Z Internetu
Z Internetu
Dziobaty Dziobaty
140
BLOG

Zamykanie Rządu Federalnego USA - przed Wyborami Prezydnckimi 2024 (Część I)

Dziobaty Dziobaty USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Do zamknięcia rządu federalnego i zawieszenia finansowania wydatków państwa nie doszło, ale problemy ekonomiczno-polityczne w utrzymaniu globalnej hegemonii Ameryki pozostały. Wybory prezydenckie 2024 w USA, na tle wszechogarniającego kryzysu ekonomicznego, są ważnym wydarzeniem które zaczyna dominować w mediach i zainteresowaniu opinii publicznej na całym świecie.

Media i polska opinia zajęta jest obecnie tematem „Wybory Parlamentarne Polska 2023”, ale już niedługo polskie emocję opadną… wszystko wskazuje na to, że czołowym tematem stanie się wkrótce US Election 2024…

Ranga pozycji USA jako światowego hegemona, zaangażowanie w konflikty zbrojne worldwide, a przede wszystkim (dla Europy i Polski), podsycanie wojny na Ukrainie, wybory prezydenckie i ich wynik, lokują na czele wydarzeń światowych w 2024 roku.

Jak dotąd, zainteresowanie mediów w Polsce sytuacją polityczną (gospodarczą badziej) w USA jest (prawie) marginesowe… o ile na Salonie pojawiają się artykuły na tematy „amerykańskie”, są one (oczywiście według mnie), pozbawione oparcia o rzetelną analizę informacji z rzetelnych źródeł… a takie źródła istnieją.

W czerwcu 2023 r. Kongres i prezydent Biden uchwalili i podpisali ustawę o odpowiedzialności fiskalnej, zwiększając pułap długu federalnego i ograniczając wydatki na obronę i wydatki alokowane, poza obroną, na rok budżetowy 2024 (okres który rozpoczyna się 1 października 2023 dokońca 2024... Odbyło się to przy pomocy Republikanów z GOP... Kongres miał uchwalić 12 ustaw, przy uzgodnieniu sum na ich realizację. Wszystkie 12 ustaw zostało przyjętych dwupartyjnie przez senacką komisję budżetową.... Aliści większość Republikanów z Izby Reprezentantów z tego kompromisu była niezadowolona.

Od ponad pół roku amerykańscy politycy zgromadzeni wokół Białego Domu i Kongresu USA, byli zaangażowani w przepychanki dotyczące możliwościach zamknięcie rządu federalnego US 2023… miało to nastąpić 30 września 2023. „Zamknięcie rządu” (government shutdown), to nic innego jak zawieszenie finansowania części zadań nałożonych na państwo, z powodu pustek w jego skarbcu…

Zamknięcie rządu powoduje zawieszenie wielu programów finansowanych ze środków publicznych. Niektóre firmy mogą nadal działać wykorzystując swoje rezerwy gotówkowe, ale jeśli te fundusze zostaną wyczerpane, również one zostają zamknięte. Wyrażenie "zamknięcie rządu" jest często używane w odniesieniu do rządu federalnego, jednak zamknięcie rządu może również wystąpić na szczeblu stanowym, terytorialnym i miejskim.

Ujmując problem „technicznie”, zamknięcia rządu są konsekwencją ustalania pułapu długu rządowego w wartości bezwzględnej, który wynosi obecnie prawie 31,4 bilionów dolarów... Gdzie indziej w świecie fenomen ten nie występuje, ponieważ w większości państw świata „udających”, że nie przesadzają z długiem, punktem odniesienia jest określany procentem udział zadłużenia w PKB, albo relatywna wielkość deficytu budżetowego.

Dziś wieczorem, 30 września 2023,wszystkie ważniejsze medialne żródła informacyjne podały -

“House Passes 45-Day Continuing Resolution With Dem Support” – “Przy pomocy Demokratów (Republikańska) Izba Reprezentantów uchwala 45- dniowe stałe porozumienie” (Agencja AP)

Co to jest “continuing resolution?”… to ciągłe, a raczej rozciągnięte w czasie, obustronne porozumienie w sprawach budżetowych… droga wyjścia zapobiegająca zamkniecie rządu federalnego…

Izba Reprezentantów Kongresu USA przegłosowała w sobotę/dzisiaj, niemal w ostatniej chwili, projekt tymczasowego, 45 dniowego budżetu federalnego, który zawiera 45 mld. dolarów na pomoc dla Ukrainy… Ustawę musi podpisać prezydent Biden, który zapowiedział że zrobi to bezzwłocznie. Umożliwia to utrzymać agencje federalne otwarte.

Grupa prawicowych kongresmenów, będących najbardziej zagorzałymi zwolennikami byłego prezydenta Donalda Trumpa, próbowała storpedować wysiłki spikera Izby Reprezentantów Kevina McCarthy’ego, który usiłował wypracować kompromis, by nie dopuścić do shutdown. Frakcja ta - według „Washington Post” - jest nadal skłonna doprowadzić do obalenia spikera już w przyszłym tygodniu, co może dodatkowo sparaliżować Kongres i utrudni dalsze próby wybrnięcia z rządowego kryzysu.

Zwolennicy Donalda Trumpa nie chcieli zgodzić się na uchwalenie prowizorium budżetowego bez głębokich cięć, przeznaczenia funduszy na wzmocnienie granicy i przede wszystkim, bez ograniczenia środków na pomoc dla Ukrainy. Ale na to nie chcieli się zgodzić kontrolujący Senat Demokraci i większość senatorów republikańskich... W swym serwisie społecznościowym Truth Social, Trump naciskał, żeby Republikanie w Kongresie doprowadzili do zawieszenia działalności rządu.

Pod ryzykiem zamknięcia rządu federalnego spiker Izby, Kevin McCarthy, R-Calif., zrezygnował z żądań większości Republikanów o ostre cięcia wydatków budżetowych, ulegając liberalnej części Republikanów, którzy zamknięcia rządu nie chcieli

Nowa ustawa pozostawia pomoc dla Ukrainy, priorytet Białego Domu, któremu sprzeciwiała się rosnąca liczba ustawodawców GOP… dodano do niej tez zwiększenie, o 16 miliardów dolarów, federalnej pomocy w przypadku klęsk żywiołowych co było spełnieniem prośby prezydenta Joe Bidena. Pakiet został zatwierdzony przez Kongres stosunkiem głosów 335-91, przy poparciu większość Republikanów i prawie wszystkich Demokratów.

W ostatnich dniach, media powtarzały ustawicznie, że bez tego porozumienia pracownicy federalni byliby urlopowani, ponad 2 miliony żołnierzy służby czynnej i pomocniczej pracowałoby bez wynagrodzenia, a wiele programów i usług na terenie całych Stanów Zjednoczonych, zaczęłoby borykać się z zakłóceniami lub zamknięciem.

Ustawa Izby Reprezentantów umożliwia finansowanie rządu na obecnym poziomie w 2023 r. przez 45 dni, do 17 listopada. Pakiet Senatu dodał 6 mld dolarów na walkę w wojnie z Rosją, oraz 6 mld dolarów na pomoc w walce ze skutkami katastrof w USA.

Sytuacja w obozie Republikanów jest napięta...po jawnym opuszczeniu konserwatywnego skrzydła GOP,  przewodniczący większości McCarthy jest prawie pewien, że stanie przed wnioskiem o usunięcie z urzędu lidera większości w Izbie Reprezentantów... nie jest jednak pewne, czy będzie wystarczająco dużo głosów aby go obalić. Większość Republikanów poparła pakiet w sobotę, podczas gdy mniej niż połowa była przeciwna. Republikanie mają w House niewielką większość.

"Protecting Ukraine is in our national interest,"  - tk nadal uważa większość parlamentarzystów w rządzie USA.

Należałoby jednak wyjaśnić, że wbrew alarmowi podnoszonemu przez wszystkie media, zdarzenia ‘zamknięcia rządu” katastrofalnych skutków nie mają, choć dla setek tysięcy amerykańskich pracowników państwowych są uciążliwe.

Warto dodać że, do tej pory, Amerykanie przeżyli 21 zamknięć rządu. Ostatnie i najdłuższe zamknięcie trwało 34 dni (na przełomie 2018 i 2019), a więc za prezydentury Donalda Trumpa i było skutkiem sprzeciwu Demokratów wobec prezydenckiej inicjatywy budowy muru na granicy z Meksykiem.…

Pierwsze zamknięcie wywołali Demokraci w 1976 r., kiedy po ustąpieniu Richarda Nixona prezydentem był Gerald Ford. Najwięcej razy – siedem – z brakiem dostępu do pieniędzy borykał się Ronald Reagan, rządzący w latach 80-tych… Na 21 dotychczasowych zamknięć 13 było efektem obstrukcji Dems... tak więc, wielkiej różnicy między partiami w posługiwaniu się tym stricte politycznym narzędziem zdobywania albo utrzymania władzy, nie ma.

Rozgrywki pomiędzy demokratami i Republikanami mają zawsze podłoże polityczne i są przede wszystkim przejawem walki zawodowych polityków o rząd dusz i władzę.

Rezygnacja części Republikanów z walki o cięcia budżetowe i poddanie się naciskom Dems. oznacza osłabienie pozycji GOP w walce przedwyborczej; głównie dlatego, że obnaża brak jedności w jej szeregach i nieumiejętność rozgrywania Demokratów.

To dopiero początek walki w spinaniu się na platformę władzy… mimo że jestem zarejestrowanym Republikaninem, możliwości zdobycia prezydentury przez (jakiegokolwiek) kandydata Republikańów widzę w coraz bardziej ciemnych kolorach.

W szerokiej problematyce kryzysu ekonomiczno-politycznego w Ameryce istnieje wiele aspektów związanych z jego przyczynami...

"Dolar – najważniejszy towar eksportowy Stanów Zjednoczonych" - ten temat leży u podstaw tego, co się "wyprawia" w utrzymywaniu globalnej hegemonii USA... ale jest jeszcze Yen i kilka innych walut- one też odegrają rolę w podziale świata.

To zostawiam na później.

Dziobaty
O mnie Dziobaty

Żwawy w średnim wieku, sędziwy też. Katolicki ateista, Cutting-edge manipulator należyty. Przyjmuję w środy i czwartki, bez kolejki.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka