27 obserwujących
412 notek
269k odsłon
  397   2

Ukraina i wojna. Co dalej?
Artur Kalbarczyk w wideo z dnia 29 listopada br komentuje wywiad jakiego ostatnio udzielił pułkownik Douglas McGregor, były dowódca wojsk amerykańskich w Iraku,   doradca Pentagonu,  byłemu sędziemu federalnemu i analitykowi Fox News Andrew Napolitano,  który prowadzi swój własny kanał Judging Freedom.

Na YT ukazał się już ten wywiad w wersji anglojęzycznej.


 Douglas  McGregor mówi w wywiadzie o bardzo dużej ilości wojsk rosyjskich zgromadzonych przy granicy ukraińsko-rosyjskiej.

Wg niego jest to  540 tys. żołnierzy i m.in. 1500 czołgów, 1000 systemów rakietowych, setki uzbrojenia, które czeka na odpalenie.  Czekają, aż miękka, żyzna ziemia ukraińska zamarznie i czołgi się w niej nie zatopią. McGregor jest pod wrażeniem tej siły.

Zestawienie siły armii rosyjskiej z ukraińską i sytuacja ludności cywilnej, problemy z energią elektryczną, wodą i ogrzewaniem w czasie zimy,  daje obraz niekorzystny dla Ukrainy.

Zdaniem McGregora Ukraina tej wojny nie ma możliwości wygrać i należy przystąpić do negocjacji pokojowych.

Zełenski zrobi to co mu Amerykanie powiedzą, ale wewnętrzna sytuacja na Ukrainie, wpływy nacjonalistycznego skrzydła Ukrainy może to skomplikować. Nacjonaliści ukraińscy popierają Zełenskiego dopóki prowadzi on wojnę z Rosją. Jeśli przystąpi do negocjacji, zrzeknie się części terytorium na rzecz Rosji za cenę pokoju, może zostać zamordowany przez narodowe skrzydło ukraińskie.


Na stronach ukraińskich ukazało się wideo rozpowszechnione przez New York Times, na którym Ukraińcy mordują jeńców rosyjskich, żołnierzy, którzy się poddali. Nikt w tej sprawie nie prowadzi śledztwa. Ukraińcy się tym chwalą. To może świadczyć tylko o jednym, że chcą w ten sposób zamknąć drogę do jakichkolwiek rozmów z Rosją. 

Ukraina to nie tylko monolit, który walczy z Rosją. To również pęknięcia na szczytach władzy. Ostatnio między Kliczko a Zełenskim.

To duże wpływy narodowego skrzydła ukraińskich nacjonalistów, którzy chcą walczyć z Rosją do końca i zapewne zrobią wszystko aby tak się stało. 

W Polsce dziwimy się, że jest taki pan Melnik, który został ministrem w rządzie. Nie rozumiemy, że na Ukrainie są tarcia między nacjonalistami zgrupowanymi na zachodzie Ukrainy a skrzydłem umiarkowanym,  do którego należy Kliczko i zapewne sam Zełenski.


Świat, Europa i Ameryka, społeczeństwa i biznesmeni, są już zmęczeni przedłużającą się wojną. Rozmowy biznesowe i polityczne z Rosją są prowadzone. Prawdopodobnie również negocjacje jak zakończyć ten konflikt.

Jeśli Rosjanie uderzą z całą swoją siłą, na naszych granicach ujrzymy miliony ukraińskich uchodźców. To nie Europa a głównie Polska będzie nimi obciążona.

Są różne prognozy na temat dalszych losów wojny i sytuacji Ukrainy po wojnie. Być może zostanie podzielona. 

Amerykański Kongres w rękach Republikanów nie będzie chciał dalszego finansowania wojny. Jeśli Amerykanie powiedzą "gra się skończyła" i "czas zmierzyć się z rzeczywistością", negocjacje będą konieczne, a Kijów będzie musiał pójść na ustępstwa terytorialne. Wg McGregora istnieje opinia, że przyjmując te warunki Zełenski stanie się ofiarą radykalnych nacjonalistów.


Ukraina jest na skraju upadku a antyrosyjskie sankcje dotykają Europejczyków bardziej niż cokolwiek innego, nadszedł więc czas, wg McGregora, żeby położyć  kres tej wojnie.


Proszę posłuchać relacji Artura Kalbarczyka i jego komentarza do wywiadu pułkownika McGregora. Wywiad ten już rozchodzi się szeroko i jest być może odpowiedzią na wideo, w którym Ukraińcy mordują rosyjskich jeńców. Mc Gregor studzi zapał ukraińskich nacjonalistów.

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale