserwatorów, słuchaczy i czytaczy mediów zna języki obce i o wszystkich wydarzeniach na tym padole może się jakoś dowiedzieć inaczej; mediom polskim idzie jednak jakby gorzej, … wydziobane z nich informacje są jak niedogotowany pęczak… wzdęcia i bule brzucha... Bule bolą i zostają.

Jest zadziwiające jak często ważne wydarzenia i fakty dzielące się poza polskim domem i zagrodą, niemniej na polu międzynarodowej polityki i jej interesów, są w Polsce mało nagłaśniane lub wręcz pomijane… Polska „o tym” nie wie, albo wie za mało… Salon w szczególności.

Co w ugodzie amerykańskich Republikanów i Demokratów jest tak ważne, żeby się tym tematem interesować?.. Co jest Ważne dla Polski i jej bezpieczeństwa Polski i co o tym wie Polska?... „Co wie Polska” – taki tytuł artykułu byłby bombastyczny, ale nie o całą Polskę i nie o polską geografię chodzi… Co wie Polska, odnosi się do wiedzy medialnej; tej którą usiłują wbić do głowy różne instrumenty medialne, dobrze przez niejednego Polaka przyswajalne; wiedzą media… wiedzą Polacy… wie Polska.

Twierdziłem, twierdzę i twierdził będę, że (prawie) wszystkie kukułki które składają jajka do gniazd ościennych ptaków, wyleciały z rezerwatu nad Potomac River… żeby niedomówień nie było i żeby każdy rodak znad Wisły, Odry i Nysy Łużyckiej zrozumiał – kichnięcie prezydenta Bidena w Waszyngtonie, powoduje katar członków najwyższych władz w polskiej Stolicy… Co prawda, są tacy którzy twierdzą że prezydent Biden nie kicha nigdy, gdyż podczas kichania mógłby się przewrócić (kichnięcie powoduje nadanie całemu ciału niesłychanej dynamiki); however, zostało stwierdzone że prezydent kicha jak każdy człowiek, bo niczego mu nie brakuje... ale jak każdego człowieka, czasami ogarnia go słabizna… wtedy się przewraca.

Jeśli ktoś w Polsce zechciałby odpowiedzieć na zadane pytanie - " Jakie problemy polityczne, społeczne i inne nurtują przeciętnego Amerykanina", z całą pewnością miałby problemy… Chociaż już w czwartej dekadzie lat życia w Ameryce, sam miałbym problemy gdybym nie zdawał sobie sprawy co znaczy „przeciętny Amerykanin” teraz?... Sorry guys, przeciętny Amerykanin teraz, to nie Amerykanin sprzed prawie 35 lat… Historię Stanów Zjednoczonych trochę znam i wiem dlaczego jest tak, a nie inaczej... Amerykę zbudowali imigranci, którzy na rzecz jej rozwoju i bogactwa ciężko pracowali… Ameryka stała się tak bogata, że od nowych imigrantów niczego nie wymaga… oni wyciągają rękę – gimme' gimme… i dostają… ciężko pracować nie mają czasu i ochoty… Zmiany społecznego modelu Ameryki zachodzą teraz lawinowo… zmiana mentalności nowych Amerykanów wymaga czasu.

Niemniej, można się pokusić o twierdzenie, że dla każdego Amerykanina największym od kilku ostatnich lat gwoździem w głowie, jest kryzys gospodarczy i inflacja… ceny rosną, usługi drożeją… jest oraz trudniej żyć... Dlatego wydarzenia ostatnich dni były śledzone przez dziesiątki milionów Amerykanów z oczekiwaniem – „odsuńcie od nas widmo utraty tego, do czego się przyzwyczailiśmy”…

Polskie społeczeństwo i polscy obywatele mają inne problemy, cele i oczekiwania… Jeśli ktoś zastanawiałby się jaki temat jest obecnie dla przeciętnego i świadomego polskiego obywatela jest najważniejszy, chyba wymieniłby tematy dwa – wojna na Ukrainie i wybory Polska 2023… albo odwrotnie; w zależności od daty urodzin, płci, temperamentu i politycznej orientacji.

Wody rzeki zainteresowania problemami zbliżających się coraz bardziej wyborów w Polsce przybierają… rzeka zainteresowania wydarzeniami na Ukrainie przekracza poziom morza przy jej ujściu – wiele wskazuje na wzajemne obu tematów uwarunkowania. Aliści, wiele ze skutków takiego a nie innego, geopolitycznego pozycjonowania Polski, uwadze opinii publicznej umyka…zrozumienie biuansów polityki USA wobec Polski wymaga wielu uzupełnień.

Na Salonie temat "Ukraina" jest uprawiany namiętnie, ale zainteresowanie nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi zaczyna przeważać… o wyborach w USA, w kontekście powiązań z problemami polityki i gospodarki w Polsce, do tej pory było w tutejszym medium niewiele… w innych mediach było więcej.

Pogoda na Ukrainie – zachmurzenie ujemne, rozpogodzenia dodatnie”… może wystarczyłoby tylko tyle?.. rzecz jasna – nikomu nie wystarczy.

Wracając do zrozumienia amerykańsko – polskich zależności w kontekście wojny na Ukrainie i wpływu na jej przebieg – szerokie ujęcie tematu is a must.

Psiocząc na Salon, że na swoich pokojach nie gości wiele ważnych dla Polaków tematów amerykańskich, w szczególności wyników zatwierdzenia nowego budżetu w USA, byłbym popełnił infamię straszliwą… Sorry, Salon rzeczywiście informację na ten temat umieścił, tyle że nie było to dziełem Redakcji, jeno blogera @carwt, który umieścił notkę - „Czy porozumienie dotyczące budżetu w USA jest dobre…” Autor/@bloger napisał o zawarciu porozumienia pomiędzy dyskutującymi o budżecie Stanów Zjednoczonych zwaśnionymi stronami w duecie McCarthy – Biden, jednak tematu amerykańskiego bankructwa dalej nie pociągnął… być może zafascynowany pomyślnym rozwojem wydarzeń na Ukrainie.

Sprawa wymaga wyjaśnienia - w USA najważniejszym tematem był, ale nadal jest, impas w sprawie uchwalenia nowej ustawy budżetowej na 2023 i lata dalsze… Nałożył się on na obraz wojny na Ukrainie, w którą USA angażują się coraz bardziej, oraz rosnącego napięcia pomiędzy USA i Chinami w Dalekowschodniej Azji… We have a situation out there, ale z punktu widzenia mediów polskich, wiele niuansów tej sytuacji jest dostrzeganych; a media odpowiedzialne za rzetelny przekaz obrazu tej sytuacji posługują się ograniczonym bankiem informacji; chyba ze względu na ubogi intel… (Co to jest intel?.. Intel to intel.)

Dziś podpisana przez prezydenta Bidena nowa ustawa budżetowa, widmo tzw. bankructwa państwa oddala, ale całkowicie nie likwiduje… Rzecz w tym, że nowe rozwiązania budżetowe za oceanem z całą pewnością wpłyną na globalną politykę ekonomiczno-pieniężną oraz zobowiązania i zależności budżetowe w Polsce… Warto znać ich polityczno-ekonomiczne tło… dla obu bardzo zaprzyjaźnionych ale odległych od siebie państw, sprawy Ukrainy są równie ważne jak własne; może nawet ważniejsze… Powtarzam z naciskiem - są ważne tak dla USA, jak i Polski, tyle że z różniących się powodów i w innej skali… Zaangażowanie w wojnę na Ukrainie, to dla USA sprawa bardzo ważna, choć druga - po wzmagającym się coraz bardziej chińskim bólu głowy…

Kształtuje się model przedwyborczej walki Demokratów z Republikanami o władzę w państwie i na świecie, w wyborach prezydenckich i uzupełniających w listopadzie 2024… Ostatnia rozgrywka budżetowa wiele pokazała… Kilka ostatnich dni przyniosło rozwiązanie problemu – na to czekał cały świat.

"US debt ceiling bill passes House with broad bipartisan support" - Ustawa o pułapie zadłużenia USA przechodzi przez Izbę Reprezentantów z szerokim poparciem obu partii”, Reuters 31 maja 2023… inne agencje i media ubrały ten fakt w trochę inne słowa... Poniższe dywagacje opieram na doniesieniach agencyjnych i wiadomościach podawanych w mainstream i social media; tych znanych i znanych mniej.

„Minął Tydzień Pułapu Zadłużenia -Debt Ceiling Week...  w Waszyngtonie, w ostatnim dniu maja 2023, kontrolowana przez GOP (Republikanów) Izba zagłosowała 314-117, deklarując przekazanie ustawy Senatu, który ją uchwalił i dostarczył na biurko prezydenta Joe Bidena. Prezydent podpisał ustawę przed poniedziałkowym terminem, kiedy rządowi federalnemu mogłoby zabraknąć pieniędzy na opłacenie krajowych rachunków i zobowiązań... „

Ustawa która trafiła do Senatu była daleka od początkowej ustawy wspieranej przez GOP, którą Izba uchwaliła w zeszłym miesiącu... obejmowała ona bardziej dramatyczne cięcia obiecujące 4,8 biliona dolarów oszczędności deficytu do roku fiskalnego 2033.

Lider mniejszości w Izbie Reprezentantów Hakeem Jeffries, który wezwał swój klub do poparcia ustawy powiedział - "Prezydent Biden chroni naród amerykański przed niszczycielskimi cięciami proponowanymi przez prawicowych ekstremistów, które zaszkodziłyby milionom zwykłych Amerykanów" – taka retoryka została przekazana światu przez media i w świadomości wielu Amerykanów i nie tylko, osiągnęła sukces... tą batalię Demokraci wygrali... Prawicowi ekstremiści, twardogłowi konserwatyści - to chyba najbardziej eleganckie słownictwo jakim posługują się Dems wobec swoich przeciwników.

Panuje powszechna opinia, że Republikanie z Izby Reprezentantów przegrali bitwę o to, kto umowę „wygrał... Biorąc pod uwagę okoliczności polityczne, nie było możliwości porozumienia w sprawie pułapu zadłużenia, które zadowoliłoby wszystkich. Ale konserwatyści (nazwani przez media twardogłowymi) po głosowaniu w Izbie mocno się wzburzyli…. Doprowadziło to do dużych napięć w kierownictwie GOP... ultrakonserwatyści są wściekli że McCarthy ugiął się przed żądaniem Białego Domu podniesienia pułapu zadłużenia i doprowadził do wystawienia Republikanów na dudka.

Obserwatorzy z obu partii wyrazili zdanie, że w czasie negocjacji McCarthy „wymachiwał białą flagą kapitulacji” i porzucił ustawodawstwo GOP wzywające do 4,8 biliona dolarów cięć wydatków… zamiast tego dał Joe Bidenowi możliwość pożyczania nieograniczonych pieniędzy do 1 stycznia 2025 r… Według niektórych członków Kongresu, wczesne szacunki pokazują, że Biden może zacząć nowy rok budżetowy od dodania 4 bilionów dolarów do długu narodowego, i to bez wyraźnych hamulców proceduralnych… However, żeby to zrozumieć, trzeba się wczytać w określone paragrafy ustawy… Tak czy owak, wszystko to doprowadziło to do spekulacji, że konserwatyści będą próbować usunąć McCarthy'ego ze stanowiska spikera Izby Reprezentantów...Kłótnia w rodzinie, jeszcze bez przesuwania mebli i bicia porcelanowych naczyń.

Co z tego wszystkiego wynika… jako wskazówka do wyborców w Stanach Zjednoczonych 2024 i wyborców we wcześniejszych wyborach Polska 2023?.. Pytanie jest trudne… ale czy niedorzeczne?

Wizerunkowe zwycięstwo Bidena i Demokratów... osłabienie pozycji przywódcy Republikanów McCarthy'ego we własnym domu.. spodziewane walki frakcyjne w obozie Republikanów... przepychanki przy wyborze kandydata Republikanów na prezydenta... konieczność użycia w przedwyborczej walce baseballowej pałki... osłabienie woli walki .wyborców w przypadku eliminacji Trumpa z walki o prezydenturę... co jeszcze???

Erozja amerykańskiej demokracji pogłębiała się szybko za prezydentury Baraka Husseina Obamy (to „middle name” miało bardzo duże znaczenie)... Masowy napływ imigrantów i stworzenie pozorów supremacji białej rasy przez media, pobudziły starych i nowych kolorowych przybyszów do aktywności politycznej… Za sprawą neo-bolszewickich ideologów z intelektualnej elity w USA, zradykalizowali swoje działania przechodząc do politycznej ofensywy. Zostali wykorzystani przez białe elity projektujące nowe rozdanie władzy i Nowy Porządek, już w skali globalnej... Nowa Rewolucja Amerykańska...

Energiczny i bezkompromisowy prezydent Trump nie był politykiem… to, w środowisku amerykańskich polityków, dyskwalifikowało go zupełnie. Przez cały okres 4-letniej kadencji był zwalczany i wyśmiewany przez duża część społeczeństwa, która dała się uwieść mediom i orientację polityczną przesunęła na lewo… Potem nastał Joe Biden… od początku figura niepoważna – ale spełnił swoje zadanie legitymizując ciąg dalszy upadku demokracji - wbrew szczytnym hasłom głoszonym przez aparat Demokratów... Wlka no demokrację została przeniesiona na Ukrainę... wojna rozpoczęta przez Rosję nabrała kształtu i amerykańskiej siły... Amerykanie w ukraińskiej wojnie na razie nie giną... społeczeństwo amerykańskie wojnę akceptuje, Biały Dom i Pentagon są uszczęśliwione dostawami broni; jak dotąd, gołąbka pokoju skutecznie odganiają.

Aparat partyjny Demokratów jest od dawna daleko bardziej sprawny niż analogiczny mechanizm GOP… Republikańscy „rhinos” skostnieli w doktrynalnym konserwatyzmie i chociaż „neo” dali się nabrać Dems i ich doktrynie socjalistycznego liberalizmu…

Republikanie aż się proszą o kolejną porażkę wyborczą; wynika to z braku spójnej strategii odzyskiwania władzy i frakcyjnego rozdarcia…republikański anty-trumpizm, jest w kontekście wyborów o wiele gorszy niż otwarta wrogość Demokratów… kłótnie i wzajemne walki w okresie przed nominacją republikańskiego kandydata na prezydenta ujawnią wszystkie ich słabości… Republikanie grają softball - jest to gra podobna do baseballu, ale rozgrywana na mniejszym boisku, większą piłką oraz lżejszą i grubszą pałką... Demokraci używają solidnej pałki baseballowej i ciękiej piłki, w którą wkładają materiały wybuchowe... tak sobie, dla zabawy.

Jako zarejestrowany Republikanin, jestem w niedobrym nastroju.. na dzisiaj, bo czas pokaże… Wpływ amerykańskich zawirowań na sprawy Polskie mam zamiar śledzić z najwyższą uwagą.

W artykule zarysowane jest podglebie pola zainteresowania dynamicznie zmieniającymi się sprawami amerykańskich wyborów...Jaki będzie ich wynik, może diametralnie zmienić amerykańsko- polską orientację... Jest to w Polsce temat (jeszcze) niedopieszczony, ale pieścić go warto.

C.d.n.

Dziobaty
O mnie Dziobaty

Żwawy w średnim wieku, sędziwy też. Katolicki ateista, Cutting-edge manipulator należyty. Przyjmuję w środy i czwartki, bez kolejki.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka