10 obserwujących
165 notek
121k odsłon
246 odsłon

Prawica - lewica

Wykop Skomentuj32

 - Państwo musi brać na siebie zadania polityczne i materialne (infrastrukturalne), których nie można powierzyć innym podmiotom, zwłaszcza komercyjnym, z uwagi na ryzyko nierównego traktowania obywateli.

 - Równe traktowanie wszystkich obywateli przez państwo wyklucza faworyzowanie bądź dyskryminowanie przez nie jakiejkolwiek grupy charakteryzującej się określoną ideologią bądź wyznaniem. Państwo powinno być neutralne światopoglądowo i religijnie, ograniczając się do promowania tych wartości, które stanowią jego rację bytu i podstawę systemu prawnego: wolność, równość, samorządność, niedyskryminowanie, demokratyzm, troska o słabszych i pokrzywdzonych.”

A więc rolą państwa jest regulacja gospodarki i zmniejszanie nierówności społecznych, gospodarcza redystrybucja i rozpowszechnianie wspólnych wartości, państwo opiekuńcze, zgodnie z ideologią socjalistyczną.

Różnorodność lewicy związana jest z tym, że można być zwolennikiem ideologii socjalistycznej lub socjalliberalnej. Celem doktryny socjalliberalnej jest znalezienie równowagi między wolnością jednostki a sprawiedliwością społeczną. Promuje ona świeckie państwo, multikulturalizm oraz współpracę międzynarodową.


Pojęcia prawica – lewica nie są martwe i choć we współczesnym świecie panuje chaos semantyczny, ludzie jednak identyfikują się intuicyjnie po którejś ze stron.

Polska pod zaborami i w krótkim okresie swej niepodległości miała inne problemy do rozwiązania i podział ten nie zdążył się wykrystalizować wyraźnie. I właściwie dopiero teraz można próbować uporządkować scenę polityczną wg tych kryteriów. Niektóre z partii trudno zaliczyć do jakiejś grupy, bo są to tylko partie władzy, nie mające nic do zaproponowania. I one będą eliminowane z czasem, bo w końcu społeczeństwo będzie się opowiadać za programami a nie pobożnymi życzeniami, jak tu wyeliminować przeciwnika. I dobrze, że scena polityczna się krystalizuje. Jest wyrazista lewica, a po prawej stronie też „się zmawiają”. W środku sytuuje się PiS i próbuje to zrobić PSL. Może więc Polska normalnieje, po latach zniewolenia i zmowy magdalenkowej.https://publicystyczny.pl/prawica/

http://www.legitymizm.org/teoretyzacja-prawica

https://publicystyczny.pl/prawica-liberalna/

http://www.civisliber.org/lewica-czy-prawica-doktryny-polityczne-w-skrocie/


Wykop Skomentuj32
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka